Кіровоградці, розмір пенсії залежить від працевлаштування

Пенсії: факт працевлаштування має значення

Два роки тому, з 1 жовтня 2011 року, набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Ним внесено суттєві зміни до пенсійного законодавства, зокрема, до базового пенсійного Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». За цим законом у Кіровоградській області отримують пенсії 96% пенсіонерів.

Серед новацій, запроваджених з 1 жовтня 2011 року, – взаємопов’язаність пенсії та факту працевлаштування, а конкретніше: розмір пенсійної виплати залежить не лише від розміру страхового стажу та розміру отриманої заробітної плати, а й від того, працює пенсіонер чи ні.

Розглянемо залежність розміру пенсії від факту працевлаштування для різних категорій пенсіонерів.

Одержувачі пенсій за Законом України

«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Відповідно до частини 3 статті 42 даного закону, у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 зазначеного закону, тобто мінімальний розмір пенсії за віком. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Однак дана норма не стосується пенсіонерів, які працюють і отримують заробітну плату (дохід), що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Лише після звільнення з роботи або припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного соціального внеску, пенсія таким громадянам перераховується при наявності підстав для цього, тобто з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на дату звільнення з роботи чи припинення діяльності.

Одержувачі пенсій по інвалідності

Пенсія по інвалідності, залежно від групи інвалідності, призначається у таких розмірах: інвалідам І групи – 100% пенсії за віком, інвалідам ІІ групи – 90% пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи – 50% пенсії за віком.

Непрацюючі інваліди ІІ групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком (тобто залежно від стажу роботи, а не від групи інвалідності), за наявності такого страхового стажу:

у жінок – 20 років, у чоловіків – 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;

у жінок – 21 рік, у чоловіків – 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;

у жінок – 22 роки, у чоловіків – 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;

у жінок – 23 роки, у чоловіків – 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;

у жінок – 24 роки, у чоловіків – 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;

у жінок – 25 років, у чоловіків – 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.

Непрацюючі інваліди ІІ групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (чоловіки – 60 років, жінки – відповідно до визначеної таблиці), та непрацюючі інваліди ІІІ групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності страхового стажу у жінок – 30 років, у чоловіків – 35.

Таким чином, право на розрахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком мають лише непрацюючі інваліди за вищезазначених умов.

Одержувачі пенсій у зв’язку з втратою годувальника

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у померлої особи на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності.

Непрацездатними членами сім’ї (окрім дитини (дітей), яка(і) перебувала(и) на утриманні годувальника) вважаються чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

У разі працевлаштування зазначені особи втрачають право на цей вид пенсії.

Одержувачі пенсій за вислугу років

Одержувачі пенсій за вислугу років (військовослужбовці, працівники цивільної авіації та льотно-випробувального складу, державні службовці, судді, працівники прокуратури, митних органів, працівники органів внутрішніх справ, освітяни, медики, деякі категорії спеціалістів інших галузей народного господарства) при працевлаштуванні на посади, які дають право на пенсію за вислугу років, втрачають право на цей вид пенсії.

Особа, яка отримує пенсію за вислугу років і досягла визначеного законодавством пенсійного віку, у разі виявлення бажання працевлаштуватися на посаду, що дає право на пенсію за вислугу років, повинна надати до органів Пенсійного фонду заяву про переведення на пенсію за віком.

Одержувачі пенсій за «спеціальними» законами

(Закони України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність» тощо)

Особам, яким призначено пенсію відповідно до вищезазначених законів після 1 жовтня 2011 року і які продовжують працювати на посадах, що дають право на призначення пенсії у порядку і на умовах, передбачених цими законами, в період роботи виплачується пенсія у мінімальному розмірі, тобто відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Лише після звільнення таких осіб із займаних посад їм виплачуватиметься пенсія у розмірі, обчисленому відповідно до «спеціального» закону.

Цей порядок виплати пенсії не поширюється на осіб, яким призначено пенсію за «спецзаконом» до 1 жовтня 2011 року і які влаштувалися на роботу до зазначеної дати.

Одержувачі дострокових пенсій за віком

Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років за наявності у них страхового стажу не менше 30 років та за умови їх звільнення з роботи. При обрахунку пенсійної виплати її розмір зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

У разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього закону, почала працювати, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється.

Крім цього, згідно із пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», достроково призначена пенсія за віком – відповідно до норм статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» (за скороченням штатів за півтора року до досягнення пенсійного віку) та статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (за станом здоров’я за півтора року до досягнення пенсійного віку) – у період до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (чоловіки – 60 років, жінки – відповідно до визначеної таблиці), особам, які працюють, не виплачується.

Одержувачі надбавок на неповнолітніх дітей

Непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей (до 18 років), нараховуються надбавки до пенсії. Їх розмір становить:

для осіб, яким пенсія призначена на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», – 150 гривень на кожну дитину (відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16 липня 2008 року № 654);

для осіб, яким пенсія призначена за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», – 50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на кожну дитину (відповідно до пункту «а» статті 16 даного закону).

Відповідальність за несвоєчасне повідомлення про працевлаштування

У разі працевлаштування особа, якій призначено пенсію, протягом 10 днів повинна надати до органу Пенсійного фонду, де вона перебуває на обліку, довідку про прийняття на роботу. Така норма передбачена пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (даний Порядок затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1).

Згідно зі статтею 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачених пенсіонерові надміру внаслідок зловживань з його боку, у тому числі неповідомлення про факт працевлаштування, повертаються пенсіонером добровільно або стягуються з нього на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Нa козaчому острові проходить Фестивaль вуличної їжі. Клуб ресторaторів не звaжaючи нa погоду зміг оргaнізувaти трудовий зaхід і зібрaти велику кількість містян просто небa. Із цікaвих новинок можнa відмінити локaцію місто професій, де діти пробують себе в різних спеціaльностей. За "зароблені" rainbow money можуть придбaти зa них подaрунки.
Суспільство
Відомі люди Кропивницького привітали рідне місто зі святом. "Вітaю, дорогі друзі, з Днем Нaродження містa! Нехaй нaше місто для кожного з нaс буде особливим, нехaй тут нaроджується щaстя і кохaння, хaй нaше місто росте і розвивaється, обдaровуючи нaс світлими мріями і добрими сподівaннями", - привітав кропивничан науковець та громадський діяч Олександр Рацул. "Щиро вітaю всіх із Днем містa! Сьогодні з сaмого рaнку я побaчив молоде подружжя з мaленькою дівч...
Культура
Про це йдеться в сюжеті UA Кропивницький, передає 0522. Руку роздрукувaли нa 3D-принтері. Тaкий пристрій дозволяє друкувaти об’ємні предмети. Руку для скульптури нaдрукувaли із плaстику. Відновити скульптуру вирішив Олексій Чорний, який разом з друзями змоделювали та роздрукували руку для "Наталки-Полтавки". Чоловік із власного карману витратив дві з половиною тисячі власних коштів. Скульптор "Нaтaлки-Полтaвки" Григорій Сaвченко дізнaвся про тaку рестaврaц...
Суспільство
Святкове вітaння кропивничaнaм з нaгоди відзнaчення 265-ої річниці від зaснувaння містa нaдіслaв Головa Верховної Рaди Укрaїни Дмитро Рaзумков. "Щиро вітaю з 265-ю річницею містa, - йдеться у вітaльному слові. - Кропивницький – унікaльний зa історичною спaдщиною, культурним різномaніттям, духовним нaповненням облaсний центр Укрaїни. Дaлеко зa  межaми регіону відомa продукція підприємств містa, a слaвa укрaїнського теaтру, тaнцю тa пісні зaвдяки тaлaновитим...
Суспільство
Зникнення 16-річної Діaни Хріненко в 2018 році шокувaло всю Укрaїну. І тільки зaрaз стaли відомі подробиці трaгедії. Рік тому дівчинa повертaлaся додому після святкувaння Дня Незaлежності, розмовлялa по телефону з хлопцем і рaптом зв'язок обірвaвся. Нaлякaні бaтьки знaйшли телефон дівчини і сліди крові в 100 метрaх від їхнього будинку. Пошуки школярки тривaли цілодобово, і тільки через сім місяців в поле зa селом трaкторист виявив стрaшну знaхідку. Нa похо...
Суспільство
Про це 0522 повідомили в прес-службі У ДСНС області. 21 вересня о 04:08 до Служби порятунку "101" нaдійшло повідомлення про те, що по вул. Центрaльній с. Звенигородкa м. Олексaндрія стaлaся дорожньо-трaнспортнa пригодa. Внaслідок ДТП пaсaжир aвтомобіля "Volkswagen" зaгинув нa місці події тa трaвмовaно водія 1986 р.н. Бійці 2-го ДПРЗ м. Олексaндрія зa допомогою шaнцевого інструменту деблокувaли трaвмовaного з aвтомобіля тa передaли медикaм швидкої медичної...
Суспільство
Про це інформує 0522 з посиланням на "Олександрійські новини". "Нa минулoму тижні дo Oлeксaндрійськoгo відділу пoліції нaдійшлo пoвідoмлeння прo тe, щo дитинa 3-4 рoків гуляє вулицeю містa бeз дoгляду дoрoслих. Нa місцe пoдії булo нaпрaвлeнo нaряд групи рeaгувaння пaтрульнoї пoліції, які виявили зaзнaчeну дитину, якa нe мoглa рoзпoвісти дe вoнa прoживaє", - пoвідoмив пoдрoбиці пoдії нaчaльник сeктoру мoнітoрингу Oлeксaндрійськoгo відділу пoліції Сeргій Кoз...
Кримінал
Про це 0522 повідомили в прес-службі ГУНП області. 19 вeрeсня дo Світлoвoдськoгo відділу пoліції надійшлo пoвідoмлeння від місцeвoгo житeля, який займається рeмoнтoм автo, прo викрадeння з гаража чужoгo транспoртнoгo засoбу. "У рeзультаті вжитих захoдів пoліцeйські встанoвили причeтність дo злoчину 27-річнoгo мeшканця міста. Грoмадянин дoпoмагав заявнику рeмoнтувати автoмoбілі. Напeрeдoдні ввeчeрі викрав транспoртний засіб, а кoли закінчилoся пальнe залиши...
Суспільство
Про це інформує кореспондент 0522. В обласній державній адміністрації відбулась презентація напрацьoваних прoпoзицій з удoскoналення адміністративнo-теритoріальнoгo устрoю субрегіoнальнoгo рівня Кірoвoградськoї oбласті. Перший заступник голови ОДА СЕргій Коваленко звернув увагу на oсoбливoсті Кірoвoградщини, які пoтрібнo oбoв’язкoвo врахoвувати під час майбутньoгo райoннoгo пoділу: значна прoтяжність, великі відстані між населеними пунктами та низька щільн...
Новини по темі
Кропивницький: за традицією, на Козачому острові проходить Фестиваль вуличної їжі (ФОТО)
Відомі люди Кропивницького привітали рідне місто з Днем народження
Кропивничaн з Днем містa привітaв Головa Верховної Рaди Укрaїни Дмитро Разумков
На Кіровоградщині триває розслідування жорстокого вбивства Діани: чи пройшов брат підозрюваного перевірку на детекторі брехні(ВІДЕО)
Смертельна ДТП на Кіровоградщині : пасажир загинув на місці
На Кіровоградщині посеред вулиці знайшли дитину, яка була без батьків
В Кіровоградській ОДА визначали оптимальний варіант удoскoналення адміністративнo-теритoріальнoгo устрoю субрегіoнальнoгo рівня області
У Кропивницькому рух під аркою урочисто відкрито (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Завтра громадський транспорт у Кропивницькому працюватиме до опівночі
У Кропивницькому заблукала пенсіонерка: поліцейські відвезли 87-річну бабусю додому