12:11, 6 листопада
Від урочистого відкриття до сумного забуття: розповідаємо про стан єдиного інклюзивного дитячого майданчика у Кропивницькому
Розповідаємо про стан єдиного інклюзивного дитячого майданчика у Кропивницькому
Катерина Федченко06 листопада 2024, 10:45
У 2019 році у Кропивницькому відкрили перший інклюзивний майданчик. Його створення ініціювали мами дітей з інвалідністю. Саме вони почали збирати гроші на його встановлення, згодом до цієї справи підключився народний депутат. Відкриття майданчика стало непересічною подією для обласного центру. Лунали пафосні обіцянки, що це лише початок і згодом подібні локації з’являться чи не у всіх мікрорайонах міста. Проте майже за 5 років у Кропивницькому не тільки не встановили нових інклюзивних майданчиків, а й зруйнували єдиний, який був.
Журналістка Точки доступу Катерина Федченко дізнавалася, чому інклюзивний майданчик у Кропивницькому не взяли на облік та провели інвентаризацію лише після того, як у справу втрутилася прокуратура. Хто має стежити за благоустроєм майданчика для дітей з інвалідністю, читайте у матеріалі.
З чого все починалося
Навесні 2019 року мами Ігора, Кості, Дані та Софійки (дітей з різними формами інвалідності), переглядаючи стрічку новин, побачили, що в столиці активісти відкрили інклюзивний дитячий майданчик. У Кропивницькому на той час не було жодної подібної локації.
Ірина Малухіна, яка була однією з ініціаторок створення інклюзивного дитячого майданчика у Кропивницькому, згадує:
Ідея виникла, коли ми, мами дітей з інвалідністю, зрозуміли, що в нашому місті бракує простору, де діти на кріслах колісних могли б грати разом із іншими дітьми.
Тож жінки вирішили виправити цю ситуацію та об’єдналися в ініціативну групу. Вони проінспектували інклюзивні дитячі майданчики в Києві та Одесі. Далі розробили макет майбутнього майданчика. На його створення необхідно було 200 тисяч гривень, таких грошей у мам не було, тому вони вирішили залучити громадськість для збору коштів – зняли соціальний ролик, розповіли про свою ідею у ЗМІ, проводили ярмарки та благодійні заходи.
Учасниці ініціативної групи. Фото: Кропивницький, доступний дітям
Ми провели інформаційну кампанію, привернули увагу громади, і завдяки підтримці народного депутата Олександра Горбунова отримали 200 тисяч з державного бюджету на реалізацію свого проєкту, – згадує Ірина Малухіна.
18 квітня 2019 року перший і, як виявилось, поки єдиний, інклюзивний дитячий майданчик відкрили у Ковалівському парку. Там встановили пісочницю, гойдалки та гірку. Цю подію активно висвітлювали у медіа: з вуст чиновників та депутатів звучали пафосні заяви, що це лише початок і згодом подібні майданчики встановлять чи не у всіх мікрорайонах міста. Та обіцянки так і залишилися обіцянками.
Відкриття інклюзивного дитячого майданчика у Ковалівському парку. Фото з архіву Точки доступу
Невдовзі після відкриття інклюзивний майданчик пошкодили невідомі, тоді його ремонт обійшовся у 20 тисяч гривень.
Після встановлення майданчика вже були пошкодження гойдалок, але їх відновлювали та ремонували, – розповіла Ірина Малухіна.
Так, на гойдалці для дітей на колісних кріслах каталися групи старших дітей і навіть дорослі. У соцмережах мами дітей з інвалідністю пояснювали кропивничанам, що так робити не можна, неодноразово публікували фото та відео порушників. Не допомогли вберегти від пошкоджень гойдалки та гірку й інформаційні таблички, які на них встановили.
На гойдалках встановили інформаційні таблички
Голова громадської організації “Серце матері” Людмила Шукрута згадує, що через два місяці після відкриття дітям з інвалідністю вже було небезпечно користуватися майданчиком.
У справу втрутилася прокуратура
Сьогодні інклюзивний дитячий майданчик у Ковалівському парку перебуває у плачевному стані – гойдалки для дітей на колісних кріслах немає, а інші понівечені. У справу втрутилася обласна прокуратура та подала до суду позов щодо визнання незаконною бездіяльність Кропивницької міської ради в частині інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, що перебуває на балансі управління молоді і спорту міської ради.
У суді міська рада визнала власну бездіяльність та зобов’язала виконавчий комітет провести паспортизацію та інвентаризацію дитячих майданчиків у місті. Вже 9 вересня виконком ухвалив необхідне рішення. Виготовлення інвентаризаційних справ і технічних паспортів мають завершити у грудні 2025 року. Подальшу планову інвентаризацію майданчиків проводитимуть один раз на рік.
Людмила Шукрута говорить про бездіяльність місцевої влади не тільки щодо інклюзивного майданчика, а й до благоустрою парку Ковалівського загалом.
Все, що залишилось від гойдалки на інклюзивному майданчику
Що кажуть у міській раді?
Інвентаризацію та паспортизацію інклюзивного дитячого майданчика у Кропивницькому востаннє проводили восени 2023 року. Таку інформацію Точці доступу повідомив начальник управління молоді та спорту міської ради В’ячеслав Гурський. Міська рада планує відновити майданчик у 2025 році, адже цього грошей з бюджету на це не передбачено. Окрім того, скільки коштуватимуть відновлювальні роботи, чиновник також сказати не може, адже грошей на кошторисні розрахунки у цьому році також немає.
Як з’ясувалося, Ковалівський парк знаходиться на балансі комунального підприємства “Благоустрій”, а обладнання інклюзивного майданчика – на балансі управління молоді та спорту міської ради.
До повноважень управління не належать функції з благоустрою території міста, – зазначив В’ячеслав Гурський у відповіді на журналістський запит.
Фактично відповідальних за благоустрій і утримання в належному стані інклюзивного дитячого майданчика у Кропивницькому немає.
Такий вигляд має інклюзивний майданчик зараз
Що далі?
Попри все Ірина Малухіна вірить, що й зараз знайдуться небайдужі люди, які допоможуть привести майданчик до належного стану, і діти з інвалідністю будуть активно проводити час разом зі своїми однолітками:
Інклюзивний дитячий майданчик дуже важливий для нашого міста, він сприяє соціалізації та розвитку дітей. Це також важливий елемент для розвитку інклюзивного суспільства, де всі діти, незалежно від стану здоров'я, можуть брати участь у житті громади, відчуваючи себе повноцінними її членами.
Правозахисниця Світлана Дубина зазначає, що інклюзивним майданчиком мають користуватися всі діти – з інвалідністю чи без. Необхідно, щоб усі майданчики у місті були доступними для усіх дітей, незалежно від нозології чи того, що вони користуються колісними кріслами або мають утруднення по руху.
На думку правозахисниці потрібно провести інформаційну кампанію та пояснити, що діти з інвалідністю та діти без інвалідності потребують однаково якісного дозвілля:
Якби громада більше залучалася до проєктів, які відбуваються у місті, то було би більше збереженого майна. Коли хтось розділяє людей на "ми" і "вони", то зразу сигрегується група. Як на мене, то треба більше говорити про інклюзію, включеність, спільність.
Світлана Дубина зазначає, що, на жаль, зараз Україна стає країною з однією з найчисельніших інвалідизацій у світі. Люди з інвалідністю потребують рівних прав і повага у суспільстві має бути до кожної людини.
Громадські активісти та активістки, а також батьки дітей не полишають надії на встановлення інклюзивних дитячих майданчиків й на інших локаціях. Так, у 2019 році Людмила Шукрута написала проєкт облаштування інклюзивного дитячого майданчика на Козачому острові в рамках “Громадського бюджету”. Тоді його вартість складала пів мільйона гривень. Координаційна рада також прийняла рішення звернутись до депутатського корпусу міської ради з проханням дофінансувати соціальний проєкт “Доступне дитинство” майданчик для дітей з інвалідністю на Кущівці”.
Наш проєкт виграв, але, на жаль, його так і не вдалося реалізувати: спочатку спалахнула епідемія коронавірусу, далі – повномасштабна війна. Проєкти громадського бюджету перестали фінансувати, – розповіла Людмила Шукрута.
Громадська активістка зазначає, що інклюзивні майданчики повинні бути в кожному мікрорайоні міста, адже зараз наша країна активно запроваджує стандарти безбар’єрності в усі сфери життя.
24 жовтня відбулася чергова сесія міської ради на якій депутати та депутатки виділили з бюджету додаткові 58 тисяч гривень на паспортизацію 30 спортивних та дитячих майданчиків у Кропивницькому. Раніше заступник міського голови Олександр Мосін видав протокольне доручення про передачу майданчиків на баланс іншої організації, яка б займалася їхнім утриманням.
Управління ЖКГ та управління молоді та спорту мають створити відповідний відділ. Саме він буде інвентаризувати, виконувати ремонтні роботи та утримувати дитячі та спортивні майданчики, які розташовані на земельних ділянках комунальної власності міста, – зазначив заступник міського голови Олександр Мосін.
Посадовець наголосив на тому, що міська рада визначила стратегію інвентаризації та належного утримання дитячих та спортивних майданчиків у Кропивницькому і працює над її реалізацією.
Тож маємо надію, що найближчим часом ситуація з благоустроєм дитячих майданчиків в обласному центрі, в тому числі і інклюзивного, покращиться.
Пісочниця на інклюзивному майданчику
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
30 листопада
18:19
30 листопада
ТОП новини
Оголошення
07:57, 23 листопада
12:50, 25 листопада
4
13:20, 1 грудня
7
09:01, 27 листопада
13:31, 1 грудня
live comments feed...