Особливості працевлаштування неповнолітніх: Правові нюанси, оплата праці, пільги та відповідні гарантії

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. Проте, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці для них передбачено пільги. 

Про це інформує Анна Лунга-Лягуша, заступниця начальника  відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД.

Тож, перш ніж розпочати пошуки роботи, підліткам корисно було б ознайомитись з низкою положень Кодексу законів про працю України.

Варто наголосити на тому, що відповіднодо статті 188Кодексу законів про працю України не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Але за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років.

Крім того, допускається і прийняття на роботу осіб, які досягли чотирнадцятирічного віку з метою підготовки молоді до продуктивної праці. Однак, обов’язковою є згода одного з батьків або особи, що його замінює та лише длявиконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час.

Щодо особливостей працевлаштування, неповнолітня особа обов’язково повинна пройти медичний огляд та  надати роботодавцю медичний висновок. У медичному висновку обов’язково має бути вказано про відсутність протипоказань для участі у відповідній трудовій діяльності. В подальшому особа повинна проходити кожного року обов’язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21 річного віку. Крім того, з неповнолітньою особою трудовий договір роботодавець обов’язково укладає у письмовій формі. 

З-поміж іншого, роботодавцю законодавством суворо забороняється залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні. Також, забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Забороняється залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Що стосується заробітної плати дляпрацівників молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи, вона виплачується в такому ж розмірі, як при повній тривалості щоденної роботи. Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Розглядаючи питання надання працівникам віком до вісімнадцяти років щорічних відпусток, варто зазначити, що вони надаються у зручний для них час. Такі відпустки повної тривалості у перший рік роботи неповнолітніх працівників надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві.

Важливо зауважити про підстави розірвання трудового договору з неповнолітнім на вимогу його батьків або інших осіб (усиновителів і піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю). Всі зазначені особи мають право вимагати розірвання трудового договору, у тому числі й строкового, коли продовження його чинності загрожує здоров'ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням.

Для професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників, особливо молоді, власник або уповноважений ним орган організує:

- індивідуальненавчання;

- бригадне навчання;

- курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства, організації, установи.

Працівникам, які проходять виробниче навчання або навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням.

При підвищенні кваліфікаційних розрядів або при просуванні по роботі неповнолітніх працівників, повинні враховуватись:

- успішне проходження працівниками виробничого навчання;

-загальноосвітня і професійна підготовка;

-успішне проходження працівниками навчання в навчальних закладах.

Також, робітникові, який успішно закінчив виробниче навчання, присвоюється відповідна кваліфікація і надається робота відповідно до набутої ним кваліфікації та присвоєного розряду.

Для працівників, які навчаються без відриву від виробництва в середніх і професійно-технічних навчальних закладах, встановлюється:

- скорочений робочий тиждень;

- або скорочена тривалість щоденної роботи із збереженням заробітної плати у встановленому порядку, їм надаються також і інші пільги.

Зокрема, працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, надається додаткова оплачувана відпустка на період складання:

- випускних іспитів в основній школі - тривалістю 10 календарних днів;

- випускних іспитів у старшій школі - тривалістю 23 календарних дні;

- перевідних іспитів в основній та старшій школах - від 4 до 6 календарних днів.

Працівникам, які складають іспити екстерном за основну або старшу школу, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю відповідно 21 та 28 календарних днів.

Підлітки робота закон право
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Вчора, 02 липня, у приміщенні Міської ради міста Кропивницького відбулося чергове засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів Громадської ради при Виконавчому комітеті Міської ради міста Кропивницького. Інформує прес-служба міськради Кропивницького. До міської ради надійшло 42 заяви від інститутів громадянського суспільства про делегування для участі в установчих зборах своїх представників. Подані матеріали розглядаються ініціативною групою...
Суспільство
Спеціалісти КП «Міськсвітло» активно реалізують програму міського голови Андрія Райковича «Світле місто». Цього тижня фахівці відновлювали зовнішнє освітлення по вулиці Жадова, Попова, Коваленка, вулиці Сугокліївській, від Бобринецького шляху до провулка Маріупольського. Про це сьогодні, 3 липня, розповів директор підприємства Дмитро Тоток. - На цих вулицях ми замінили 91 ліхтар, - повідомив Дмитро Тоток. - Всі роботи виконуються в рамках програми “Світле...
Влада
Сьогодні, 3 липня, під головуванням заступника міського голови Наталії Дзюби  відбулось засідання комісії з питань надання матеріальної допомоги учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих, які є мешканцями міста. На засіданні розглянуто 63 звернення від учасників ООС щодо надання їм одноразової матеріальної допомоги. Комісія погодила надання одноразової матеріальної допомоги 63 особам  у розмірі 3 тисяч гривень кожному на загальну суму 4...
Суспільство
2 липня о 16:13 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що поблизу с. Якимівка Добровеличківського району два автомобілі забуксували на складному відрізку дороги та не в змозі продовжити рух самостійно. Рятувальники 16-ї Державної пожежно-рятувальної частини м. Помічна, які прибули на місце виклику, відбуксирували транспортні засоби на безпечний відрізок шляху, звідки вони продовжили рух самостійно.
Суспільство
2 липня о 08:33 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що у Кременчуцькому водосховищі біля смт Власівка Світловодського району виявлено тіло загиблого чоловіка 1956 р.н. За попередньою інформацією, чоловік пішов рибалити, але не повернувся додому. Особовий склад водолазно-рятувального відділення АРЗСП У ДСНС в області вилучив з водойми тіло громадянина. Остаточні обставини події, причина смерті – встановлюються.
Влада
5 липня в нашій державі відзначається  День Військово-Морських Сил Збройних Сил України. З цієї нагоди, за дорученням міського голови Андрія Райковича, Міська рада міста Кропивницького від імені громади міста привітає особовий склад середнього десантного корабля “Юрій Олефіренко”. Інформує прес-служба міськради Кропивницького. Нагадаємо, що у 2015 році Указом Президента України десантний корабель "Кіровоград" перейменовано на честь командира 73-го Морськог...
Суспільство
Про це повідомив керівник департаменту охорони здоров’я ОДА Олег Рибальченко сьогодні, 3 липня. На COVID-19 захворіли два мешканця Кропивницького та один житель с. Черняхівка Кропивницького району. Одужали від коронавірусу дві жінки з обласного центру.
Бізнес
У Кіровоградській області розпочали підготовку до організації наймасштабнішої агропромислової виставки в Україні «AgroExpo-2020», яка щорічно проходить восени в Кропивницькому. Її проведення планується з 30 вересня по 3 жовтня з урахуванням дотримання усіх протиепідемічних вимог. Перша тематична нарада відбулась 2 липня, в ОДА. У ній взяли участь заступниця голови ОДА Світлана Лобанова, голова наглядових рaд ПрAТ «Гідросилa ГРУП» тa ПрAТ «Ельворті ГРУП» Па...
Кримінал
У результаті працівниками територіальних підрозділів поліції встановлено місцезнаходження 13 осіб, що переховувалися від органів влади.Із вказаної кількості розшукано 7 громадян, які переховувалися від органів досудового розслідування і суду та 6 – інших категорій, зокрема осіб, які ухиляються від відбування покарання, не пов’язаного з позбавленням волі.Серед розшуканих 4 громадян, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини – нанесення тяжких тілесних ушк...