Iсторiя реклами мiста: "У вітрині магазину Кулаковського були три маникени

Торгова реклама - це популяризацiя товарiв з метою їх продажу, створення попиту на них, ознайомлення споживача з якiстю i особливостями, мiсцем продажу товарiв, роз'яснення способiв їх споживання. Один iз засобiв цiєї реклами – вивiски та вiтрини магазинiв.

Будинок Заславського, вивiски над магазинами першого поверху.

Єлисаветградськi вивiски були досить рiзноманiтнi. Мiська вулиця вражала їх достатком. Вивiски були над магазинами, мiж поверхами будинкiв, на балконах, мiж дверима i навiть на брандмауерах (глухих стiнах будинкiв).

Зазвичай вивiски писали олiєю на покрiвельному залiзi, набитому на пiдрамник. Зрiдка зустрiчалися вивiски, написанi на склi; вони розмiщувалися мiж вiтринами i дверима.

Багато вивiсок робилися в одному стилi, особливо, якщо вони рекламували схожi товари. Власники кiлькох магазинiв замовляли однаковi вивiски для всiх. Iнодi навiть фасад обробляли у стилi вивiски.

У ремеслi «вивiсок» з'явилися свої традицiї. Так, у магазинiв, що продають окуляри, над входом висiло гiгантське пенсне з синiми скельцями в залiзнiй оправi, iнодi на скельцях зображувалися зiницi.

Годинниковi магазини часто розмiщували замiсть вивiски величезнi кишеньковi годинники з жерстi або дерева, на їх циферблатi значилося прiзвище власника магазина.

Над булочною обов'язково висiв вирiзаний з дерева позолочений крендель.

Над перукарнями часто вiшали мiдний таз, що не вживався при голiннi, але зберiг своє символiчне значення.

 Дещо осiбно стояла вiтринна реклама, в якiй пiдприємцi досягли чималих успiхiв. Вiтрина використовувалася для показу рiзноманiття товару, i, чим бiльше товарiв виставлялося, тим багатшою вважалася вiтрина, Вечорами її пiдсвiчували електрикою або гасовими лампами, iнодi тим й iншим, тому що взимку скло могли замерзнути, а гасовi лампи вiдiгрiвали його.

Книжковий кiоск на розi Мiського бульвару, на перехрестi вулиць Дворцової та Великої Перспективної.

У текстильних магазинах поруч iз зразками тканини виставлялися кольоровi лiтографiї, якi представляли моделi одягу. Цi картинки мiнялися вiдповiдно до пори року.

Магазини, якi торгували хутром, ставили у вiтринах опудала хутрових звiрiв, а iнодi навiть левiв i тигрiв.

У центрi вiтрини взуттєвих крамниць розмiщувався величезний черевик, прикрашений гербами i медалями.

У вiтринах магазинiв готового одягу зазвичай помiщали манекени або напiвманекени, якi часто мали натуральне волосся i вуса.

Меблевi магазини влаштовували у вiтринах «затишнi куточки». Наприклад, ставили двоспальне лiжко, застелене простирадлами й ковдрами, з купою подушок у мереживних наволочках; перед нею розстеляли килим або шкуру ведмедя, а на нiчний столик ставили вазу з букетом квiтiв, будильник i лампочку пiд абажуром.

Незвично виглядали вiтрини аптек. Їх прикрашали величезними скляними кулями або грушоподiбними посудинами, наповненими червоною, синьою або зеленою водою; вечорами ззаду вони пiдсвiчувалися.

Вiтрини продовольчих магазинiв в основному заповнювалися муляжами товарiв. Молочнi магазини виставляли величезнi куби «масла», кулi «сирiв», виточенi з дерева яйця, молочнi пляшки, пофарбованi зсередини бiлою фарбою. М'яснi крамницi викладали муляжi баранячих туш, порося на блюдi. Якщо магазин торгував дичиною, то на вiтринi розмiщували опудала глухарiв, качок, рябчикiв, фазанiв i курей. Фруктовi магазини виставляли в своїх вiтринах восковi муляжi яблук, груш, бананiв i т.п., аналогiчна ситуацiя була i в рибних магазинах.

Не користувалися бутафорiєю тiльки бакалiйнi лавки. У них виставлялися прянощi, чай, кава та iншi товари у фiрмових упаковках. Часто до них додавалися рекламнi плакати.

Вулиця Дворцова, злiва i справа над мгазинами перших поверхiв будiвель їх вивiски

Вiтрини винних магазинiв захаращувалися пляшками рiзних сортiв. Виннi пляшки зазвичай розмiщували в горизонтальному положеннi, iншi - у вертикальному. Iнодi пляшки розташовувалися днищем до вiдвiдувача. По днищу йшов рекламний напис. У цих же вiтринах вiшалися рекламнi плакати вино-горiлчаних фiрм.

Вiтрини тютюнових крамниць були заставленi рiзнокольоровими коробками з етикетками марок. Iнодi в центрi ставили турецький кальян. Цi вiтрини прикрашалися постатями негрiв, туркiв, iндiйцiв i європейцiв, що палять цигарки.

Справа на знiмку вивiска магазину Шполянського по Великiй Перспективнiй вулицi

Незалежно вiд спецiалiзацiї магазина, на вiтринах часто помiщали повiдомлення про зниження цiн та iншу документальну iнформацiю про товари.

Володимир Полiщук.

Реклама нашого міста Єлисаветград історія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Суспільство
Міністерство розвитку громад та територій звернулося до Комітету Верховної Ради з питань бюджету та Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування з проханням під час розгляду проекту Закону України «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2020 рік» перевести 107 об’єднаних територіальних громад на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом у 2020 році. Про це йдеться на са...
Суспільство
Сьогодні, 09 квітня, відбулася селекторна нарада за участі Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Про це повідомляє голова Кіровоградської обласної адміністрації Андрій Балонь, передає 0522.ua. Згідно зі статистикою, карантинні заходи уповільнюють поширення грипу та коронавірусної хвороби. Однак пік інфікування коронавірусом в Україні ще не настав, він прогнозується на 14-15 квітня. Уряд не планує достроково послаблювати карантинні заходи, тому карантин буде пр...
Суспільство
У середу, 08 квітня, в соціальних мережах з’явився лист медичної сестри з КНП «Поліклінічне об’єднання» Поліклінічного відділення №5, у якому порушено проблему забезпечення медиків закладу засобами індивідуального захисту в умовах поширення вірусної інфекції COVID- 19. Про це йдеться на сайті Міської ради міста Кропивницького, передає  0522.ua. Сьогодні, 09 квітня, генеральний директор закладу Олена Амбарна прокоментувала ситуацію. За її словами, офіційног...
Суспільство
Сьогодні, 08 квітня, працівники КП «Міськсвітло» у Кропивницькому демонтували 17 старих світильників та встановили стільки ж нових, економних СЕС-50 по вулиці Євгена Березняка, ще 5 світильників - по вулиці Богдана Хмельницького, та 4 - по вулиці Балашівській. Про це йдеться на сайті Міської ради міста Кропивницького, передає 0522.ua. Цього дня працівники всіх ЖЕО міста та КРЕПу №9 продовжували боротьбу за здоров’я містян в умовах поширення небезпечної кор...
Суспільство
10 квітня 2020 року у місті Кропивницькому завершується опалювальний сезон 2019/2020 року. Про це повідомила т.в.о. начальника Головного управління житлово-комунального господарства Тетяна Савченко, передає 0522.ua. Відповідне рішення прийняв виконавчий комітет міської ради 24 березня 2020 року. Опалювальний сезон завершується з моменту перевищення середньодобової температури зовнішнього повітря більше, ніж вісім градусів тепла протягом трьох діб, але не п...
Суспільство
На Кіровоградщині лабораторним методом підтверджено 82 випадки захворювання на коронавірус, із яких 4 летальних. Про це повідомляє голова Кіровоградської обласної адміністрації Андрій Балонь, передає 0522.ua. Наразі на COVID-19 лікуються 78 осіб:61 мешканець Кропивницького.7 мешканців Кропивницького району.5 мешканців Долинського району.1 випадок захворювання на коронавірус зафіксували в Знам'янському районі. У 54-річної жінки виявили коронавірус під час ї...
Суспільство
На Кіровоградщині лабораторним методом підтверджено 82 випадки захворювання на коронавірус, із яких 4 летальних. Про це повідомляє голова Кіровоградської обласної адміністрації Андрій Балонь, передає 0522.ua. Помер 72-річний чоловік, який тривалий час перебував у Центральній міській лікарні в Кропивницькому з хворобою серця й був інфікований на коронавірус. Також у приватній клініці від поліорганної недостатності померла 54-річна жінка. Посмертні результат...
Суспільство
Після консультацій з Державною фіскальною службою та платіжними системами ПриватБанк відмовився від обов'язкового друку чеків у POS-терміналах. Відтепер його можна друкувати лише  у випадку, якщо документ потрібен продавцю або покупцю.  Про це повідомляє спеціалістка з комунікацій в регіоні ПриватБанку Анжела Дзінзюра, передає 0522.ua. Після успішної авторизації на екран POS-терміналу буде виводитися питання, чи друкувати чек. Касир за бажання клієнта обер...
Суспільство
​​Як уберегти дітей від інфікування респіраторними захворюваннями та не заразитися самим? Розповідає лікарка-педіатр, експертка МОЗ Наталія Кундіна, передає  0522.ua. Навчіть дітей простих речей санітарної культури: часто мити руки; користуватися антисептиками; не торкатися очей, носа, рота брудними руками; чхати і кашляти у серветку або у згин ліктя; завжди мати з собою паперові серветки; тримати дистанцію не менше ніж 1,5 метра на вулиці в місцях загальн...