• Головна
  • На Кіровоградщині протестують проти будівництва ГЕС
10:08, 17 квітня 2013 р.

На Кіровоградщині протестують проти будівництва ГЕС

На річках Кіровоградщини сьогодні працюють шість гідроелектростанцій. Окрім Кременчуцької, це Новоархангельська, Тернівська та Червонохутірська на Синюсі, і Гайворонська та Березівська - на Південному Бузі. Між останніми двома планують збудувати Сальківську міні-ГЕС.

Розмови про неї точаться уже кілька років. У 2013-му райдержадміністрація створила робочу групу для організації громадського обговорення намірів інвесторів побудувати штучне водосховище і ГЕС. Жителі Салькового, Хащуватого та Казавчин вислухали плани інвестора та висловили свої думки з приводу будівництва ГЕС. Про це повідомляє Кіровоград Онлайн.

За словами представника інвестора, заступника директора ТОВ "Грін Енерджі" М.Кравченка, це буде водопереливна гребля висотою 5-7 м. Штучне водосховище орієнтовно затопить до 28 га прибережної зони річки і становитиме майже 100 га водного дзеркала. У результаті підняття рівня води у річці ніяких загроз будинкам у прибережній зоні у селах Казавчин, Бугове і Хащувате не буде. Будівництво ГЕС дозволить створити 15 робочих місць для місцевих жителів, а за використання води райбюджет отримуватиме щороку до 100 тис. грн.

Однак сільські голови Казавчина С.Манзюк і Хащуватого В.Кузнєцов, голова фермерського господарства "Людмила" з села Бугове В.Пустовойт та директор ПСП "Нива" з Хащуватого, інші жителі сіл Казавчина і Хащуватого вважають, що створення водосховища змусить відселити людей з двох прилеглих до Бугу вулиць у Хащуватому та з кількох будинків у Казавчині і Буговому. У разі паводків на річці під загрозою затоплення буде ще більше будинків.

Та головне, що сьогодні непокоїть селян, - водосховище назавжди знищить унікальні природні цінності Південного Бугу і його берегів. Тут знаходиться ландшафтний заказник «Казавчинські скелі» площею 55 га. Торік Гайворонська РДА звернулася до обласної ради за погодженням розширення заказника за рахунок території урочища Козацький Яр. На скелях можна побачити 17 видів рідкісних рослин, які занесені до Червоної книги України.

"У річці водиться така риба, як миронусач – ми так її називаємо, - говорить учитель фізкультури з Казавчина В.Шадурський. – Вона любить швидку воду. Підуст любить чисту кам’янисту воду. На трьох островах в межах Казавчина паруються дикі качки. На берегах ростуть сон-трава, гвоздика прибужська та інші рідкісні рослини. Буде водосховище – ми їх більше не побачимо".

Колишній голова колгоспу з Хащуватого А.Кадіков говорить, що селяни з досвіду використання штучних водосховищ на Південному Бузі знають, що нічого хорошого для існування річки нова ГЕС не принесе.

Селяни з Казавчина, Бугового та Хащуватого готові провести місцеві референдуми, щоб почути думку всіх. А з ким не довелося розмовляти у цих селах, вони одностайно заявляють, що не може бути ніяких компромісів, і вони нізащо не погодяться на будівництво Сальківської міні-ГЕС.

Інвестор на це відреагував новою інформацією, яку надрукувала районна газета. Мовляв, небезпечних ділянок щодо підтоплення не буде, а створення водосховища не загрожуватиме мешканцям сіл. Острів залишиться незатопленим. Рідкісні види рослин з зони затоплення інвестор обіцяє пересадити у безпечне місце. Після закінчення будівництва водосховища його площа складатиме 45,9 га, площа затоплених угідь - 12,7 га. Висота греблі не перевищуватиме 4 м. Водосховище інвестор обіцяє зариблити. Течія буде досить сильною, вода переливатимеся через греблю. Водосховище допоможе відновити та підтримувати баланс води у районі та регіоні. Заболочування та заростання водоростями не буде. Завершує своє звернення до жителів прибережніх сіл дирекція ТОВ «Грін Енерджі» словами «Ми пропонуємо спільно будувати майбутнє».

"Не хочемо ми такого майбутнього, - говорить житель Казавчина Руслан Базинюк. - Зариблять водосховище – не те, що не дадуть рибалити, а й не підпустять до берега річки. Кажуть, що лише підтоплять один острів, - та усі три вони підуть під воду".

Не вірить обіцянкам і пенсіонер з Хащуватого Анатолій Шевчук: "Спочатку говорили, що піднімуть дамбу на 9 м, зараз – на 4 м. А хто це контролюватиме? Їм головне розпочати будівництво!"

"Ніяких благ від інвестора ми не чекаємо, - продовжує думку односельчанина Микола Блажко. – У разі, якщо до нас не прислухаються, поїдемо до Києва".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...