Як отримати фінансову підтримку ЄС для цікавих ідей? Як написати вдалу грантову заявку? Які поїхати на навчання до Європейського університету? Які програми допомоги ЄС пропонує переселенцям? Які ініціативи підтримує у Кіровограді? На всі ці питання можна було отримати відповідь під час Ярмарку проектів ЄС, який пройшов у Кіровограді 14-го травня.
Ярмарок, що пройшов за підтримки Кіровоградської міської ради, було приурочено до відзначення Днів Європи в Україні, що їх проводить Представництво ЄС. Крім того, з огляду на останні трагічні події у нашій державі, проектів допомоги ЄС Україні суттєво побільшало. Тож, про їхнє практичне значення для громадян і йшлося у приміщенні прес-клубу впродовж більш ніж трьох годин. У рамках Ярмарку Кіровоград відвідали дипломати ЄС, зокрема із вітальним словом та презентаціями виступили Марті Луцар, менеджер з комунікацій Представництва ЄС та Міра Дідух, Проектний менеджер Представництва ЄС в Україні. Марті Луцар розповів кіровоградцям про основний вектор європейсько-українських стосунків.
«Жодну з країн, які не є членами ЄС, Європа не підтримувала так сильно, як Україну», – підкреслив євродипломат. За його словами, починаючи з 1991 року, ЄС витратив на гранти для України 3,5 млрд євро. Крім того навесні 2014 року Україна отримала новий пакет допомоги від ЄС – 11 млрд євро, шість з яких вже витрачено державою. Під час презентації фінансової сторони європейсько-української дружби Марті Луцар твердо пообіцяв, що з 1 листопада 2015 року запрацює зона вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Натомість Міра Дідух розповіла про те, що вже зроблено, адже Європейський союз нині має понад 250 діючих проектів у різних сферах та регіонах. Наприклад, нещодавно і Кіровоградщина виграла грант на будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб. Мова про проект «Побудуємо майбутнє разом!», який здійснюється у рамках національної програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Керівник проекту – кіровоградка Алла Павелко, - працює заступником начальника відділу організаційного забезпечення виконавчого апарату Кіровоградської обласної ради. За її словами, найближчим часом планується збудувати у місті Новгородка (біля 40 км від Кіровограда) приміщення для проживання переселенців, а також забезпечити їм можливість соціалізації.
Отже, на зустрічі йшла мова не тільки про цифри, але й про конкретні справи. Наприклад, у більшості сіл чи міст України є школи чи дитсадки, що були утеплені чи реконструйовані за кошти ЄС. Це результати роботи одного з найбільш розгалужених проектів - «Місцевий розвиток , орієнтований на громаду». Втім, його цілі значно глибші, ніж надати фінансову допомогу. Про ті справи, які проект зробив за останні роки у нашому регіоні, - а нині діє вже третя хвиля проекту, - розповіла Олена Радул, координатор Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІІ» у Кіровоградській області. Це, зокрема, утеплення дитячих садків, заміна старих систем опалення на нові, купівля шкільних автобусів для підвезення дітей. Все це - не тільки за рахунок коштів ЄС, хоча грантова допомога була надана досить суттєва, але й за участі приватних спонсорів і місцевих громад, які бодай на 10%, але мають робити і власний внесок, щоб відчувати відповідальність за зміни на краще, які відбуваються.
Також на Ярмарку проектів учасники почули, завдяки скайп-включенню, про можливості, що їх надає для бізнесу Європейський Банк Реконструкції та Розвитку, який з 1995 року підтримує український малий бізнес консультаціями. Серед кіровоградців вже є компанії та підприємці, зокрема, Роман Кріт, які мають підтримку та потужну співпрацю із Київським офісом ЄБРР.
Після спілкування у форматі питання-відповіді, кіровоградці взяли участь в ексклюзивному тренінгу, на якому дізналися більше про те, в яких програми допомоги ЄС можна взяти участь, а також вчилися писати вдалу грантову заявку. Заняття провела Тетяна Лебухорська, тренер з написання грантових заявок. Під час Ярмарку проектів працювало «Кіровоградське Інтернет Телебачення», тож, увесь захід можна було як подивитися он-лайн, так і переглянути зараз за посиланням: https://www.youtube.com/watch?t=5142&v=5gwROj-QX4I