ТОП-5 очікувань нового року

У 2013 році українці будуть працевлаштовуватися по-новому, платити податок на квартири і, можливо, на валюту. А країна в цілому має визначитися, що їй важливіше - дружба з Росією, і як наслідок вступ в Митний союз, чи грошова допомога від Міжнародного валютного фонду

Девальвація гривні, зростання дефіциту Державного бюджету, зменшення темпів зростання економіки та валового внутрішнього продукту. З цим усім нам пропонують жити в 2013 році. Проте головні сюрпризи прийдешнього року ще попереду. Інтрига тримається на ряді політичних рішень, які може прийняти наша влада заради чергового “покращення”.

Який союз ближче

У 2013 році Україна має поставити крапку в питанні, який союз: Митний чи Європейський їй ближче. Європа вже давно втомилася натякати, що і далі сидіти на двох стільцях уже не вийде. І схоже, влада зробила свій вибір, і він не на користь Європи. В уряді - своя реальність.

- Є реальність, на цю реальність припадає 60 мільярдів доларів нашого експорту. Для порівняння сказати, на ЄС припадає близько 40 мільйонів доларів, - заявив наприкінці грудня прем'єр Микола Азаров. - Для нашої економіки життєво важливо домовитися і взаємодіяти з країнами Митного союзу.

Якби прем'єр подивився статистику, то побачив би, що за останні роки експорт в країни Європи збільшився в кілька разів, натомість в країни пострадянського простору демонстрував значно скромніші досягнення. Але і це не головне. Такою позицією влада фактично іде від меншого спротиву.

- У Митний союз поставляється як раз те, що ми не можемо продати на інших ринках, - резюмував Азаров.

Тобто замість підтримки бізнесу і створення умов для підвищення конкурентноздатності наших товарів, влада дає “карт-бланш” на подальше продукування того “що ми не можемо продати в інші країни”.

На думку експертів, прем'єр трохи недоговорює. Насправді на кону, як завжди, ціна газу. Є розмови, що російська сторона при вступі України в Митний союз, готова здешевити газ для України в два-три рази. Звісно, жодних документів, зрозуміло, ніхто не бачив. Це дасть українській владі можливість ще деякий час не дражнити населення, яке уже через два роки знову вибиратиме президента, підвищенням тарифів на газ і комуналку. Але максимальний виграш отримають експортери - власники енергоємних виробництв - металургійних і хімічних підприємств, вони теж зможуть відкласти вливання в підвищення енергоефективності своїх підприємств. Вирок більшості експертів жорстокий: східний вектор дасть короткотерміновий торговий ефект, але стратегічно Україна багато чого

втратить як у політичному, так і в економічному плані. Мінуси: консервація олігархічної моделі розвитку, відсутність модернізації економіки, девальвація національної валюти і, найголовніше, - часткова втрата економічного суверенітету.

Кредит МВФ

Тим часом візит місії Міжнародного валютного фонду запланований в Україну у січні.

Водночас, в Кабміні уже переконують, що і далі можуть обходитися без кредиту Міжнародного валютного фонду. Хоча експерти наголошують на зворотному. Це може допомогти покращити інвестиційний клімат і ситуацію на фінансовому ринках. Для нас з вами черговий кредит, при умові його правильного використання владою, означає більш стабільний курс і здешевлення банківських позик.

Якщо ж Україні не вдасться "розморозити" співпрацю з МВФ, міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings може знизити кредитний рейтинг України. А це погіршить і без того негативні очікування інвесторів.

Примітно, що офіційно Україна не рве всі кінці для співпраці, в Кабміні зазначають, що сподіваються на відновлення співпраці, але при умові не підвищення тарифів на газ. Але тут є нюанс - насправді Міжнародний валютний фонд не вимагає підвищення тарифів на газ для населення, а щоб НАК “Нафтогаз” був беззбитковою організацією... Але влада знайшла тільки один спосіб покращення фінстану “Нафтогазу” - підвищення тарифів для населення.

Закон про зайнятість

З першого січня набрав чинності Закон «Про зайнятість населення». З одного боку, документ спрямований на боротьбу з безробіттям і дискримінацією у сфері зайнятості, сприяє працевлаштуванню молодих спеціалістів, інвалідів, одиноких батьків. З іншого - його реалізація може заподіяти масу незручностей роботодавцям і фірмам, що надають послуги у цій сфері.

З метою стимулювати зайнятість, підприємствам, де будуть створені нові робочі місця, обіцяють компенсацію по сплаті єдиного соціального внеску. Студентам обіцяють стажування з відкриттям трудової книжки. А тим, хто захоче працювати в селі, обіцяють допомогти фінансово. Як це все відбуватиметься на практиці - поки що не відомо. Так само і те, як за пошук працівників платитимуть самі роботодавці. Скоріш за все, кадровим агентствам доведеться просто перейти на новий формат роботи.

Революція нерухомості

Справжня законодавча революція чекає ринок української нерухомості в 2013 році. Набрали чинності два закони щодо нерухомості. За першим - українцям доведеться сплачувати податок за великі квартири (більше 120 м кв.), а також, якщо за ними числиться щонайменше два об'єкти нерухомості. Сплачуватиметься податок з липня.

За іншим законом ми маємо реєструвати права власності на нерухоме майно не в бюро техінвентаризції. Перехід права власності на квартири від одного власника до іншого посвідчуватимуть нотаріуси. А реєстратори проводитимуть такі ж операції з приватними будинками і земельними ділянками

 

Готівка і валюта

Незважаючи на те, що депутати поки що відклали розгляд нашумілого податку з продажу валюти, це ще не означає, що ця ідея остаточно похована. У випадку прийняття законопроекту, при продажі валюти ми сплачуватимемо 10% (за останньою редакцією) податку до Пенсійного фонду.

У Нацбанку кажуть - законопроект є лояльним і головна його ціль - захистити інтереси звичайних громадян.

- Законопроект направлений на захист інтересів звичайних громадян, щоб вони не втрачали свої заощадження через спекуляції та постійне очікування падіння курсу, - каже начальник валютного відділу Вінницького територіального управління Нацбанку Валентина Брайко. - Водночас, спекулянтам буде дуже важко купити і продати валюту без втрат, бо податок в 10% зробить ці операції нерентабельними. Головна мета законопроекту - максимальне залучення валюти, яка знаходиться на руках населення до банків.

Так, якщо ви маєте долари, які бажаєте продати, у випадку запровадження податку, достатньо буде покласти необхідну суму на банківський депозит на термін не менше 30 днів. По закінченні терміну ви просто конвертуєте валюту вкладу в гривню і не сплачуватимете податок. Ще одна операція з валютою, яка не оподатковуватиметься - це дохід при продажу казначейських валютних облігацій. Також не буде оподатковуватися іноземна валюта, яку ви отримаєте у вигляді закордонного переказу, при умові, що його сума в еквіваленті менша ніж 150 тисяч гривень (протягом місяця).

- До того у разі прийняття законопроекту буде запроваджений тримісячний перехідний період, - каже Валентина Брайко. - Тобто, за цей час населення може зорієнтуватися, що йому робити з існуючою валютою.

Крім того, в 2013 році Нацбанк планує ввести обмеження і на розрахунок готівкою. За інформацією, яка є на даний час, мова іде про те, що всі операції на суму більше 150 тисяч гривень повинні будуть здійснюватися тільки через банки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Тривають ремонтні роботи на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення Кіровоградщини в рамках Програми Президента України «Велике будівництво». Відтак, державним підпримством «Агентство місцевих автомобільних доріг» з початку року охоплено капітальним та середнім поточним ремонтами 36 об’єктів. ТОВ «БЕРЕЗІВКААГРОШЛЯХБУД» виконало роботи із укладання асфальтобетонних шарів дорожнього покриття на 90% у Голованівському районі на автомоб...
Суспільство
У Оситняжці почали ремонтувати міст, який з’єднує Олександрівський і Кропивницький райони. Про це повідомив заступник голови ОДА Максим Калінін. Автодорожній міст знаходиться на ділянці автомобільної дороги загального користування місцевого значення О120803 Родниківка (межа районів)-Оситняжка-вихід на а/д Н-14 і є основною магістраллю для забезпечення автомобільного сполучення між Олександрівським і Кропивницькими районами. Також міст з’єднує з Оситняжкою...
Кримінал
Співробітники кіберполіції в Кіровоградській області спільно зі слідчими поліції області, під процесуальним керівництвом місцевої прокуратури, припинили протиправну діяльність жінки, яка у соцмережі продавала неіснуючий товар.Кіберполіція встановила, що до таких дій причетна 25-річна місцева мешканка. Дівчина створювала фіктивні сторінки в соціальній мережі, на яких розміщувала оголошення про продаж одягу.Після здійснення замовлення потерпілими, остання в...
Суспільство
Вчора, 02 липня, у приміщенні Міської ради міста Кропивницького відбулося чергове засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів Громадської ради при Виконавчому комітеті Міської ради міста Кропивницького. Інформує прес-служба міськради Кропивницького. До міської ради надійшло 42 заяви від інститутів громадянського суспільства про делегування для участі в установчих зборах своїх представників. Подані матеріали розглядаються ініціативною групою...
Суспільство
Спеціалісти КП «Міськсвітло» активно реалізують програму міського голови Андрія Райковича «Світле місто». Цього тижня фахівці відновлювали зовнішнє освітлення по вулиці Жадова, Попова, Коваленка, вулиці Сугокліївській, від Бобринецького шляху до провулка Маріупольського. Про це сьогодні, 3 липня, розповів директор підприємства Дмитро Тоток. - На цих вулицях ми замінили 91 ліхтар, - повідомив Дмитро Тоток. - Всі роботи виконуються в рамках програми “Світле...
Влада
Сьогодні, 3 липня, під головуванням заступника міського голови Наталії Дзюби  відбулось засідання комісії з питань надання матеріальної допомоги учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих, які є мешканцями міста. На засіданні розглянуто 63 звернення від учасників ООС щодо надання їм одноразової матеріальної допомоги. Комісія погодила надання одноразової матеріальної допомоги 63 особам  у розмірі 3 тисяч гривень кожному на загальну суму 4...
Суспільство
2 липня о 16:13 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що поблизу с. Якимівка Добровеличківського району два автомобілі забуксували на складному відрізку дороги та не в змозі продовжити рух самостійно. Рятувальники 16-ї Державної пожежно-рятувальної частини м. Помічна, які прибули на місце виклику, відбуксирували транспортні засоби на безпечний відрізок шляху, звідки вони продовжили рух самостійно.
Суспільство
2 липня о 08:33 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що у Кременчуцькому водосховищі біля смт Власівка Світловодського району виявлено тіло загиблого чоловіка 1956 р.н. За попередньою інформацією, чоловік пішов рибалити, але не повернувся додому. Особовий склад водолазно-рятувального відділення АРЗСП У ДСНС в області вилучив з водойми тіло громадянина. Остаточні обставини події, причина смерті – встановлюються.
Влада
5 липня в нашій державі відзначається  День Військово-Морських Сил Збройних Сил України. З цієї нагоди, за дорученням міського голови Андрія Райковича, Міська рада міста Кропивницького від імені громади міста привітає особовий склад середнього десантного корабля “Юрій Олефіренко”. Інформує прес-служба міськради Кропивницького. Нагадаємо, що у 2015 році Указом Президента України десантний корабель "Кіровоград" перейменовано на честь командира 73-го Морськог...