У Кіровограді розгорнуто експозицію «Наказано – вмерти!». Фото

21 листопада 2013 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію «Наказано – вмерти!», присвячену 80-й річниці страшної трагедії українського народу та жахливого злочину сталінського режиму - Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Ця трагедія – мабуть найстрашніша подія в історії нашого народу, яка виглядає ще більш жахливою через штучне її влаштування з метою приборкання непокірних українців та знищення назавжди в їхній свідомості самої мрії про незалежну державу та вільну працю на своїй землі. Адже такі мрії входять у протиріччя з самою сутністю тоталітарної системи з її розумінням людини як «гвинтика». На думку фахівців, Голодомор 1932-1933 років мав для українського суспільства катастрофічні і незворотні згубні наслідки фактично у всіх життєвих сферах - економічній, соціальній, і що найстрашніше - духовній. Були зламані не тільки традиційні економічні відносини, а й споконвічні національні традиції, звичаї, цінності.

Необхідно зазначити, що фізичне знищення українського селянства під гаслом «розкуркулення» було логічним продовженням злочинної політики більшовицької влади по фізичному знищенню цілих соціальних класів колишньої Російської імперії в цілому, та України, зокрема. Вони не вписувались в нову структуру радянського плебейського суспільства, зокрема і тому, що за рівнемсвого інтелекту і культуристояли незрівнянно вище так званих «гегемонів» і не підходили на роль «будівничих комунізму». Ось чому було знищено дворян, купців, священників, стару інтелігенцію, що в кінцевому рахунку призвело до зниження як загального інтелектуального, так і загального культурного рівня населення, що зрозуміло, було на руку тогочасній владі.

Пізніше прийшла черга ідо селян, яким, замість обіцяної землі, винесли смертний вирок, назвавши «кулаками» та оголосивши їм безкомпромісну війну. Про те, що це був наказ вмерти, який не підлягав оскарженню, красномовно свідчать, зокрема, суворі покарання для тих, хто намагався вирватися із штучно влаштованого пекла. Так, скажімо, на кордоні України з відносно благополучною Білорусією стояли загони міліції і відловлювали, з усіма відповідними наслідками, тих хто намагався прорватися туди з метою обміну речей на бодай якусь їжу.

Тема Голодомору 1932-1933 до сих пір залишається «яблуком роздору» навіть у самій Україні. Багато людей, вихованих на радянських міфах, принципово не визнають навіть сам факт голоду, тим більше – Голодомору, як однієї із форм знищення цілого народу. Це стало наслідком тотального і багаторічного зомбування радянських людей, суворого «табу» відносно теми Голодомору та жорстоких репресій проти тих, хто хоча б словом обмовився про жахливі події 1932-1933 років. На них чекали розстріл, табори, пізніше - психіатрична лікарня. Навіть серед істориків до сих пір немає одностайної думки як відносно визнання Голодомору 1932-33 років в Україні геноцидом українського народу, так і відносно загальної кількості загиблих внаслідок тієї трагедії. Діапазон стосовно останнього коливається у різних історичних джерелах від 3,5 мільйонів до 10 мільйонів чоловік.

І все ж таки, дискутуючи щодо окремих фактів і цифр, неможназаперечувати самфакт мученицької смерті мільйонів людей. Пам'ять про них – наш православний обов’язок. Тому головна метаекспозиції «Наказано – вмерти!» як раз і полягає в тому, щоб повернути людям пам'ять про Голодомор 1932-1933 років в Україні на основі об’єктивної, незаангажованої інформації та засобами образотворчогомистецтва, змусити замислитися над причинами, які призвели до такої страшної трагедії, наглядно проілюструвати антинароднусутність більшовицького режиму, у якого вистачило нахабства називатися «народною владою», та, в черговий раз, розвіяти міф про «неврожай», як основну причину голоду.

Частину експозиції складають інформаційні матеріали, які не тільки висвітлюють хронологію та специфіку війни радянського режиму проти сільських трударів, а й піднімають тему вшанування пам’яті за невинно убієнними, як на теренах сучасної України, так і за її межами. Зокрема, можна побачити, як відзначали ще за радянських часів чергову річницю Великого голоду представники української діаспори у Канаді. Цікавими експонатами виставки є також пам’ятні монети номіналом 5 гривен із серії «Голодомор – геноцид українського народу» (2008), виконані до 75-ї річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Правдивою, і від цього – ще більше жахливою, ілюстрацією тогочасних подій можна вважати картини професійних кіровоградських художників, які продемонстрували таким чином свою активну громадянську позицію, патріотичні почуття та небайдуже ставлення до історії свого народу, зокрема – її трагічних сторінок. Серед таких творів – роботи М.Г.Бондаренка «Зима1933-го» (1993) та Ф.М.Полонського «Безвихідь» (2008). Талановита рука майстрів, у порівняно невеликих за розміром полотнах, зуміла передати увесь масштаб трагедії і людського горя, атмосферу жаху, болю, страждань, і що найстрашніше – безвихідь людей, приречених на мученицьку смерть.

Логічною складовою експозиції стали також роботи кіровоградських майстрів пензля, які присвячені темі скорботи. Це картини В.К.Волохова «Пам’яті голодомору» (1995), А.М.Надєждіна «Чорна пасхалія» (2006). Вони ніби закликають усіх небайдужих схилити голови у поминальній молитві за мучениками, єдиний «злочин» яких полягав у небажанні бути «гвинтиками» радянської системи та природній потребі працювати на власній землі, будучи її господарем. І хто знає, кому більше потрібна сьогодні ця молитва? Їм чи нам?

1 (5)

 

IMG_7474

 

IMG_7475

 

IMG_7477

 

IMG_23811 (195)

 

IMG_5886

 

IMG_5891

 

Олег Юрченко – старший науковий співробітник Кіровоградського обласного художнього музею.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Кропивницькому стартує проект спрямований на збереження історичної пам'яті, інформує 0522. В рамках концепції реалізації стратегії військово-патріотичного виховання молоді, школа № 22, за ініціативи радника учнівського парламенту Бориса Набоки  розробила військово-патріотичний проект: "Пам'ятники Другої світової війни в твоєму рідному місті". До розробки проекту долучилися випускники школи різних років, та члени учнівського парламенту. Один із організ...
Суспільство
У поліції Кіровоградщини презентували роботу мобільного додатку My Pol. Про це інформує прес-служба поліції Кіровоградщини, передає 0522. Cьогодні, 23 вереcня під чаc брифінгу начальник Головного управління Національної поліції в Кіровоградcькій облаcті Роман Козьяков та заcтупник керівника проєкту My Pol Микита Cтецюк розповіли про оcобливоcті та переваги нового каналу зв’язку між поліцією і громадcькіcтю. "Впровадження роботи цього мобільного додатку – ц...
Суспільство
30 вереcня в облаcті увімкнуть електроcирени для технічної перевірки. Про це повідомив під чаc щопонеділкової апаратної наради перший заcтупник голови ОДА Cергій Коваленко, передає 0522. Наcтупного понеділка буде проводитиcя технічна перевірка автоматизованої територіальної cиcтеми центрального оповіщення. Електроcирени на території облаcті вмикатимуть з 9.30 до 9.40 год. "Звук cирен, які працюватимуть у цей чаc, це лише планова перевірка їхньої працездат...
Кримінал
Службa безпеки Укрaїни викрилa тa припинилa діяльність кaнaлу торгівлі людьми до Російської Федерaції. Про це 0522 повідомили в прес-службі СБУ Кіровоградщини. Оперaтивники спецслужби встaновили, що укрaїнкa, якa з 2013 року проживaє у Москві, оргaнізувaлa підбір тa перепрaвлення через кордон жінок для "роботи" у сфері нaдaння інтимних послуг нa території Росії. Жінкa підбирaлa укрaїнок з різних облaстей через об’яви в інтернет-мережі тa через своїх спільн...
Кримінал
В Oлександрії бійка закінчилася кoлoтими ранами, нанесеними за дoпoмoгoю рoзбитoї пляшки. Про це пише "Моя Александрия", передає 0522. У магазині між чoлoвікoм і кoмпанією хлoпців зав'язався кoнфлікт, який переріс у бійку. За слoвами oчевидців, хлoпець з кoмпанії перший ударив чoлoвіка, а тoй недoвгo думаючи рoзбив пляшку і відпoвів кількoма ударами. Прoдавщиця магазину пoбачивши, щo назріває кoнфлікт натиснула тривoжну кнoпку, oхoрoнці приїхали дoсить шв...
Суспільство
Вoгнебoрці Кіровоградщини ліквідувaли зaймaння нa теритoрії привaтнoгo сектoрa. Про це 0522 повідомили в прес-службі У ДСНС області. 22 вересня oб 11:45 дo Служби пoрятунку "101" нaдійшлo пoвідoмлення прo пoжежу пo вул. Зaрічнa с. Гoликoве Oлексaндрівськoгo рaйoну. Як виявилoсь, тaм зaгoрілoсь 12 м2 гoспoдaрчoї спoруди, мoтoцикл "Мінськ" тa скутер "Yamaha" нa теритoрії привaтнoгo дoмoвoлoдіння. Трaвмoвaних тa зaгиблих немaє. O 12:31 пoжежу булo лoкaлізo...
Інтерв'ю
НЕ_блогер Максим Несвітайлов записав відео з двократним чемпіоном Європи з бразильського джиу-джитсу та бронзовим призером чемпіонату світу Ярославом Блажко, інформує кореспондент 0522. #НЕ_інтервью з першим укрaїнцем, який потрaпив в "ТОП 5 крaщих джиу-джитсерів світу", спортсменом тa тренером СК "БОРЕЦЬ" і просто позитивним, скромним хлопцем Ярослaвом Блaжко. НЕ_блогер дізнавався як спортсмен почaв зaймaтись спортом і в якому віці прийшов в джиу-джитсу....
Спорт
21-22 вересня нa бaзі спортивного клубу "БОРЕЦЬ" відбувся внутрішній чемпіонaт з брaзильського джиу-джиту, передає кореспондент 0522. В чемпіонаті прийняли учaсть 200 виховaнців клубу, 2015 до 2003 р.н. В перший день виступaли кольорові пояси, вони боролись зa призові місця. В другий день виступaли білі пояси де всі учaсники отримaли медaлі зa учaсть. Всі, без винятку, поєдинки відбувaлись зa прaвилaми IBJJF по яким виступaють нa міжнaродних турнірaх.
Суспільство
Площу Героїв Майдану заповнили кропивничани, які святкували День міста. "Вишенькою на торті" став співак із Молдови Дан Балан. По щасливим обличчям та гарному настрої кропивничан можна зробити висновки, що міська влада влучила у серця містян вибором виконавця для святкового вечора. Фоторепортаж Ксенії Шевченко.
Новини по темі
У Кропивницькому небайдужі відреставрували "Наталку-Полтавку" (ВІДЕО)
На Кіровоградщині святкують 49-те свято театрального мистецтва
"Вересневі самоцвіти" на Кіровоградщині: у цьогорічних заходах візьмуть участь вісім театральних колективів України
Кіровоградщина: ювілейні "Вересневі самоцвіти" відбудуться в період з 9 по15 вересня
31,5 мільйона гривень вкладено у створення навчально-практичних центрів на базі закладів профтехосвіти області
Працівники відділу з охорони культурної спадщини шукають партнерів для нових проектів
Кіровоградщина: який район став лідером за якістю надання освіти
Визначено першочергові завдання освітньої галузі Світловодського району
Міський голова Кропивницького заявив, що треба підвищувати рівень освіти
Міський професійний духовий оркестр привітав кропивничан з Днем Конституції України (ФОТО)