Із дитинства – у війну: У Кропивницькому відійшла у вічність визволителька міста

Перестало битися серце  шанованої у Кропивницькому людини, ветерана Другої світової, визволительки міста від німецьких окупантів Марії Петрівни Майданюк.

Про це йдеться на сайті міської ради міста Кропивницького, передає 0522.ua.

Її дитинство і юність, опалені війною, припали на важкі часи захисту своєї країни від ворожої навали.

Марія Майданюк щиро любила своє рідне місто і свою Новомиколаївку, завжди була активною, для всіх знаходила добре слово і у будь-який момент готова прийти на допомогу.  

Міська рада Кропивницького та її виконавчий комітет глибоко сумують з приводу важкої для міста втрати та висловлюють слова щирого співчуття усім близьким та рідним.

Прощання із Марією Петрівною Майданюк відбудеться у середу, 12 лютого, на Далекосхідному кладовищі. Початок жалобної церемонії об 11.00. 

Відійшла у вічність жінка, юнацькі роки якої були наповнені не романтичними зустрічами й читанням відповідних книжок, а боротьбою з окупантами спочатку в підпіллі, партизанському загоні, а згодом – у регулярній армії.

Марії Майданюк незадовго до окупації Кіровограда, п’ятого серпня 1941 року, виповнилося всього 15 років, дівчина перед війною закінчила лише восьмий клас школи на своїй рідній Новомиколаївці. А наступного року вже була членом підпільно-диверсійної групи, що входила до складу партизанського загону імені Ворошилова, яким командував Семен Долженко.

Членом цієї групи в лютому 1942 року дівчина стала завдяки своєму двоюрідному братові Володимирові, який розповів їй, що в місті створено підпільну організацію, котра має зв'язок з партизанським загоном. Спочатку підпільники виконували нескладні, на перший погляд, завдання – варили клейстер і наклеювали агітаційні листівки.

Здавалося б, що тут складного, приклеїв листівку й пішов, – згадувала Марія Петрівна. – Але це була дуже ризикована справа. Німці в перші ж дні окупації, щоб навіяти страх, розстріляли десять тисяч місцевих жителів, ввели комендантську годину. Після шостої години вечора ходити вже не можна було нікому, окрім поліцаїв і фашистів. Усіх інших, хто потрапляв до їхніх рук, відправляли в жандармерію. Німці поставили три шибениці на базарній площі (на цьому місці зараз знаходиться спортивна дитячо-юнацька школа олімпійського резерву "Надія"), і якби нас упіймали, то повісили б. Ось за таких обставин ми ті листівки й наклеювали на паркани, стовпи, стіни крамниць. Також ходили на залізничну станцію, де рахували вагони в потягах для повідомлень у ліс про кількість живої сили й техніки, яку німці відправляли на фронт.  Одного разу нам вдалося звільнити чотирьох військовополонених. Ми, дівчата з групи, познайомилися з одним поліцаєм, який стояв на чатах на вишці концтабору в дворі колишнього Будинку офіцерів, що на вулиці Шевченка. Носили йому самогонку та їжу, а взамін випросили чотирьох військовополонених (з концтабору щодня вивозили по дві сотні мертвих і напівмертвих в’язнів). Казали йому: "Тобі ж усе одно, що з ними буде, віддай нам кількох військовополонених! Того чекає мати, того – наречена, іншого – сестра..." Умовили-таки, взяли із собою чотирьох чоловіків, що могли ходити, привели до мого брата, а потім переодягли й відправили в Чорний ліс – у партизанський загін…

Та сталося так, що дівчині разом з іншими підпільницями, Вірою Гончаренко та Олександрою Майдебурою, після арешту одного із членів підпільної групи довелося швидко перебиратися до лісу. Однак перед тим дівчата мали здобути зброю, адже без неї в партизанському загоні ніяк.

Кіровоград тоді був глибоким німецьким тилом, – ділилася спогадами Марія Петрівна. – Автомати вже ніде не валялися, у німців усе було на обліку, як же дістати їх? Тоді я побігла до Віри й розповіла про необхідність викрасти зброю. Перебрали десятки варіантів, час іде, а ми нічого не можемо вигадати. Нарешті придумали найпростіший метод. На Новомиколаївці, на вулиці Воровського, в одному кінці кварталу жили німці, а в іншому була їхня їдальня. От ми й вирішили, що, коли ті підуть вечеряти, заліземо до них у будинок і вкрадемо автомати. Подивилися, що ті вже пішли і – швиденько в хату. Я пройшла тихо, а Віра випадково зачепила порожнє відро, а воно як загримить! І в цю мить у кімнаті хтось умикає світло. Ми оніміли. Виявляється, одного німця не розбудили на вечерю... Швидко зорієнтувавшись, кажемо йому: «Іди їсти, твої вже вечеряти пішли!» Він підхопився, швиденько взувся й бігом у хвіртку. А ми схопили зброю і сховали її в кущах, бо наближалася комендантська година. Згодом її допоміг нам забрати один з партизанів. Уночі разом з нами вирушати до загону зібралися шістнадцятеро майбутніх партизанів – підпільники й колишні військовополонені. Розділилися по групах і пройшли вісімнадцять кілометрів до Оситняжки, а там натрапили на поліцаїв. Сутичка була нетривалою, бо їхня зброя переважно була на возі, якого охороняв один із запроданців. Те озброєння дуже знадобилося нашому загонові в лісі, коли німці влаштували облаву на загін. Уночі вони припиняли вогонь, та наступного ранку до них приїжджало підкріплення. І бій знову розпочинався. Це протистояння тривало три дні, та ми вистояли…

У партизанському загоні вчорашня школярка була розвідницею. Загін імені Ворошилова пускав з рейок ешелони з окупантами й військовою технікою, підривав мости, щоб не пропустити на фронт німецькі танки й живу силу, спилював дерев’яні стовпи з дротовим зв’язком, позбавляючи противника можливості підтримувати зв’язок між своїми підрозділами.

Коли наприкінці грудня 1943 року партизанський загін імені Ворошилова зустрівся з підрозділами Червоної армії Другого Українського фронту, всіх боєздатних партизанів призвали до війська. Серед них була й Марія Майданюк, якій довелося у складі 252-ї стрілецької дивізії визволяти не лише нашу область, а й Кіровоград, де вона через сильну застуду потрапила до госпіталю. Одужавши, дівчина продовжила службу телефоністкою в окремому батальйоні зв’язку 299-ї Харківської стрілецької дивізії. У її складі пройшла воєнними дорогами рештою України, Молдавією, Румунією, Угорщиною, де була поранена, а закінчилася для неї війна в Австрії – поблизу Відня. Двадцятого травня 1945 року рядову Марію Майданюк було демобілізовано з війська. Її нагороджено багатьма державними нагородами й відзнаками. Серед них – ордени Вітчизняної війни 2-го ступеня, "За мужність" 3-го ступеня, княгині Ольги 3-го ступеня, медаль "За відвагу", пам’ятний знак "Партизан України", відзнаки виконавчого комітету Кіровоградської міської ради "За заслуги" І та ІІ ступенів.

Після війни Марія Петрівна закінчила Київський інститут народного господарства. Працювала економістом-інженером на кіровоградському ремонтно-механічному заводі ім. В. Таратути й вийшла на пенсію з трудовим стажем у 50 років. Була головою міського ветеранського клубу "Патріот" і членом ради міського ветеранського клубу "Ветеран", головою комітету колишніх підпільників та партизанів Кіровоградської міської організації ветеранів України, вела активну громадську діяльність, зустрічаючись, передусім, зі школярами і студентами, розповідаючи їм про свою буремну молодість та незліченні жертви, ціною яких вдалося перемогти могутнього й жорстокого ворога.

Світлу пам’ять про Марію Петрівну Майданюк кропивничани назавжди збережуть у своїх серцях!

Кропивницький історія визволення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
На період проведення святкових заходів до Дня міста рух громадського транспорту буде змінений. Про це повідомляє пресслужба Кропивницької міської ради, пише 0522. Зміни щодо руху атобусів наступні: 8.30 - 15.00  № 111-А, № 118 -- вул. Вокзальна – пров. Училищний – вул. Шевченка – вул. Чорновола – вул. Шевченка – вул. Садовського (в зворотному напрямку по вул. Чорновола);  09.00 – 10.00 № 116, № 130-А  вул. Гоголя – Вул. Велика Перспективна – Пл. Б. Хмельни...
Спорт
Свято спорту та веселощів відбулось у Кропивницькому з нагоди Дня здоров'я.  Про це повідомляє пресслужба Кропивницкої міської ради, пише 0522. Захід проходив у Кропивницкому навчально - реабілітаційному центрі. Участь у заході приймали дітки з вадами слуху. Розпочалось свято урочистою лінійкою, на яку зібралися діти, їх вчителі та батьки.  У ході святкової програми діти приймали участь в естафеті, а вболівальники підтримували їх палкими оплесками. В резул...
Кримінал
Оперативне реагування нарядів поліції охорони зупинило ряд крадіжок із супермаркетів.  Про це повідомляє пресслужба ГУНП  Кіровоградській області, пише 0522. Лише за місяць більше тисячі разів «кнопка тривожної сигналізації» реагує на об’єктах та в приміщеннях, які знаходяться під охороною УПО. За першу половину вересня поточного року, групами реагування поліції охорони здійснено кілька десятків виїздів до супермаркетів районних центрів області та попередж...
Вибори і підкуп
За минулу добу поліція отримала 38 заяв та повідомлень стосовно  порушень виборчого законодавства. Про це повідомляє пресслужба ГУНП у Кіровоградській області, пише 0522. З 5 вересня територіальні органи Національної поліції зареєстрували 15 повідомлень пов’язаних із виборчим процесом у Кіровоградській області.  Найбільше повідомлень зафіксовано по 5 - у місті Києві, Полтавській та Херсонській, по 4 – у Луганській та Миколаївській, по 3 – у Донецькій, Зак...
Суспільство
Від охороніців громадського порядку до захисників цілісності держави - з таким гаслом кіровоградські працівники поліції відправлись для несення служби на схід України. Про це повідомляє пресслужба ГУНП у Кіровоградській області, пише 0522. До складу зведеного загону увійшли 25 правоохоронців із числа роти «Святослав», карного розшуку, територіальних підрозділів, які вирушили у зону проведення Операції Об’єднаних сил. Інструктаж із особовим складом провів з...
Суспільство
У зв'язку із реконструюванням ВНС на частині території Кропивницького тимчасово припиниться водопостачання. Про це повідомляє пресслужба Кропивницької міської ради, пише 0522. У місті встановлюється нове обладнання на ВНС «Зона 2а» за планом реконструкції водопровідних насосних станцій за кошти Світового банку, саме тому містянам тимчасово перекриють водопостачання на частині території обласного центру. Вода буде перекрита у вівторок,  22 вересня, від 23.0...
Новини компаній
В 2020 році компанії Carlsberg Ukraine та AB InBev Efes Україна вкотре долучилися до Global Beer Responsible Day («Всесвітній день відповідального споживання пива», скор. «GBRD»). Результат співпраці – просвітницька кампанія, покликана знизити рівень безвідповідального споживання алкоголю в Україні. Щорічно лідери пивоварної галузі фокусують увагу громадськості на проблемі споживання алкоголю неповнолітніми. В Україні ця проблема постає особливо гостро. Д...
Суспільство
МОЗ у Кіровоградській області доводить до відома стосовно ситуації захворювань на COVID-19. Про це повідомляє пресслужба Кіровоградської обласної ради, пише 0522. Всього: 967 позитивних результатів; проведено тестувань - 43353; одужали - 772; летальних випадків - 52. За минулу добу: 16 позитивних результатів; проведено тестувань - 328; одужали - 3; летальних випадків - 1.
Сучасна медицина
Заклади охорони здоров’я Кропивницького стають передовими у питанні сучасної медицини. Про це повідомляє пресслужба Кропивницкої міської ради, пише 0522. Вони заповнюються сучасною медичною технікою та обладнанням, а також виходять на новий, європейський рівень, оскільки надають медичні послуги.  У Кропивницькій міській лікарні швидкої медичної допомоги за участі керівництва міста та лікарської спільноти після капітального ремонту сьогодні відкрили реконст...