
08:15, Вчора
Бронювання фермерів: що для цього потрібно і що передбачено законом

Фермерство і бронювання працівників (Фото: pexels.com)
Питання резервування працівників під час мобілізації, дефіциту робочої сили, еміграції працівників за кордон є ключовим для сільськогосподарських підприємств.
Критерії визначення критично важливих сільськогосподарських підприємств 2025
Окремим наказом Мінагрополітики від 21 лютого 2023 року № 223, до якого регулярно вносяться зміни, встановлено критерії визначення підприємств, що мають важливе значення для сільського господарства в особливий період. Нині актуальні наступні критерії.
Критерій 1:
- обробіток сільськогосподарських угідь на площі не менше 500 гектарів для ведення сільськогосподарської діяльності
- або середньооблікова чисельність застрахованих працівників становить не менше 20 осіб
- або постачання насіння овочевих та/або польових культур, представництво та діяльність від імені суб'єкта права інтелектуальної власності на сорт рослин (далі - юридична особа) щодо понад 100 сортів рослин у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні та здійснює постачання насіння овочевих та/або польових культур та має обсяги імпорту такого насіння в Україну за річний період
- або перебування в управлінні Мінагрополітики або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі, що здійснюється Мінагрополітики.
Критерій 2:
- виробництво, переробка та реалізація (експорт) сільськогосподарської продукції, основний вид діяльності згідно з класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД), визначеним Мінагрополітики
- або виробництво та/або постачання засобів захисту рослин (пестицидів), насіння та/або садивного матеріалу, ветеринарних препаратів, добрив, сільськогосподарської техніки, обладнання та запасних частин до них, основний вид діяльності, визначений Мінагрополітики КВЕД
- або виробничо-технологічні процеси приймання, очищення, сушіння, зберігання, переробки зерна, олійних і зернобобових культур, продуктів їх переробки, основний вид діяльності (станом на 1 червня 2023 року) згідно з КВЕД, визначеним Мінагрополітики
- або виробництво та реалізація харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, основний вид діяльності згідно з КВЕД, визначеним Мінагрополітики Політика, або рибальство як основний вид діяльності згідно з КВЕД, визначеним Мінагрополітики, або науково-технічна діяльність для створення умов для підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва та рівня продовольчої безпеки України, основний вид діяльності згідно з КВЕД, визначеним Мінагрополітики
- або надання часткових гарантій за кредитними зобов’язаннями суб'єктів малого та середнього бізнесу, які здійснюють діяльність у сільському господарстві, основний вид діяльностізгідно з КВЕД, визначеним Мінагрополітики.
Щоб Мінагрополітики визнало підприємство важливим для національної економіки в особливий період, воно має відповідати двом критеріям, перерахованим вище. Якщо діяльність підприємства відповідає двом критеріям, то за відсутності заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску та за умови середньої заробітної плати працівників такого підприємства отримає статус критично важливого та може претендувати на бронювання працівників.
Тож фермеру необхідно:
- Визначити список працівників, які будуть заброньовані. На цьому етапі потрібно визначити чи підлягає працівник бронюванню взагалі, а також визначити ті посади, задіяні на підприємстві, без яких підприємству, установі, організації буде складно функціонувати.
Щоб не ризикувати отримати відмову у бронюванні найкраще обирати такі посади, які є критичними для галузі та дефіцитними на ринку.
- Скласти пропозиції щодо бронювання та направлення її у відповідні органи. Після обрання працівників, які підприємство, установа, організація бажає забронювати, необхідно скласти пропозицію щодо бронювання. Для такої пропозиції є встановлена форма, якої обов’язково потрібно додержуватися, заповнювати потрібно усі графи такої форми.
Подання заяви на бронювання виключно через портал Дія
Нагадаємо, 5 березня набула чинності постанова Кабінету Міністрів № 233 від 28 лютого 2025 року, якою внесені зміни до порядку бронювання військовозобов'язаних працівників.
Ключові нововведення постанови:
- Швидке анулювання відстрочок. Тепер їх можна буде скасовувати раз на 5 днів, а не раз на місяць.
- Урахування мобілізованих. Під час розрахунку дозволених обсягів бронювання будуть враховуватися мобілізовані після 18 травня 2024 року.
- Оновлені підходи до розрахунку зарплати. Через перехід на щомісячну звітність середню зарплату підприємства тепер розраховуватимуть за останній календарний місяць, а не за квартал.
- Автоматична перевірка зарплати. Пенсійний фонд та Мінцифри мають протягом місяця налагодити електронний обмін даними для автоматичної перевірки відповідності зарплати працівників (від 20 тис. грн) вимогам бронювання.
До слова, подати заяву на бронювання працівників можна виключно через портал Дія.
Інформує nv.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:05
23 травня
16:18
23 травня
ТОП новини
Оголошення
09:52, 17 травня
3
12:53, 20 травня
09:22, 19 травня
2
10:56, 24 травня
09:52, 17 травня
8
live comments feed...