• Головна
  • В рамках проведення Всеукраїнського тижня права фахівці системи безоплатної правової допомоги Кіровоградщини надають правові консультації
17:02, 5 грудня 2017 р.

В рамках проведення Всеукраїнського тижня права фахівці системи безоплатної правової допомоги Кіровоградщини надають правові консультації

У рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО» та проведення Всеукраїнського тижня права у 2017 році, з метою реалізації та захисту прав людини, зокрема, внутрішньо переміщених осіб, Сергій Шеремет, начальник відділу представництва Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги консультує щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України.

Як встановити факт, що особа народилася або померла на тимчасово окупованій території України та куди звернутися?

Тимчасово окупована територія України це:

сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;

внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права,Конституції та законів України;

повітряний простір над зазначеними територіями;

деякі території Донецької та Луганської областей відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями.

Відповідно до внесених змін до ст.257-1 ЦПК України (Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території»від 4 лютого 2016року № 990-VIII)  факт народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, встановлюється шляхом звернення із заявою про встановлення відповідного факту до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника; факт смерті на зазначеній території – до суду згідно з визначеною підсудністю за зареєстрованим місцем проживання заявника за межами такої території України.

Хто має право подати заяву?

​ заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, подають батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини до будь-якого суду за межами окупованої території України незалежно від місця проживання заявника;

​ заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами окупованої території України.

Перелік необхідних документів

1. Заява про встановлення факту народження/смерті на тимчасово окупованій території, у якій повинно бути зазначено:

​ який факт заявник просить встановити та з якою метою;

​ причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

​ докази, що підтверджують факт.

2. Докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (письмові показання свідків, у тому числі особи, яка приймала пологи; довідка лікаря (у випадку наявності); речові докази, зокрема, звукові відеозаписи; висновки експертів тощо).

3. Довідка про неможливість отримання свідоцтва в інший спосіб (видається органом реєстрації актів цивільного стану у день звернення).

4. Квитанція про сплату судового збору.

Вартість за подання до суду заяви про встановлення факту народження/смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, заявнику необхідно сплатити судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (Закон України «Про судовий збір»).

За подання заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій, заявники звільнені від сплати судового збору.

Строк розгляду питання справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Виконання судового рішення

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, її стать, інформація про її батьків.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи. За видачу свідоцтва про народження або смерть органом реєстрації актів цивільного стану плата не стягується.

Порядок оскарження

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Довідково:Голованівський місцевий центр з надання БВПД працює за адресою: смт Голованівськ, вул.Ціолковського, 1, тел.: (05252) 2-25-83,

068 834 77 45, 093 423 33 73.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фахівці
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...