У цей день 9 листопада: День день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму, а також день української писемності та мови

9 листопада — 313-й день року (314-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 52 дні.

Іменинники — Нестор, Андрій, Капітоліна, Еротіїда, Марк, Валентин

Релігійні свята — день пам'яті преподобного Нестора Літописця.

Народні прикмети:

  • Якщо вже кілька днів дме сильний вітер, то скоро підуть дощі.
  • Сніг в цей день віщує ранню весну.
  • Ранковий туман - до відлиги.

Всесвітні свята і пам'ятні дні:

Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму. Щорічно 9 листопада у світі відзначається Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму, який започаткували у пам’ять про перший напад на євреїв німецькими нацистами. Масова акція насильства відбулася 9 листопада 1938 року та отримала назву «Кришталева ніч», або «Ночі розбитих вітрин», з цієї події розпочалось активне знищення єврейського народу (Голокост). У 1995 році мережа проти расизму «UNITED» взяла на себе організацію цього дня, дещо розділивши кампанію на дві частини: перша має історичну направленість та стосується пам’яті жертв нацизму і фашизму, друга частина спрямована на проблеми сучасності (расизм, неофашизм, антисемітизм та правий екстремізм). Тому, розповідаючи про злочини нацизму, ми попереджаємо сьогоднішню молодь про те, яким може стати майбутнє, якщо ми вчасно не скажемо «Ніколи знову!» у відповідь тим, хто пропонує обмежити права однієї групи людей тільки тому, що вони не такі, як ми.

День української писемності та мови.Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Свято започаткував Президент Леонід Кучма, видавши Указ 21 березня 2000 року. Тоді датою святкування обрали 23 березня, проте у 2013 році день події змінили на 9 листопада. Україна, незважаючи на перебування під гнітом інших держав, змогла зберегти свою самобутність. Українська культура має глибоке та багате коріння, поринати в атмосферу народу – одне задоволення. Провідниками в історію та культурне життя України є аматори народного мистецтва та працівники культури, які зберігають атмосферу і дух українського нескореного народу. 9 листопада – чудова можливість подякувати працівникам мистецтва та відвідати заходи, присвячені цьому дню.

День книги рекордів Гіннеса. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 року він відправився з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, яка з диких птахів найшвидша. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. В даний час Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг, захищених авторським правом.

Всесвітній день лізингу.Засновником свята є Литовська авіаційна лізингова компанія AviaAM Leasing, тож першими святкувати подію почали представники авіаційної галузі. Global Leasing Day заснували у 2017 році. Мета події – поєднати всіх людей, професійна діяльність яких пов’язана з лізингом (довгостроковою орендою активів з подальшою купівлею). Зараз участь у щорічних святкуваннях беруть брокерські компанії, банки, автомобільні корпорації, фонди.У лізинговому фінансовому бізнесі працюють понад 6 мільйонів людей. Це пілоти, програмісти, бухгалтери, менеджери і не тільки. Ініціатива литовської компанії була підтримана у різних країнах світу, адже договори довгострокової оренди підписують в галузях транспорту, медицини, нерухомості, виробництва, торгівлі.

Події:

1799 — переворот 18 брюмера привів Наполеона до влади у Французькій республіці.

1867 — в Японії сьоґун Токуґава Йосінобу повернув державну владу Імператору.

1906 — у Російській імперії почалася земельна реформа Столипіна.

1882 — в Єлисаветграді з п'єсою «Наталка-Полтавка» дебютував український театр Марка Кропивницького.

1907 — британський король Едуард VII отримав у подарунок найбільший діамант у світі.

1918 — на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку.

1918 — у Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 року — Державний Секретаріат).

1923 — у Мюнхені відбувся «Пивний путч».

1938 — у Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію «Карпатська Січ»

1938 — у Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв «Кришталева ніч».

1947 — команда «Динамо» (Київ) перемогла «Харчовик» (Одеса) з рахунком 5:1 і здобула Кубок УРСР з футболу 1947 року.

1956 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалив указ «Про заборону колишнім очільникам й активним учасникам українського націоналістичного підпілля, які були засуджені й відбували покарання, повертатися в західні області УРСР».

1956 — на знак протесту проти вступу радянських військ до Угорської Народної Республіки французький філософ і письменник Ж.-П.Сартр вийшов з Французької компартії.

1961 — місто Сталіне дістало назву Донецьк.

1962 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область.

1976 — у Києві створили Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод.

1977 — Українська Гельсінська Група оприлюднила «Маніфест українського правозахисного руху».

1989 — Почалося руйнування Берлінської стіни.

1991 — генерала Джохара Дудаєва обрано першим президентом Ічкерії.

1995 — Македонія і Україна прийняті до Ради Європи.

1997 — в Україні вперше відзначили День української писемності та мови.

Народились:

1872 — Богдан Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, видавець, публіцист, громадсько-культурний діяч, художник.

1891 — Федір Ернст, український історик, мистецтвознавець, музеєзнавець.

1905 — Еріка Манн, німецька актриса, письменниця і журналістка. Старша дочка письменника Томаса Манна.

1906 — Ярослав Лопатинський, український вчений-математик, академік НАН України.

1912 — Віктор Івченко, український кінорежисер.

1948 — Віктор Матвієнко, футболіст «Динамо» (Київ), володар Кубка Кубків.

Новини компаній
09:30, 12 квітня
блог
17:11, 28 березня
блог
12:38, 25 березня
блог
14:26, 24 березня
блог
11:34, 19 березня