У Кіровограді відкрили виставку яка приурочена 20-річчю заснування Кіровоградського обласного художнього музею

4 січня 2013 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставкуприурочену 20-річчю його народження.

 Питання про створення у нашому місті  художнього музею піднімалось представники передової інтелігенції вже у 1870 році, але до реального втілення цієї ідеї у життя тоді було ще далеко. Лише у 1921 році в Будинку науки та мистецтва була відкрита картинна галерея, яка в 1924 році ввійшла  до складу природничо-історичного музею, перейменованого                 в 1938 році у краєзнавчий. Основу колекції, що налічувала тоді 150 експонатів (з них 26 – оригінали) складали картини, що були зібрані в передреволюційні роки, націоналізовані,   або просто пожертвувані любителями мистецтва.

 На жаль, під час фашистської окупації зібрання картинної галереї  було повністю розграбовано, і вона більш ніж на  20 років фактично припинила своє існування. Відродження картинної галереї відбулося тільки в  1965 році, коли, отримавши статус  відділу обласного краєзнавчого музею, вона зайняла приміщення сучасної  Спасо-Преображенської церкви, врятувавши, можливо, останню від повної руйнації.

 Але після самогубства Радянського Союзу логічним стало повернення церкви віруючим, і картинній галереї було виділено нове приміщення у центрі міста за адресою – вулиця Карла Маркса, 60 (згідно рішення виконавчого комітету міської ради народних депутатів від 13 лютого 1991 року № 129).

Саме цей будинок і став місцем народженняКіровоградського обласного художнього музею. Юридичним обґрунтуванням стало розпорядження Представника Президента України                  в Кіровоградській області від 4 січня 1993року. Ця дата і вважається днем заснування сьогоднішньої мистецької перлини Кіровоградщини.

 Другим днем народження обласного художнього музею по праву можна вважати                        9 травня, адже саме 9 травня 2001 року, після тривалої перерви, музей нарешті відкрив свої двері для відвідувачів.  

На сьогодні художній музей став справжньою мистецькою візиткою Кіровоградщини, проводячи активну роботу з  популяризації образотворчого мистецтва та естетичного виховання населення. Показовим є і той факт, що фондове зібрання музею, що дісталося йому у спадщину від картинної галереї, яка була відділом Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, збільшилося за час його функціонування з 2 167 до 8 844 предметів.

 Слід також зауважити, що історія обласного художнього музею та  будинку, в якому він зараз розташований, до сьогодні зберігає багато незрозумілостей, розбіжностей та таємниць. Наприклад, існує декілька версій щодо року будівництва та функціонального призначення сучасного приміщення музею. Так, скажімо, згідно «Переліку пам’яток містобудування, архітектури та садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення                                          в Кіровоградській області» початок будівництва теперішнього приміщення художнього музею датується 1897-м роком, але даний будинок означений там як мурований особняк.

        Довідкова книга «Весь Єлисаветград» за 1909 рік зазначає, що дане приміщення мало подвійне призначення – готель «Пасаж» та Торговий дім під тією ж назвою, а також вказує на його власника – купця  І.Ш. Шполянського.

       У «Краєзнавчому віснику» (Випуск І, Кіровоград, Центрально-українське видавництво, 2007 р.)  ми стикаємось із двома версіями щодо історіївищезазначеного будинку. За однією з них,  на межі XIX – XX століть, це був  готель «Європейський». Друга відстоює більш знайомий нам варіант  готелю «Пасаж», який розташовувався, як стверджує документ,  у двох корпусах та мав шикарні апартаменти,  а назву свою отримав внаслідок цікавого сусідства. Справа в тому, що поруч, на місці сучасного готелю «Київ», свого часу функціонувала серія магазинів, об’єднаних спільною назвою «Пасаж», які і «позичили» цю назву новозбудованому готелю.

       Останню версію підтверджує і «План міста Єлисаветграда» 1913 року, складений                     П.З. Рябковим, згідно якого готель «Європейський» знаходився  між річкою Інгулом                           і «Пасажем», майже на території сучасної Набережної.

       Ще одним доказом цьому можна вважати статтю відомого кіровоградського дослідника Володимира Боська «Музей у Пасажі» (Історичний календар Кіровоградщини, 2008 рік),                у якій він стверджує,  що первинним функціональним призначенням сучасного приміщення обласного художнього музею був саме готель «Пасаж». У «Історичному календарі Кіровоградщини 2010 року» автор ще раз підтверджує цю версію, зазначаючи також, що у середині ХХ століття у цьому будинку розміщувалась  «Художня артіль», а пізніше – магазин «Одяг». Щоправда, він називає іншу дату початку будівництва приміщення – 1908-й рік.

       Більше того. З різними датами щодо будівництва готелю «Пасаж» ми стикаємось навіть у документах, які юридично визнають цю унікальну споруду як «Пам’ятку архітектури та містобудування місцевого значення» під охоронним номером 16-Кв. Так, згідно охоронного договору на пам’ятку культурної спадщини № 198 від 31 серпня 2005 року, «Пасаж» було збудовано у 1903-1904-х роках, а  аналогічний документ під номером 15 від 10 січня 2011 року знову  називає роком його будівництва  1897-й рік.

 Тож, історія обласного художнього музею та його будинку не перестає хвилювати науковців та дослідників, що, погодьтесь, додає музею певного шарму загадковості та таємничості.

 Щодо відкритої в обласному художньому музеї виставки, присвяченої  20-річчю його народження, то можна розраховувати на те, що вона викличе неабиякий інтерес із боку шанувальників образотворчого мистецтва. Адже на ній представлені художні твори з фондів музею, які ще ніколи не виставлялися у його стінах. Переважна більшість картин експозиції – роботи радянських художників 1960-х – 1970-х років. Вони є чудовою ілюстрацією соцреалізму в образотворчому мистецтві і тих моральних принципів, що були характерними для тогочасної панівної ідеології.  

Частина картин має чітке військово-патріотичне спрямування. Це роботи Власова В.Г. «Прикордонники» (1964-1965), Гавдзинського А.С. «На навчаннях» (1965), Полтавця В.В. «Хвилина відпочинку» (1965).

Таку типову для радянського живопису виробничу тематику презентує  картина Пантєлєєва А.В. «Індустріальний пейзаж» (1967).

Характерними для радянського образотворчого мистецтва можна вважати і роботи  Рєпіна С.Г. «Мрії» (1963), Юхна І.І «В час синьоокий» (1960),  Столяренка П.К. «Сніданок» (1971), Сльоти О.П. «На центральному стадіоні» (1978). Портретну галерею доповнює і картина Яновського О. «Портрет Цунк» (1935).

Шевченківська тематика представлена на виставці картинами Кравченка В.С. «Кругом неправда і неволя» (1964) та Югая В.Н. «Одна доля» (1963-1964).

Родзинкою виставки можна вважати  картину невідомого художника «Інтер’єр католицького храму» (ХІХ століття), яка ніби переносить нас у іншу історичну епоху, віддзеркалюючи своєрідний європейський колорит.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
4 просмотра в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политические новости
Компромисс между политиками, между регионами и странами–соседями Украины станет основой для урегулирования ситуации на Донбассе, для вывода Украины из политического и экономического кризиса. Об этом в эфире телеканала NewsOne говорил лидер политической партии «Основа», народный депутат Украины Сергей Тарута, презентуя программу «5 шагов в компромиссу». «Тема компромиссов очень важная. Мы предлагаем 5 основных шагов к компромиссу, которые действительно пере...
Политические новости
Один из лидеров украинской оппозиции Александр Вилкул прокомментировал на странице в Facebook решение суда об отмене постановления Кабмина №780 от 11.10.2016. Оппозиционер отметил, что «Кабмином была установлена заниженная, не соответствующая реальности потребительская корзина, на основании которой определяется прожиточный минимум» и потребовал, чтобы прожиточный минимум был пересчитан в соответствии с реальным ростом тарифов и цен. 7 августа Киевский апел...
Промо
Есть два способа продать машину: через посредника и самостоятельно. В первом случае вы теряете 20-30% от стоимости, во втором — тратите много усилий и времени. Оптимальным вариантом, при наличии хотя бы небольшого запаса времени, будет самостоятельная продажа. 1. Подготовка машины к продаже Именно от товарного вида зависит насколько быстро вы найдете покупателя и какой будет итоговая цена продажи. Гораздо выгоднее немного потратиться на устранение бросающи...
Новости компаний
10 серпня у м. Мала Виска Маловисківського району відбудеться аграрне свято «Київстар Фест» Київстар вирушив у національний тур містами України, щоб особисто розказати малим фермерам про можливості мобільного додатку m-Agri*. Програмою туру буде охоплено 10 міст з 8 областей: Київської, Хмельницької, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької. «Ми розробили унікальний додаток для малих фермерів і тепер хочемо розпові...
Политические новости
Существующая система государственного управления неэффективна, парламент занимается законодательным спамом, и единственный способ перезагрузить систему – выборы по новым правилам. Об этом в эфире одного из телеканалов заявил глава политической партии «Основа» Андрей Николаенко. «На этот парламент возлагались большие надежды. Он пришел на постмайдановской волне, и во многом сформирован новыми людьми, но оказался наименее эффективным. Не зря об этом парламен...
Новости компаний
По данным статистики, более 50% выпускников бакалаврата в 2018 году не смогли сдать ВНО для поступления в магистратуру. И это не удивительно. Ведь, если на 1 курс поступают, в основном, выпускники школ, то в магистратуру, чаще, специалисты со стажем и опытом работы. Поскольку, именно наличие диплома магистра, зачастую, является одним из условий дальнейшего продвижения по карьерной лестнице. Сдача ВНО для них (например, иностранного языка), является достато...
Криминал
Під час відпрацювання прилеглої до місця злочину території наряд поліції охорони помітив хлопців, які почали тікати при появі поліцейського автомобіля. Підлітки переносили рюкзаки, у яких знаходились інструменти та майже 30 метрів кабелю. Напередодні, близько опівночі, наряд поліції охорони отримав повідомлення про спрацювання сигналізації цілісності повітряної лінії телефонного кабелю підприємства зв’язку у приватному секторі на околиці міста. Прибувши за...
Политические новости
На обласній конференції РУХУ НОВИХ СИЛ Кіровоградської області народний депутат Юрій Дерев’янко презентував свою президентську програму побудови неоекономіки, цифрової держави, прямої демократії та припинення війни. Делегати конференції одноголосно проголосували за підтримку кандидатури Дерев’янка на президентські вибори. "Ми, як їхали з Кривого Рогу в Кропивницький, — там на дорозі ями по коліна, люди полем об"їжджають, бо по цій дорозі не можливо їхати....
Общество
За підсумками першого півріччя 2018 року платниками Кропивницької ОДПІ сплачено до Державного бюджету 67,7млн.грн. військового збору, проти аналогічного періоду минулого року внесок на обороноздатність зріс на 14,6млн.грн. або 2,7 відсотка. Нагадаємо, військовий збір запроваджено з 03 серпня 2014 року, платниками військового збору є фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як в Україні, так і іноземні доходи, нерезиденти з доходами, отриманими в Укр...
Ответственный за раздел
Матусевич Артур Вадимович
Журналисты сайта 0522.ua к вашим услугам.

Пишите нам, звоните, сообщайте о городских новостях и событиях - мы надеемся, что с Вашей помощью горожане узнают о жизни Кропивницкого больше.

Вместе с Вами мы сделаем наш город лучше!


Редакция 0522.ua:

E-mail: news@0522.in.ua