• Головна
  • «Порядок обміну пошкоджених банкнот національної валюти»
14:30, 13 березня 2013 р.

«Порядок обміну пошкоджених банкнот національної валюти»

Часте використання грошей призводить до зношеності: паперові банкноти горять, можуть намокнути, зазнати інших механічних чи хімічних ушкоджень. Буває, що їх розривають навпіл, чи від них відривається частина, яку власник купюри втрачає. Як бути у таких ситуаціях?

Пошкоджені гривневі банкноти не є придатними для обігу, але у філії, відділенні будь-якої банківської установи їх зобов’язані безкоштовно обміняти на такі ж за номіналом (навіть коли банкноти, пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами, хімікатами тощо) якщо разом з пошкодженими ділянками збереглося не менше ніж 55% їх початкової площі.

Банки (філії, відділення) приймуть без обмеження для обміну пошкоджені банкноти, які:

зберегли цілу частину банкноти площею не менше ніж 55% своєї початкової площі;

розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою ніж 55% початкової площі банкноти.

Пошкоджені банкноти, які складені з двох або більше частин, банки повинні вилучати як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення досліджень до Управління Національного банку в області.

За результатами досліджень експерт оформлює відповідний акт і банкноти, що склеєні з половин двох різних банкнот одного номіналу і дизайну, розірваних навпіл, загальною площею не менше ніж 92% початкової площі банкноти, підлягають обміну.

Громадяни також можуть звернутися безпосередньо до Управління Національного банку в області, якщо банкноти національної валюти значно пошкоджені вогнем, агресивними речовинами тощо. Комісія з трьох осіб обстежить банкноти, складе акт, прийме рішення про обмін. Якщо ж виникнуть сумніви, остаточне рішення прийматиме Департамент готівково-грошового обігу. Тоді обмін відбудеться упродовж кількох тижнів.

Якщо банкнота зберегла менше ніж 55% від своєї початкової площі, то банківські установи мають право відмовити в її обміні.

Вартість неплатіжних банкнот Національним банком не відшкодовується.

Також банкноти, які мають ознаки підроблення обміну не підлягають, і при пред’явлені до установи банку для обміну пред’явникам не повертаються.

У випадку відмови філії чи відділення будь-якої банківської установи у безкоштовному обміні непридатних до обігу банкнот національної валюти, які відповідають вищезазначеним ознакам, необхідно зателефонувати на лінію «довіри» в Управлінні Національного банку України в Кіровоградській області за телефоном 35-80-44.
Повідомляє прес-служба НБУ в області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...