Весна – пора відродження усього живого воскресіння природи, початку життя. Саме навесні весь християнський світ святкує велике свято – Великдень. До нього готуються дуже ретельно: наводять лад у домівках, на подвір’ї, печуть паски, готують смачні страви та пишуть писанки.
Традиція писати писанки є дуже давньою і сягає своїми коренями ще трипільських часів.Вони несуть у собі величезний заряд позитивної енергетики, адже яйце – джерело життя. Це оберіг для кожної родини. Писанки приносять щастя, здоров’я, достаток, добробут та захищають від злих духів. Саме тому писанню писанок було відведено особливе місце у підготовці господинь до великодніх свят – жінки гарно, чисто одягались і помолившись сідали створювати «великоднє диво».
Та нажаль культура писання писанок була надовго втрачена і починає потроху відроджуватись тільки зараз. Більшість людей не знайома з технікою та символікою розпису яєць і тому обмежується лише фарбуванням крашанок.
А, от, діти які навчаються у Зразковому художньому колективі студії образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Писанка», що при Кіровоградському обласному ЦДЮТ та їх батьки мають можливість навчитися цьому стародавньому виду народного мистецтва завдяки талановитим викладачам-майстриням Світлані та Тетяні Стороженко.
Кожної весни, ось вже 12 років поспіль, за місяць до Великодня у студії відкривається «Недільна школа писанкарства», у якій навчаються не тільки вихованці студії, а й їхні батьки, дідусі, бабусі. Цієї миті чекають усі з нетерпінням. Батьки охоче залишають усі домашні справи і приходять щоб із головою поринути у загадковий, магічний процес створення писанок.
Ще до початку роботи над самою писанкою студійці отримують певний об’єм знань, пов'язаний з писанкою: вони ознайомлюються з Великодніми іграми, традиціями та обрядами, а також дізнаються як з природних матеріалів виготовити барвники, як наші предки лікувалися від багатьох хвороб за допомогою яєць та які оригінальні й смачні страви готували з них. Діти запам’ятовують прислів’я, загадки, вірші, легенди, пісні, казки про писанки, писанкові символи та ін. Вивчають історію створення писанок (від найстаріших трипільських до християнських), символіку, колористику писанок характерних для різних регіонів України та писанки нашого регіону. Діти навчаються самостійно створювати домашні обереги, зашифровуючи за допомогою магічних писанкових знаків свої бажання, або побажання своїм близьким та друзям.
Така спільна праця безперечно зближує батьків і дітей, адже для кожної дитини надзвичайно важливо відчути підтримку рідних, а дорослі мають змогу поринути у світ захоплень своєї дитини і тим самим краще налагодити контакт із нею. І зовсім потрібно мати хист до малювання – кожна писанка виходить надзвичайно теплою, радісною і неповторною.
Батьки вихованців студії «Писанка» говорять: «Писати писанку – це неймовірна насолода. Тепер – це наше захоплення на все життя!».
Тетяна Стороженко