Порядок прийняття засуджених осіб в Україну

Питання передачі засуджених осіб є одним із актуальних питань міжнародного співробітництва у сфері кримінального судочинства.

Інформують начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Іван Легостаєв, завідувачка Сектору судової роботи та міжнародного співробітництва у Кіровоградській області Маріанна Касімова.

За наявності правової підстави – міжнародного договору, що регулює питання передачі засуджених осіб, особа, засуджена за вчинення одного або декількох злочинів до покарання у виді позбавлення волі в іноземній державі (в державі винесення вироку), може бути передана з цієї держави до держави, громадянином якої є ця особа, і яка забезпечить подальше виконання покарання (до держави виконання вироку).

Найпоширенішим міжнародним договором з цих питань є Конвенція про передачу засуджених осіб, що була укладена у Страсбурзі 21.03.1983 і набула чинності для України 01.01.1996. Учасниками Конвенції є 46 європейських держав, а також 22 держави, які не є членами Ради Європи, у тому числі Австралія, Ізраїль, Індія, Канада, Мексика, США,Японія.

Крім того, для України є чинними 14 двосторонніх міжнародних договорів про передачу осіб, засуджених до позбавлення волі, для подальшого відбування покарання, укладених з Республікою Узбекистан, Азербайджанською Республікою, Республікою Казахстан, Республікою Вірменія, Грузією, Китайською Народною Республікою,Республікою Таджикистан, Ісламською Республікою Іран, Корейською Народно-Демократичною Республікою, Туркменістаном, Великою Соціалістичною Народною Лівійською Арабською Джамагирією, Республікою Білорусь, Федеративною Республікою Бразилія, Демократичною Соціалістичною Республікою Шри-Ланка.

Слід зазначити, що функції центрального органу щодо виконання на території України положень міжнародних договорів, що регулюють питання передачі засуджених осіб, діючим законодавством віднесено до компетенції Міністерства юстиції України.

Міжнародними договорами, що регулюють питання передачі засуджених осіб, встановлюються певні умови передачі, які в обов’язковому порядку мають бути дотримані договірними державами при вирішенні питання по суті.

Наприклад, Конвенцією про передачу засуджених осіб 1983 року передбачено наступні умови, за яких на підставі цієї Конвенції може бути передано засуджену особу (стаття 3):

  • засуджена особа є громадянином держави виконання вироку;
  • вирок суду є остаточним;
  • на час отримання запиту про передачу засудженаособа має відбувати покарання впродовж якнайменш шести місяців або якщо їй винесено вирок до ув'язнення на невизначений строк;
  • згода засудженої особи на передачу або, коли з врахуванням її віку або фізичного чи психічного стану одна із двох державвважає це за необхідне, – згода законного представника засудженої особи;
  • якщо дія або бездіяльність, на підставі якої було винесено вирок, є кримінальним злочином згідно іззаконодавствомдержави виконаннявироку або була б кримінальним злочином у разі вчинення на її території;
  • згода державивинесення вироку і держави виконання вироку на передачу засудженої особи.

Умови передачі засуджених осіб і їх прийняття для відбування покарання також передбачені й Кримінальним процесуальним кодексом України (стаття 606).

Міністерство юстиції України розпочинає розгляд питання про прийняття громадянина України, засудженого судом іноземної держави до позбавлення волі, для подальшого відбування покарання в Україні на підставі: звернення засудженого, його законного представника, або близьких родичів чи членів сім’ї засудженого або запиту уповноваженого (центрального) органу іноземної держави.

Під час звернення особа, що звертається, має надати інформацію, що дозволяє ідентифікувати особу засудженого: дату й місце народження, останнє відоме місце проживання на території України, за можливості інформацію про дату винесення вироку іноземним судом, назву суду та місце відбування покарання, а також (за наявності) реквізити або копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

На підставі рішення про надання згоди на прийняття засудженого згідно вимог частини 3 статті 609 КПК України до суду України за місцезнаходженням Мін’юсту, якщо останнє місце проживання засудженого в Україні невідоме, або його територіального органу – міжрегіонального управління з урахуванням територіальної підсудності до компетентного місцевого загального суду України, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться останнє відоме місце проживання засудженої особи, подається клопотання про приведення покарання, призначеного вироком іноземного суду засудженій особі, у відповідність до законодавства України.

Клопотання Міністерства юстиції України чи міжрегіонального управління розглядається компетентним судом України відповідно до кримінального процесуального законодавства впродовж одного місяця з дня його отримання.

За результатами розгляду клопотання суд України надсилає міжрегіональному управлінню (а якщо клопотання подавалося Мін’юстом, – безпосередньо Мін’юсту) копію ухвали, яка набрала законної сили, з відповідною відміткою для інформування уповноваженого (центрального) органу іноземної держави.

Інформацію про надання згоди на прийняття засудженого в Україну, копію ухвали суду України та текстів статей законодавства України разом із перекладом Мін’юст надсилає в десятиденний строк після їх отримання та належного оформлення уповноваженому (центральному) органу іноземної держави.

Після одержання згоди уповноваженого (центрального) органу іноземної держави на передачу засудженого громадянина України з іноземної держави в Україну для подальшого відбування покарання Міністерство юстиції України відповідно до частини 1 статті 611 КПК України надсилає до компетентних органів України доручення про узгодження місця, дати, часу та організацію передачі цієї особи у порядку, визначеному нормативно-правовими актами, до установи системи виконання покарань в Україні.

Щодо засудженого, переданого для відбування покарання в Україні, настають такі самі правові наслідки, як і щодо осіб, засуджених в Україні за вчинення такого ж кримінального правопорушення. До особи, переданої в Україну для подальшого відбування покарання, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, амністію або здійснено помилування у порядку, передбаченому законом.

Юстиція суд кордон
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Вчора, 25 травня, міський голова Кропивницького Андрій Райкович у своєму черговому зверненні до містян наголосив на необхідності і далі жорстко дотримуватися карантинних заходів. Ситуацію з перебігом захворювання на коронавірус у нашому місті, на жаль, не можна вважати стабільно позитивною. До того ж, впродовж останніх днів збільшилась кількість хворих. Є і летальні випадки. Така динаміка насторожує, тому я вкотре наполегливо закликаю вас не розслаблятися,...
Суспільство
У Бобринецькому районі ввели в експлуатацію міст, який з’єднує три села Тарасівку, Новоградівку та Мирне з райцентром. Із червня 2019 року гідроспоруда була зруйнована внаслідок сильних дощів. Про це повідомив заступник голови Кіровоградської ОДА Максим Калінін, передає кореспондентка 0522.ua. Гребля була зруйнована в червні минулого року через сильні зливи. У вересні були проведені відповідні тендерні процедури, а сьогодні ми ввели об’єкт в експлуатацію....
Суспільство
В Україні зафіксовано 21584 випадки коронавірусної хвороби COVID-19. Про це повідомляє МОЗ, передає кореспондентка 0522.ua. За даними ЦГЗ, станом на 9:00 26 травня в Україні 21584 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 644 летальні, 7575 пацієнтів одужало. За добу зафіксовано 339 нових випадків. Наразі коронавірусна хвороба виявлена:Вінницька область — 910 випадків;Волинська область — 805 випадків;Дніпропетровська область — 895 випадків; Донецька...
Суспільство
З 25 травня Центр надання адміністративних послуг міської ради Кропивницького розпочав повноцінну роботу з повним спектром адміністративних послуг для мешканців міста та області. Таке рішення прийняла міська комісія з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міської ради на своєму позачерговому засіданні вчораі, 25 травня, за планом пом’якшення карантинних заходів, відповідно до постанови Уряду. Про це повідомив директор департамент...
Новини компаній
На вулицях Кропивницького карантин, а вам потрібен змішувач? Немає жодних проблем — на допомогу спішить інтернет-магазин АРС. COVID-19 буде не страшний, якщо ви дотримуєтесь режиму самоізоляції, соціального дистанціювання та постійно слідкуєте за станом власного здоров'я. Ми впевнені, що купуючи онлайн, ви гідно оціните не тільки безпечність (адже не потрібно кудись їхати та стояти в чергах), але й усю зручність та комфорт процесу та вже не захочете куплят...
Новини компаній
Щодня ми робимо десятки фото на телефон або цифрову камеру. Рано чи пізно постає питання, як зберігати всі ці кадри?   Команда Mofy.life зібрала 5 простих порад, з якими ви зможете легко впорядкувати свій фотоархів і надійно зберегти сімейні спогади на довгі роки. 1. Видаляйте дублі і непотрібні фото Як часто ви робите серію однакових фото, намагаючись "зловити" правильний ракурс?) Або 15 раз фотографуєте друзів так, щоб всі дивилися в камеру? Погодьтеся,...
Суспільство
Епідемія коронавірусу, як і будь яка-криза в будь-якій галузі, одразу оголила ряд проблем, які так чи інакше з’явились і потребували вирішення. Проте, через брак коштів чи недостатню необхідність відкладались «на потім». Так було і з апаратами штучної вентиляції легень у центральній лікарні міста Гайворона. Один з апаратів вийшов з ладу, а ремонтувати його не поспішали, обходились іншими. Проте, коли в ситуації з коронавірусом такий апарат може стати рятів...
Політика
Сьогодні, 26 травня, розпочала роботу двадцять перша сесія Міської ради Кропивницького сьомого скликання. Про це повідомляє кореспондентка 0522.ua. Участь у засіданні взяли 29 народних обранців із 42 та міський голова Кропивницького Андрій Райкович. Так, як депутати сиділи не на своїх місцях, а на відстані 1,5 метра один від одного, то голосування відбувалося вголос, а лічильна комісія підраховувала кількість голосів. На розгляд сесії винесені господарські...
Суспільство
Дитячому садку "Ясочка", що у місті Помічна  - 37 років, він розрахований на 110 вихованців.  З початку заснування дошкільного закладу, будівлю жодного разу капітально не ремонтували. У критичному стані був дах споруди -  під час дощів постійно відбувалися затікання в приміщення. Про це йдеться у повідомлені Кіровоградського РВ АМУ, передає кореспондентка 0522.ua. З моменту створення Помічнянської ОТГ в дитячому садку стали вкладати кошти в осучаснення буд...