У Кіровограді відкрито виставку «Цих років не змовкне слава». Фото

8 січня 2014 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку  «Цих років не змовкне слава», присвячену 70-річчю визволення міста Кіровограда від німецько-фашистських загарбників.

8 січня 2014-го року виповнюється рівно 70 років з того часу як «Місто над сивим Інгулом» було визволене від фашистських окупантів. Значення цього факту для подальшого перебігу Великої Вітчизняної війни переоцінити важко, адже Кіровоградська операція фактично завершувала перший етап битви за Правобережну Україну, мета якого полягала у розширенні  плацдармів на правому березі Дніпра та створенні сприятливих умов для подальших наступальних дій.
 
Необхідно відзначити, що частину Кіровоградщини, зокрема – міста Олександрію і Знам’янку, було визволено ще в грудні 1943-го року, але подальший наступ довелося призупинити через шалений спротив ворога. І це зрозуміло. Адже Кіровоград був на той час промисловим центром Правобережної України, важливим вузлом залізниць                        і шосейних доріг. Тож, надаючи великого значення його утриманню, противник перекинув сюди значні піхотні та танкові резерви, зокрема – танкову дивізію   СС «Мертва голова».

Оборона фашистів в основному базувалась на системі опорних пунктів з широким застосуванням траншей. Основу укріплень самого Кіровограда становили обладнані під оборону і з’єднані між собою  великі кам’яні будівлі. Була створена система перехресного та флангового вогню, а підступи до міста і найважливіші об’єкти всередині нього – мости, великі будівлі, аеродром, фашисти замінували.
        
Необхідно відзначити також два фактори, один з яких грав на користь німців,    а другий – на користь радянських військ.
        
Перший полягав в тому, що місцевість району бойових дій була відкрита і порізана великою кількістю глибоких балок. Це створювало певні труднощі для наступаючих, особливо – для танків.
          Але, з іншого боку, метеорологічні умови були сприятливі для Червоної армії. Суха погода, невеликий мороз, незначний сніговий покров, відсутність снігових заметів сприяли маневру наступаючих військ і підвезенню всіх необхідних запасів.

Початок Кіровоградської операції було заплановано на 5 січня 1944-го року. Загальний її задум полягав в оточенні та знищенні всього кіровоградського угруповання. Головна роль в операції відводилась військам центру ІІ Українського фронту – 53-й армії, 5-й і 7-й гвардійським арміям, 5-й гвардійській танковій армії,            5-му гвардійському та 7-му механізованому корпусам. З повітря їх дії повинна була підтримувати 5-та повітряна армія.

Перегрупування військ проводилось з 29 грудня 1943-го по 2 січня 1944-го року                  в умовах суворої таємниці. На цей час навіть були заборонені переговори на тему запланованої операції з технічних засобів зв’язку, щоб запобігти перехопленню інформації.

Згідно з планом 5 січня о 8.10 почалася 50-хвилинна артилерійська та авіаційна підготовка, а у 9.00 в атаку пішла піхота. Бої за місто носили жорстокий    і безкомпромісний характер. Німці чинили шалений опір, але радянські війська, хоч     і повільніше ніж планувалось, наполегливо просувались вперед. В ніч на 7-ме січня вони вийшли до південно-східної частини міста, а 8-го січня 1944-го року Кіровоград було остаточно звільнено від німецько-фашистських загарбників.

За радянськими офіційними даними, під час боїв в районі Кіровограда протягом     5-8 січня 1944-го року фашисти втратили тільки вбитими понад 15 000 солдатів  і офіцерів, 293 танка, 296 гармат, 40 самохідних знарядь, 94 бронемашини, 978 автомашин, 121 міномет, 445 кулеметів.  На жаль, до сих пір відсутні точні дані щодо відповідних втрат Червоної армії, що змушена була воювати за умов панування двох базових принципів – «Власних втрат не рахувати» та «Перемога за будь яку ціну». 

Але, як би там не було,  перший етап битви за Правобережну Україну було виграно, що створило сприятливі умови для подальшого наступу, зокрема – для проведення Корсунь-Шевченківської операції, що стала для фашистів «Другим Сталінградом».

В центральній частині експозиції виставки «Цих років не змовкне слава» представлені роботи, що віддзеркалюють різні епізоди битви за Кіровоград – «Визволення міста Кіровограда» (1954) та «Ескіз. Звільнення Кіровограда» (1973). Їх автор – М.Г.Бондаренко, художник, який створив цілу серію робіт на тему Великої Вітчизняної війни. Картина ще одного кіровоградського художника В.О.Федорова «Портрет учасника звільнення міста Кіровограда М.Калєхова» (1985) презентує одного з тих, хто виніс на собі увесь тягар тієї жахливої війни, врятувавши людство від «коричневої чуми».
Темі звільнення міста Кіровограда від німецько-фашистських загарбників присвячена і робота В.С. Колесніченка «Екіпаж лейтенанта А.Є.Рубінчіка    в Кіровограді. 8 січня 1944-го року» (1985).

Частину експозиції склали картини, які присвячені партизанам і підпільникам нашого краю, зробившим вагомий внесок в загальну перемогу над ворогом. Загальновідомим є і той факт, яку суттєву допомогу надавали представники цього Руху опору регулярним частинам Червоної армії під час визволення Кіровоградщини.                         Не випадково на виставці представлена робота В.О. Федорова «Портрет Наумова» (1948), адже саме генерал Наумов очолював партизанське з’єднання, яке на початку                1943-го року здійснило рейд по дванадцяти районах Кіровоградщини, суттєво активізувавши партизанський та підпільний рух на теренах нашого краю. Дану тематику також презентують роботи М.В.Надєждіна «Партизанський край. Село Червоногірка» (1982), О.С. Логвинюка «Комсомольське підпілля Червоногірки» (1984) та Мельничука «Клятва партизан».

Унікальним художнім твором виставки по праву можна вважати картину Ф.М.Бочкова «Прифронтова ніч», єдину з презентованих на виставці картин, що була написана безпосередньо під час Великої Вітчизняної війни, а саме - у грізному та переломному 1943-му році. Ця робота, разом з картиною А.Ф. Фойницького «Апофеоз війни» (1963), правдиво ілюструє тогочасну атмосферу та сувору правду війни.
 
Окремий блок експозиції склали картини, присвячені темі пам’яті. Серед таких – роботи В.К.Волохова «Бійці згадують» (1973), А.М.Янєва «Пам'ять непокоїть» (1985), Л.Г. Кір’янової «Спогади» (1975) та інші.

IMG_9256
IMG_9257
IMG_9259
IMG_9273
IMG_9274
Олег Юрченко – старший науковий співробітник
Кіровоградського обласного художнього музею

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
11 просмотров в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Спеціалізована інспекція міської ради Кропивницького в межах своїх повноважень контролює благоустрій та санітарний стан міста, здійснює рейдові перевірки на предмет дотримання усіма без виключення суб'єктами благоустрою Правил благоустрою міста. За інформацією керівника міської спецінспекції Андрія Максюти, власники, користувачі або балансоутримувачі об'єктів благоустрою зобов'язані проводити косіння газонів періодично, при досягненні трав'яним покровом ви...
Новости компаний
Novinki.top предлагает топ-5 необходимых вещей для школы, которые можно заказать в один клик и не нервничать у прилавков магазинов. 1. Рюкзак Bobby. Это рюкзак нового поколения с защитой от намокания и карманников. Он имеет систему распределения веса, что является идеальным вариантом для современного школьника.Многослойные стенки уберегут ценные вещи от воришек, падений и увеличат срок эксплуатации самого важного аксессуара для школы.Bobby Compact смогут г...
Политические новости
Один из лидеров украинской оппозиции Александр Вилкул заявил, что Оппозиционный блок может победить на выборах и президента, и Верховной Рады в 2019 году. «Желательно, чтобы был один кандидат, который представляет людей, которые думают, как мы. Для меня это должен быть авторитетный человек, который не пойдет на договорняки с властью, не предаст. Есть ли у такого человека шанс победить, гипотетически? Уверен, что есть», - сказал Вилкул в интервью Елене Бонд...
Криминал
Співробітники Служби безпеки України спільно з Нацполіцією виявили на території одного з районів Кіровоградської області плантацію наркомістких конопель. Правоохоронці встановили, що один із місцевих фермерів виростив понад  тисячу двісті кущів наркотичної рослини посеред соняшникового поля. За цінами на «чорному ринку» вартість виявленого канабісу становить понад три з половиною мільйонів гривень. Наразі вилучені рослини направлені на експертне дослідженн...
Новости компаний
Поступление абитуриента в учебное заведение в другом городе – процесс волнительный и трудоемкий. Даже когда все экзамены уже сданы и бывший школьник становится полноправным первокурсником, нерешенных вопросов связанных с учебой остается вдоволь. Одним из таких является – поиск жилья. Общежитие – классический вариант Про проблему с общежитием наслышан почти каждый. Студентам катастрофически не хватает мест. Счастливые обладатели такого жилья могут столкнуть...
Общество
Сезон ремонту доріг на території Кропивницького у розпалі. Бригади спеціалістів і спеціальна техніка активно працюють, виконуючи капітальний і поточний ремонт дорожнього покриття на вулицях обласного центру. За інформацією головного управління житлово-комунального господарства міської ради, станом на сьогодні, 16 серпня, поточний ремонт дорожнього покриття вже виконано по провулку Василівському, на вулицях Пацаєва, Київській, Ялтинській, Генерала Родимцева...
Политические новости
Компромисс между политиками, между регионами и странами–соседями Украины станет основой для урегулирования ситуации на Донбассе, для вывода Украины из политического и экономического кризиса. Об этом в эфире телеканала NewsOne говорил лидер политической партии «Основа», народный депутат Украины Сергей Тарута, презентуя программу «5 шагов в компромиссу». «Тема компромиссов очень важная. Мы предлагаем 5 основных шагов к компромиссу, которые действительно пере...
Политические новости
Один из лидеров украинской оппозиции Александр Вилкул прокомментировал на странице в Facebook решение суда об отмене постановления Кабмина №780 от 11.10.2016. Оппозиционер отметил, что «Кабмином была установлена заниженная, не соответствующая реальности потребительская корзина, на основании которой определяется прожиточный минимум» и потребовал, чтобы прожиточный минимум был пересчитан в соответствии с реальным ростом тарифов и цен. 7 августа Киевский апел...
Промо
Есть два способа продать машину: через посредника и самостоятельно. В первом случае вы теряете 20-30% от стоимости, во втором — тратите много усилий и времени. Оптимальным вариантом, при наличии хотя бы небольшого запаса времени, будет самостоятельная продажа. 1. Подготовка машины к продаже Именно от товарного вида зависит насколько быстро вы найдете покупателя и какой будет итоговая цена продажи. Гораздо выгоднее немного потратиться на устранение бросающи...
Ответственный за раздел
Матусевич Артур Вадимович
Журналисты сайта 0522.ua к вашим услугам.

Пишите нам, звоните, сообщайте о городских новостях и событиях - мы надеемся, что с Вашей помощью горожане узнают о жизни Кропивницкого больше.

Вместе с Вами мы сделаем наш город лучше!


Редакция 0522.ua:

E-mail: news@0522.in.ua