17:15, 29 листопада 2015 р.

Абетка пасажира

Скупчення людей у замкнутому просторі громадського транспорту завжди означає ситуацію підвищеного ризику.

Аби уникнути небезпеки в електриці, автобусі, тролейбусі, таксі, метро тощо, необхідно дотримуватися певних правил.

Правила поведінки в громадському транспорті

​ Уникайте в темний час доби безлюдних зупинок. Чекаючи на громадський транспорт, варто стояти на добре освітленому місці поряд з іншими людьми.

​ Коли транспорт підходить, не намагайтесь стати в першому ряду — вас можуть виштовхнути під колеса.

​ Якщо рейсовий автобус курсує з великими проміжками, запам'ятайте розклад, щоб не стояти на зупинці занадто довго.

​ Не засинайте під час руху: небезпечно не стільки проспати свою зупинку, скільки зазнати травми при раптовому гальмуванні або маневрі.

​ Не притуляйтеся до дверей, уникайте перебування на сходах і в проході.

​ Тримайте свої речі на видному місці. Не задивляйтесь у вікна, якщо на підлозі стоїть ваша сумка або валіза. Найкраще тримати речі на колінах або ж притуливши до стінки.

​ Пам'ятайте, що в громадському транспорті дуже зручно діяти кишеньковим злодіям, а їхнє улюблене місце — у проходах та на сходах біля дверей. Якщо є можливість, то користуйтесь проїзним квитком: він позбавляє від необхідності додаткового пересування салоном.

​ Якщо проїзні документи перевіряє контролер, то не соромтесь і самі перевірити документи контролера. Служба контролю підтверджує: щодня десятки молодих людей поповнюють свій бюджет під виглядом ревізорів.

​ Уникайте порожніх автобусів і тролейбусів. Якщо усе ж випадає їхати пізно, то сідати краще біля водія, причому не біля вікна, а ближче до проходу, щоб до вас незручно було підсісти. Якщо ж, незважаючи на це, підозрілий незнайомець хоче сісти поруч, то пропустіть його до вікна або пересядьте.

​ Жінкам варто сідати поруч з іншими жінками. А якщо в салон увійшов занадто «товариський» пасажир, то необхідно відвернути від нього обличчя і не зустрічатися з ним поглядом.

​ При поїздках у таксі добре було б не занадто багато розповідати про себе водієві, особливо про свої добробут і розпорядок дня. Якщо ви садите в машину родича чи знайомого, то поговоріть з водієм, подивіться на номер машини (так, щоб це бачив водій), а родичеві чи знайомому скажіть: «Приїдеш – зателефонуй!» Жінкам варто в темний час доби, приїхавши до місця призначення, попросити водія трохи почекати, поки ви не ввійдете в будинок. Уникайте сідати в машини, де вже є пасажир.

​ При поїздках в електричці у вечірній час сідайте в перший вагон або в такий (як це буває на деяких маршрутах), де традиційно збираються постійні пасажири. Наприклад, у третій або передостанній. Якщо ви побоюєтеся хуліганів, то сідайте ближче до пульта виклику міліції або ж до стоп-крана (він знаходиться в тамбурі). Проте стояти в тамбурі, у проходах і курити — не рекомендується. Якщо у вагоні, куди ви уже ввійшли, виявили п'яну компанію, то спокійно проходьте далі в інший вагон, за рухом електропоїзда. Не відповідайте на репліки, не зустрічайтеся очима з розв'язними пасажирами. Будьте готові до опору, але не виказуйте переляку або роздратування , будьте зовнішньо байдужі.

​ Якщо на зупинці разом із вами вийшла особа або група осіб, що загрожують вам, то відразу зверніться до касира, чергового по станції або правоохоронця. Попросіть зв'язатися з поліцією, назвіть прикмети тих, хто погрожував, не йдіть зі станції, поки не переконаєтесь, що вам ніщо не загрожує. Якщо є можливість, то зателефонуйте (або попросіть це зробити працівника станції), щоб вас зустріли.

Що робити, якщо в салоні пожежа

По-перше, негайно повідомте про це водієві, не забувайте, що його увага звернена головним чином на дорогу.

По-друге, відчиніть двері кнопкою аварійного відкриття дверей. Якщо це не вдасться, а салон наповнюється димом, розбийте бокові вікна (тримаючись за поруччя, вдарте обома ногами у куток скла вікна) або відчиніть їх як аварійні виходи згідно з інструкцією (наприклад, за допомогою спеціально вмонтованого шнура).

По-третє, якщо є можливість, то самі гасіть полум’я за допомогою вогнегасника або накривши верхнім одягом осередок загоряння.

Як і при будь-якій пожежі, у громадському транспорті треба всіма способами боротися з панікою, рятувати передусім дітей і тих, хто не може сам про себе подбати. Не скупчуйтесь біля дверей, якщо там утворилась тиснява, то краще вибийте вікно. Захистіть рот і ніс хусткою, шарфом, рукавом, нижньою частиною куртки від диму: перша небезпека при такій пожежі — отруйні гази від пластику (інколи достатньо декількох вдихів, щоб знепритомніти).

Вибравшись із транспортного засобу, що горить, відразу ж починайте допомагати іншим. При цьому будьте обережні з металевими частинами в тролейбусі — вони можуть бути під напругою через обгорілу ізоляцію.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пасажири
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...