У Кіровограді розгорнуто експозицію «Наказано – вмерти!». Фото

21 листопада 2013 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію «Наказано – вмерти!», присвячену 80-й річниці страшної трагедії українського народу та жахливого злочину сталінського режиму - Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Ця трагедія – мабуть найстрашніша подія в історії нашого народу, яка виглядає ще більш жахливою через штучне її влаштування з метою приборкання непокірних українців та знищення назавжди в їхній свідомості самої мрії про незалежну державу та вільну працю на своїй землі. Адже такі мрії входять у протиріччя з самою сутністю тоталітарної системи з її розумінням людини як «гвинтика». На думку фахівців, Голодомор 1932-1933 років мав для українського суспільства катастрофічні і незворотні згубні наслідки фактично у всіх життєвих сферах - економічній, соціальній, і що найстрашніше - духовній. Були зламані не тільки традиційні економічні відносини, а й споконвічні національні традиції, звичаї, цінності.

Необхідно зазначити, що фізичне знищення українського селянства під гаслом «розкуркулення» було логічним продовженням злочинної політики більшовицької влади по фізичному знищенню цілих соціальних класів колишньої Російської імперії в цілому, та України, зокрема. Вони не вписувались в нову структуру радянського плебейського суспільства, зокрема і тому, що за рівнемсвого інтелекту і культуристояли незрівнянно вище так званих «гегемонів» і не підходили на роль «будівничих комунізму». Ось чому було знищено дворян, купців, священників, стару інтелігенцію, що в кінцевому рахунку призвело до зниження як загального інтелектуального, так і загального культурного рівня населення, що зрозуміло, було на руку тогочасній владі.

Пізніше прийшла черга ідо селян, яким, замість обіцяної землі, винесли смертний вирок, назвавши «кулаками» та оголосивши їм безкомпромісну війну. Про те, що це був наказ вмерти, який не підлягав оскарженню, красномовно свідчать, зокрема, суворі покарання для тих, хто намагався вирватися із штучно влаштованого пекла. Так, скажімо, на кордоні України з відносно благополучною Білорусією стояли загони міліції і відловлювали, з усіма відповідними наслідками, тих хто намагався прорватися туди з метою обміну речей на бодай якусь їжу.

Тема Голодомору 1932-1933 до сих пір залишається «яблуком роздору» навіть у самій Україні. Багато людей, вихованих на радянських міфах, принципово не визнають навіть сам факт голоду, тим більше – Голодомору, як однієї із форм знищення цілого народу. Це стало наслідком тотального і багаторічного зомбування радянських людей, суворого «табу» відносно теми Голодомору та жорстоких репресій проти тих, хто хоча б словом обмовився про жахливі події 1932-1933 років. На них чекали розстріл, табори, пізніше - психіатрична лікарня. Навіть серед істориків до сих пір немає одностайної думки як відносно визнання Голодомору 1932-33 років в Україні геноцидом українського народу, так і відносно загальної кількості загиблих внаслідок тієї трагедії. Діапазон стосовно останнього коливається у різних історичних джерелах від 3,5 мільйонів до 10 мільйонів чоловік.

І все ж таки, дискутуючи щодо окремих фактів і цифр, неможназаперечувати самфакт мученицької смерті мільйонів людей. Пам'ять про них – наш православний обов’язок. Тому головна метаекспозиції «Наказано – вмерти!» як раз і полягає в тому, щоб повернути людям пам'ять про Голодомор 1932-1933 років в Україні на основі об’єктивної, незаангажованої інформації та засобами образотворчогомистецтва, змусити замислитися над причинами, які призвели до такої страшної трагедії, наглядно проілюструвати антинароднусутність більшовицького режиму, у якого вистачило нахабства називатися «народною владою», та, в черговий раз, розвіяти міф про «неврожай», як основну причину голоду.

Частину експозиції складають інформаційні матеріали, які не тільки висвітлюють хронологію та специфіку війни радянського режиму проти сільських трударів, а й піднімають тему вшанування пам’яті за невинно убієнними, як на теренах сучасної України, так і за її межами. Зокрема, можна побачити, як відзначали ще за радянських часів чергову річницю Великого голоду представники української діаспори у Канаді. Цікавими експонатами виставки є також пам’ятні монети номіналом 5 гривен із серії «Голодомор – геноцид українського народу» (2008), виконані до 75-ї річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Правдивою, і від цього – ще більше жахливою, ілюстрацією тогочасних подій можна вважати картини професійних кіровоградських художників, які продемонстрували таким чином свою активну громадянську позицію, патріотичні почуття та небайдуже ставлення до історії свого народу, зокрема – її трагічних сторінок. Серед таких творів – роботи М.Г.Бондаренка «Зима1933-го» (1993) та Ф.М.Полонського «Безвихідь» (2008). Талановита рука майстрів, у порівняно невеликих за розміром полотнах, зуміла передати увесь масштаб трагедії і людського горя, атмосферу жаху, болю, страждань, і що найстрашніше – безвихідь людей, приречених на мученицьку смерть.

Логічною складовою експозиції стали також роботи кіровоградських майстрів пензля, які присвячені темі скорботи. Це картини В.К.Волохова «Пам’яті голодомору» (1995), А.М.Надєждіна «Чорна пасхалія» (2006). Вони ніби закликають усіх небайдужих схилити голови у поминальній молитві за мучениками, єдиний «злочин» яких полягав у небажанні бути «гвинтиками» радянської системи та природній потребі працювати на власній землі, будучи її господарем. І хто знає, кому більше потрібна сьогодні ця молитва? Їм чи нам?

1 (5)
IMG_7474
IMG_7475
IMG_7477
IMG_23811 (195)
IMG_5886
IMG_5891

Олег Юрченко – старший науковий співробітник Кіровоградського обласного художнього музею.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Кропивницькому Iво Бобула дописали в бюлетень як кандидата в президенти України. Про це повiдомили в Громадянськiй мережi ОПОРА. Активiсти оприлюднили фото зiпсованих бюлетенiв, на яких — вiршi та наступнi фрази: “За що такий вибiр”, “Вибору немає”, “Кiт у мiшку”, “Україною повиннi керувати українцi, а не єврей” тощо. Серед них також був бюлетень в якому виборець дописав Iво Бобула як кандидата в президенти України.
Суспільство
Понад дев’яносто тисяч рибин випустили у рiчку Синюха в Новоархангельському районi. Про це повiдомляє канал «Кiровоград». Зариблення зробило мiсцеве рибне господарство за чотири кiлометри вiд села Тернiвка. У рiчку випустили товсто лобiв та коропiв.
Кримінал
Чоловiкiв, якi, ймовiрно, скоїли два грабежi за нiч, виявили патрульнi Кiровоградщини. Про це повiдомила прес-служба патрульної полiцiї Кiровоградщини. Пiд час патрулювання до охоронцiв порядку звернувся громадянин iз повiдомленням про те, що двоє чоловiкiв вiдкрито заволодiли його коштами у сумi 2500 гривень. Подiя сталася вчора в Кропивницькому на вулицi Великiй Перспективнiй. Патрульнi повiдомили прикмети ймовiрних нападникiв iншим екiпажам полiцейськи...
Кримінал
Правоохоронцi розпочали провадження через вандалiзм на Лелекiвському цвинтарi у Кропивницькому. Про це пiд час брифiнгу сьогоднi, 22 квiтня, заявив начальник ГУ НП в областi Роман Козьяков, повiдомляє CBN. «Триває розслiдування у вказаному кримiнальному провадженнi, яке, вiдповiдно, було порушено. За наявностi повiдомлю детальнiше», – сказав Козьяков i додав, що на всi випадки вандалiзму, якi реєструють на Кiровоградщинi, правоохоронцi обов’язково реагують...
Суспільство
У Кропивницькому член ДВК вживав алкоголь пiд час роботи дiльницi. Про це пiд час брифiнгу сьогоднi, 22 квiтня, сказав начальник ГУ НП в областi Роман Козьяков. «У Кропивницькому зареєстрували три адмiнiстративнi правопорушення – вживання алкоголю одним iз членiв дiльницi на робочому мiсцi, а також два дрiбних хулiганства», - сказав вiн. Загалом до полiцiї Кiровоградщини надiйшло 37 звернень щодо можливих фактiв порушень виборчого законодавства. Характернi...
Суспільство
Рятувальники Кiровоградщини здiйснюють протипожежнi заходи у православних храмах та церквах напередоднi Великодня. Про це повiдомили у прес-службi УДСНС в областi. Протягом останнiх днiв перед Великоднем, який православнi цього року вiдзначатимуть 28 квiтня, рятувальники Кiровоградської областi здiйснюють активнi профiлактичнi заходи в усiх культових спорудах, що будуть задiянi пiд час великоднiх обрядiв. Фахiвцi УДСНС у Кiровоградськiй областi посилюють р...
Суспільство
На Кіровоградщині  продовжують шукати Діану Хріненко 2001 року народження, жительку села Суботці Знам’янського району. Про це  повідомили в прес-службі ГУ НП області. Прикмети дівчини: худорлявої статури, зріст 170 см, волосся довге світло-русявого кольору. Була одягнута: брюки білого кольору, біла блузка, червоний кардиган, босоніжки білого кольору. При собі мала сумку золотистого кольору. У момент зникнення на дівчині були ювелірні вироби: – срібний куло...
Суспільство
Прокуратура областi виявила факт незаконного використання приватним суб’єктом господарювання державного майна – 8 гiдротехнiчних споруд для здiйснення промислового риборозведення. Про це повiдомила прес-служба обласної прокуратури. У 2006 роцi мiж державним пiдприємством «Укрриба» та приватним пiдприємством уклали договiр простого товариства, за яким суб’єкту господарювання надали право використання гiдротехнiчних споруд, що перебувають на балансi державно...
Суспільство
У бiльшостi областей України прогнозують заморозки уночі. Про це повідомляє Гiдрометцентр. «Вночi 22-23 квiтня у бiльшостi областей заморозки на поверхнi грунту 0-3° (I рiвень небезпечностi, жовтий). Вночi 22 квiтня на Лiвобережжi сильнi заморозки в повiтрi 0-3° (II рiвень небезпечностi, помаранчевий)», – йдеться у повiдомленнi.