14:02, 20 січня 2014 р.

Небезпека низьких температур

За останні роки кліматичні умови в Україні набули значних змін. За вікном у січні бачимо дощ, але це не виключає різкого похолодання. Суттєве зниження температури повітря відбувається найчастіше в січні-лютому. Щороку з настанням холодів до лікувальних закладів потрапляють пацієнти з обмороженнями.

Обмороження - це ушкодження будь-якої частини тіла, яке виникає внаслідок впливу низьких температур. Найчастіше обмороження виникає за температури повітря нижче - 10° С -20° С. Додатковими факторами, що призводять до обмороження, є тісний і вологий одяг і взуття, куріння, голод, фізична перевтома, ослаблення організму в результаті перенесених захворювань, хронічні захворювання судин нижніх кінцівок і серцево-судинної системи, сильне алкогольне сп'яніння, необхідність тривалий час знаходиться в нерухомому і незручному положенні. Найчастіше страждають від дії низьких температур відкриті ділянки тіла: обличчя, вуха.

Обмороження має 4 ступені:

- обмороження І ступеня (найбільш легкий випадок) виникає при недовготривалому впливі низької температури на організм людини. Уражена ділянка шкіри блідне, після відігрівання червоніє, у деяких випадках має темно-червоний відтінок, набрякає;

- обмороження II ступеня виникає при більш тривалому контакті з холодом, найбільш характерною його ознакою є виникнення в перші дні після обмороження пухирів, наповнених прозорою рідиною;

- при обмороженні III ступеня відмирають елементи шкіри з утворенням після одужання на цих місцях струпів;

- обмороження IV ступеня виникає при довготривалому впливі холоду, в результаті чого відмирають м'які тканини, нерідко уражаються кістки та суглоби.

Перша допомога при обмороженні:

- припинити вплив холоду на організм людини;

- зігріти потерпілого, помістивши його в тепле приміщення;

-зняти з постраждалого одяг та взуття;

- при обмороженні I ступеня постраждалі ділянки потрібно розтирати руками або шерстяною тканиною до почервоніння;

- при обмороженні II-IV ступенів не можна розтирати або масажувати шкіру, слід накласти на ушкоджені ділянки шкіри ватно-марлеву пов'язку;

- в жодному разі не можна зігрівати пошкоджені ділянки тіла над вогнем, а також за допомогою грілки або гарячої води;

- не можна втирати масла, жир або спирт при глибокому обмороженні.

Тривале перебування під дією низької температури повітря може стати причиною загального переохолодження організму. Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, синюшність шкіри, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, сонливість, загальна слабкість, дихання стає поверхневим.

Перша допомога при переохолодженні:

1. У разі легкого переохолодження, ознаками якого є озноб, м’язове тремтіння, загальна слабкість, утруднення пересування, бліда шкіра, потерпілого слід тепло одягнути, напоїти гарячим чаєм або кавою та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи.

2. У разі переохолодження середнього ступеня, ознаками якого є синюшність шкіри, ослаблення дихання, пульсу, поява сонливості, втрата спроможності самостійно пересуватися, слід розтерти потерпілого шерстяною тканиною, зігріти під теплим душем (якщо його помішують у ванну, то температуру води необхідно підвищувати поступово від 30—35 °С до 40—42 °С), зробити масаж. Потім необхідно тепло одягнути його та вкласти в ліжко, поступово зігріти грілками. За необхідності викликати лікаря.

3. У разі переохолодження важкого ступеня, ознаками якого є непритомність, поступове пригнічення життєвих функцій, необхідно негайно викликати лікаря та надати першу допомогу, як і у разі переохолодження середнього ступеня.

Профілактика переохолоджень та обморожень

Існує кілька простих правил, дотримання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді:

- не вживайте алкогольних напоїв - алкогольне сп’яніння сприяє втраті відчуття холоду та створює ілюзію тепла;

- не паліть на морозі - паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду;

- носіть просторий одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові;

- не носіть тісне взуття;

- не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа;

-  у вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте кремом;

- не носіть на морозі металевих прикрас, оскільки метал охолоджується та сприяє виникненню холодових травм, а каблучки на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок рук;

- не виходьте на мороз на пустий шлунок, адже, щоб обігріти себе, організм витрачає багато енергії, тож, зайва порція калорій йому не завадить.

Дотримуйтеся цих простих правил, щоб зимова погода не зіпсувала ваших планів та не завдала шкоди вашому здоров'ю.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...