• Головна
  • В облдержадміністрації обговорили перспективи розвитку бурякоцукрової галузі
15:15, 14 лютого 2013 р.

В облдержадміністрації обговорили перспективи розвитку бурякоцукрової галузі

Під керівництвом директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергія Шевченка сьогодні відбулася нарада за участі керівників цукрових заводів та провідних аграріїв галузі, під час якої розглянуто актуальні питання вирощування та переробки цукросировини в області. У заході також взяв участь директор департаменту продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства Олександр Куць.

В облдержадміністрації обговорили перспективи розвитку бурякоцукрової галузі, фото-1

- Для Кіровоградщини останні роки ознаменувалися відродженням цукрової галузі, - відзначив Сергій Шевченко. В області нині стабільно функціонують три цукрозаводи: Капітанівський (Новомиргородський район), Олександрійський та Олександрівський ім. Петровського, що знову приєднався до кіровоградської родини цукроварів рік тому. Нарощено посіви буряка.

Аби і надалі забезпечити стабільний розвиток і функціонування підприємств бурякоцукрової галузі Кіровоградщини керівництво області ініціювало зустріч з провідними представниками переробної галузі, щоб окреслити головні пріоритети її подальшого розвитку, а також нагальні питання та проблеми кіровоградських цукровиків та агроформувань, які спеціалізуються на вирощуванні буряка.

Про стан та сучасні умови розвитку цукрової галузі учасників наради проінформував заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОДА В’ячеслав Муха.

За його словами, незважаючи на позитивні тенденції в галузі, що намітилися в області протягом останніх років, аналіз виробництва та переробки цукру за останні сім років свідчить, що цукрова галузь почала втрачати позиції в аграрному виробництві. Доказом цьому є суттєве зменшення площ посівів цукрового буряка. Так, із 39 тис. га посівів у 2000-2005 роках, площі з цукросировиною скоротилися до 16,4 тис. га у 2009-2012 роках. Серед визначальних причин, що впливають на розвиток виробництва і переробки буряка, В’ячеслав Муха виокремив фінансову складову процесу, що пов’язана із здорожченням пально-мастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, сільськогосподарської техніки, енергоресурсів тощо. Все це в результаті позначається на відсутності рентабельності виробництва, на що і скаржилися на зустрічі цукровики.

- Торік через несприятливу ринкову коньюнктуру цукрові підприємства вимушені були продавати продукцію за нерентабельними цінами. По області кілограм солодкого піску коштує нині 4,7-8,3 гривні, - повідомив посадовець.

Тому вже у нинішньому сезоні постає питання не лише вберегти позиції минулого року, а разом з провідними виробничниками бурякоцукрової галузі сформувати перелік проблем та шляхи їх подолання як на місцевому, так і на державному рівні.

Під час наради коло питань, що стоять на заваді ефективного та стабільного розвитку галузі, озвучили керівники усіх трьох діючих цукрозаводів.

Низька ціна на цукор, що породжує проблеми з його реалізацією – ось що найбільше турбує господарників. За їхніми словами, нинішні ринкові умови змушують виробників відпускати цукор за безцінь. Цукровий бізнес став нерентабельним.

До того ж відсутність необхідної кількості обігових коштів галузевих підприємств унеможливлює проведення модернізації виробництва та запровадження альтернативної енергетики. Захмарні ціни за оренду приватних вагонів (через високий попит - державні у дефіциті) аграрії мають проблеми з експортуванням цукру, що суттєво звужує зовнішній ринок збуту.

- Рентабельність вирощування цукристих втрачається в процесі їх переробки, що звичайно вимагає більших фінансових витрат, - зауважив Дмитро Мамалат, гендиректор СТОВ АФ "Ясенівська" Олександрівського району.

Олег Кучко, представник агрофірми "Хлібодар", вважає, що держава повинна визначитись, кого передусім підтримувати: споживача, чи виробника цукру. – Звичайно – нам вигідно купувати цукор по 5,50-6,50, але виробництво за таких умов стає збитковим, - зазначив Олег Кучко. На його переконання, повернення до механізму дотування переробних підприємств дозволить утримувати нормальну цінову політику та забезпечить стабільний розвиток галузі.

Отже, спільна думка цукроварів - зберегти галузь можна за рахунок помірного підвищення ціни на продукцію, щоб хоча б забезпечити мінімальну рентабельність виробництва, а також забезпечення конкурентних умов для вітчизняного виробника.

Представник галузевого міністерства Олександр Куць запевнив учасників наради, що бурякоцукрове виробництво в Україні розглядається як одне з пріоритетних напрямків агропромислового комплексу, тому перед міністерством стоїть завдання максимально усунути усі проблеми, що стоять на заваді розвитку галузі.

- За останні два роки у розвиток цукрової галузі держава вклала близько 600 млн. грн., - наголосив урядовець. Крім того, полегшити ведення бізнесу аграріям має звільнення їх від оподаткування та пільгове кредитування. – Протягом двох років в країну не ввозиться тростникова сировина, оскільки вітчизняні виробники самі створили сприятливі економічні умови, за яких не вигідно працювати з імпортною сировиною.

За словами Олександра Куця, актуальні питання розвитку цукрової галузі розглядалися на нещодавній міністерській нараді, за результатами якої Микола Присяжнюк, міністр аграрної політики та продовольства, порушив перед Прем’єр-міністром коло проблем, що нівелюють попередні здобутки аграріїв. Серед нагальних питань: поширене використання цукрозамінників, висока вартість транспортування цукру, обмежений внутрішній ринок, доцільність введення квотування виробництва, скасування мінімальної ціни на цукор та ін.

- Курс області – на подальший розвиток цукрової галузі, адже виробництво - це робочі місця, вирішення питань соціальної сфери, розвиток території. Тому обласна влада максимально лобіюватиме інтереси та пропонуватиме дієві механізми вирішення гострих проблем виробників у центральних органах влади, - зауважив Сергій Шевченко.
Повідомляє прес-служба Кіровоградської ОДА.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...