• Головна
  • Кіровоградщина: Право інтелектуальної власності та наслідки його порушення
15:29, 21 травня 2020 р.
Надійне джерело

Кіровоградщина: Право інтелектуальної власності та наслідки його порушення

Кіровоградщина: Право інтелектуальної власності та наслідки його порушення

Право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності. Це право є непорушним. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, передбачених законом.

Підстави виникнення права інтелектуальної власності, що воно в себе включає та як захищається законом, роз’яснюють фахівці Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до норм Цивільного кодексу України, до майнових прав інтелектуальної власності відноситься:

- право на використання об'єкта права інтелектуальної власності;

- виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності;

- право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання та інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

Варто зауважити, що до об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать:

- літературні та художні твори, комп'ютерні програми;

- компіляції даних (бази даних);

- виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення;

- наукові відкриття, винаходи, корисні моделі, промислові зразки;

- компонування напівпровідникових виробів;

- раціоналізаторські пропозиції;

- сорти рослин, породи тварин;

- комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення, комерційні таємниці.

У свою чергу, суб'єктом права інтелектуальної власності є творець об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо). Крім того, до суб’єктів також можна віднести і інших осіб, яким належать особисті немайнові, або майнові права інтелектуальної власності.

До прав інтелектуальної власності належать особисті немайнові та майнові права інтелектуальної власності, які значно відрізняються між собою.

Особистими немайновими правами інтелектуальної власності є:

- право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об'єкта права інтелектуальної власності;

- право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об'єкта права інтелектуальної власності та інші особисті немайнові права інтелектуальної власності встановлені законом.

Особисті немайнові права інтелектуальної власності належать творцеві об'єкта права інтелектуальної власності та можуть належати іншим особам у випадках, передбачених законом. Такий вид прав не може відчужуватися (передаватися), за винятками, встановленими законом. Варто наголосити на тому, що особисті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від майнових прав інтелектуальної власності.

Майновими правами інтелектуальної власності є:

- право на використання об'єкта права інтелектуальної власності;

- виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності;

- право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання та інші права, встановлені законом.

Зокрема, законом можуть бути встановлені винятки та обмеження в майнових правах інтелектуальної власності. Але такі обмеження та винятки мають місце за умови, якщо вони не створюють істотних перешкод для нормальної реалізації цього права.

У разі порушення свого права інтелектуальної власності, кожна особа має право звернутися до суду за захистом. Суд в порядку, встановленому законом, може постановити рішення, зокрема, про:

- застосування негайних заходів щодо запобігання порушенню права інтелектуальної власності та збереження відповідних доказів;

- зупинення пропуску через митний кордон України товарів, імпорт чи експорт яких здійснюється з порушенням права інтелектуальної власності;

- вилучення з цивільного обороту товарів, виготовлених або введених у цивільний оборот з порушенням права інтелектуальної власності та знищення таких товарів;

- вилучення з цивільного обороту матеріалів та знарядь, які використовувалися переважно для виготовлення товарів з порушенням права інтелектуальної власності або вилучення та знищення таких матеріалів та знарядь;

- застосування разового грошового стягнення замість відшкодування збитків за неправомірне використання об'єкта права інтелектуальної власності. Розмір стягнення визначається відповідно до закону з урахуванням вини особи та інших обставин, що мають істотне значення;

- опублікування в засобах масової інформації відомостей про порушення права інтелектуальної власності та зміст судового рішення щодо такого порушення.

Інформацію підготувала Анна Лунга-Лягуша, заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Право #юрист #власність
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Балканец
21 травня 2020 р., 19:02
Дро-чь голимая, но не инфа#
Оголошення
live comments feed...