15:23, 23 січня 2016 р.

Як уникнути переохолодження

Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі (погодні умови з температурю нижче +7 градусів є такими, що можуть призвести до проблем зі здоров’ям).

Холод згубно впливає передусім на дрібні кровоносні судини людини, особливо на кінцівках. Судини інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме внаслідок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується, унаслідок чого підтримується внутрішня стабільна температура тіла, але циркулювання крові в кінцівках уповільнюються. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс, бо вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 оС і нижче.

Корисні поради

1.​ Одягайтеся багатошарово. Одягайте кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Із цих же міркувань одяг має бути цілком вільним.

1.​ Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, шапку, а ніс захищайте шарфом, піднятим коміром.

1.​ Не виходьте на мороз голодними. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з’їжте що-небудь.

1.​ Заходьте кожну півгодини-годину в тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.

1.​ Бажано носити із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.

1.​ Працюйте руками, згинайте, розминайте їх, аби посилити кровообіг у судинах, що замерзають. Розминайте пальці ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не надто енергійно, бо це може зашкодити замерзлим тканинам.

1.​ Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Слідкуйте за прогнозом погоди.

Перша допомога

Не слід думати, що переохолодження мине саме собою. Як тільки з’являються його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення. Перша допомога при переохолодженні: зігрійтеся, посидьте в теплому приміщенні кілька годин, поїжте.

У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин — накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві бавовняні тощо), вживати теплі напої.

У жодному разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або біля гарячої батареї, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження. Обов’язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. У разі погіршення стану здоров’я негайно зверніться по лікарську допомогу.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#поради #переохолодження
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...