Кіровоград: Героєм можна назвати кожного

Афганська війна обпалила молодість юнаків 80-х. Хтось так і залишився навічно молодим на портретах та скупих кадрах кінохроніки, загинувши на чужій землі. І старенькі мами в день пам’яті виходять на мітинги до їхніх бойових товаришів, щоб почути про загиблих синів хоч щось, хоч ще якусь коротку звісточку. А всі, хто залишився живий на тій страшній війні, стали сильнішими, усе життя несуть відчуття ліктя товариша, бойового братства.Не часто воїни-афганці збираються разом, бо життя йде своєю чергою й вимагає вирішення численних проблем, але коли збираються, то згадують ті буремні події. Бо хто, крім них, знає про них краще?

Нещодавно у ВАТ “Кіровоградгаз”, де загалом працює 17 ветеранів афганської війни, вшановували воїнів-інтернаціоналістів. Це свято запам’яталося як IMG_8293головним винуватцям згадуваних подій, так і запрошеним. Щира атмосфера турботи про людей, які прийшли горнило війни, вижили й живуть серед нас, не залишила байдужим нікого. Молодими й безнадійно відчайдушними постали на екрані з фотознімків та військової хроніки воїни-афганці, чиї голови нині покрила сивина. Голос ведучої С. Максименко за кадром знову й знову нагадував про подвиги людей, які сиділи на почесному першому ряду. І виникало якесь відчуття нереальності: звичайні люди, які в буденному житті нині водії, слюсарі, газоелектрозварники насправді є героями! Адже все, що вони пережили, було подвигом.

Ми розповімо лише про кількох із них, але героєм можна назвати кожного…

ПІДСТАВИТИ ПЛЕЧЕ ПОБРАТИМУ

Андрій Петровський, працює заступником голови правління ВАТ “Кіровоградгаз” уже сьомий рік. До того він 15 років пропрацював на Вінничині. Роботу свою любить і ставиться до неї дуже відповідально, як і до всього, що робить у житті. А воно не було легким та безхмарним…

У 19 молодим хлопцем Андрій потрапив до Афганістану. Усього за дві години літак доправив його з товаришами з одного світу – мирного – в інший, на війну, у Баграм. За участь в бойових операціях нагороджений медаллю «За бойові заслуги». Призивався Андрій із Харкова, де на той час працював. Разом з ним  в Афганістані проходили службу чотири солдати родом з Кіровограда .І ось воно життя! Лише через 28 років, у 2010, уже тут, у Кіровограді, Андрій Юлійович зустрівся з бойовими товаришами-десантниками. І з того часу в дні пам’яті вони зустрічаються, адже є, що згадати, що обговорити.

А. Петровський вважає, що, попри буденні справи, ніколи не можна забувати про товаришів, які потребують твоєї участі. Він, коли переїхав до Кіровограда, відразу прийшов до міської спілки афганців і запропонував голові Л. Дозор свою допомогу. А до цього був членом ще двох громадських спілок воїнів-інтернаціоналістів, де також активно підтримував своїх бойових побратимів. Ось і свято для афганців “Кіровоградгазу” – це його ідея. І дуже добре, що вона виникла, адже всі ми, суспільство, маємо пам’ятати про подвиг, здійснений у мирний час.

IMG_8294АФГАНЦІ МАЮТЬ БУТИ РАЗОМ

Микола Устенко працює в Кіровоградській газовій службі четвертий рік. Добре ставиться до своїх обов’язків, як, до речі, й інші воїни-афганці – так їх виховували, так навчила та війні. В Афганістан прикордонник Микола Устенко потрапив у травні 1982 року. Був водієм, водив колони. Каже, що життям завдячує своїм бойовим побратимам, бо саме вони допомагали під обстрілом виводити автомобіль із небезпеки. Тож, рядки пісень про військове братство – не порожні слова. На війну його проводжали рідні з Гайворонщини, щоправда, нині батьків уже немає серед живих, але підтримують рідні брати, сестра. Завжди поруч друга половинка, дружина Тетяна Іванівна – зрозуміє, допоможе.

У ці дні – дні вшанування воїнів-афганців – Микола Миколайович прийняв для себе важливе рішення: обов’язково вступити до громадської афганської організації: щоб допомагати своїм бойовим побратимам, адже разом будь-яка проблема вирішиться! Успіхів Вам!

ЖИТТЯ НА “ВІДМІННО”

Микола Рогожко в “Кіровоградгазі” працює також 4-й рік. За скромною посмішкою цього відповідального у всьому чоловіка ховається просто таки геройське минуле. В Афганістан він потрапив після навчально-бойової підготовки в Прибалтиці. Треба сказати, що відбирали до повітряно-десантної дивізії не кожного: ретельний аналіз особової спIMG_8289рави, співбесіда й лише потім сержантська школа. Він закінчив її на “відмінно”, як, до речі, й усе робить у своєму житті, і вже згодом опинився в Афганістані, у Баграмі. Про службу, як і всі воїни-афганці, говорить скупо: ходив на бойові завдання, нагороджений медаллю “За відвагу”, за добросовісне ставлення до виконання своїх обов’язків, єдиний на роту, фотографувався біля прапора…

Особливий біль для воїнів-афганців – їхні загиблі товариші. І замовкають суворі, загартовані життям чоловіки, коли заходить мова про це, адже десь там, на небі, душі тих, за кого вони мають дожити, допрацювати, захистити, одним словом, перемогти. Микола Миколайович називає своїх товаришів, які загинули в страшних боях, і про яких він завжди пам’ятає, а з мамою одного з них підтримує зв'язок усе життя. Ось їхні імена: В’ячеслав Александров, Сергій Борисов, Андрій Цвєтков… Вічна вам пам'ять і шана від живих.

Так склалося, що багато років Микола Миколайович прослужив у правоохоронній системі і звільнився за вислугою років у званні підполковника. Саме там продовжує службу його друга половинка, дружина Наталя – надійний тил і підтримка у всіх життєвих ситуаціях. Подружжя виростило й виховало доньку Мілану, діждалося внука Кирилка. Тож, підполковник Рогожко гідно несе горде звання воїна-афганця. Успіхів вам і вашій родині!

БІЙ ІЗ ПЕРШОГО ДНЯ…

IMG_8288По праву може вважати себе газівником колишній воїн-афганець Віктор Кулик. У ВАТ “Кіровоградгаз” він працює газоелектрозварником уже понад 20 років. До своїх обов’язків чоловік ставиться відповідально, адже по-іншому він просто не може: людина, яка дивилася в очі смерті, яка винесла тягар втрат, саме так має ставитися до життя.

В Афганістан Віктор потрапив у 1983 році. За короткий час його з товаришами доправили до місця служби. У першу ж ніч пройшов бойове хрещення – на його мотогрупу, націлену на ліквідацію душманських бандформувань, напали вороги. До ранку йшов той перший у його житті бій… Потім були інші, не менш важкі й виснажливі. Добре пам’ятає, як 6 жовтня 1983 року потрапив в оточення й втратив свого друга – Юру Тихомирова із м. Зорінська Донецької області. І перехоплює подих у суворого на вигляд чоловіка при згадці про те, як пішов із життя той, із яким їв із одного казанка. Вічна тобі пам'ять, Юрію Тихомиров…

IMG_8313Після служби Віктор Олександрович живе і працює у Кіровограді. Має дружину й трьох дітей, а ще дуже шкодує, що там, в Афгані, не дозволяли робити фотоальбоми – яка б то була пам'ять про пережите…

БОЙОВЕ БРАТСТВО – НА ВСЕ ЖИТТЯ

Бойове братство – сильніше за будь-які інші життєві обставини. Про це нам розповів воїн-афганець, а нині слюсар аварійно-диспечерської служби ВАТ “Кіровоградгаз” Сергій Котяш. Зі своїми бойовими побратимами, які живуть тут, у Кіровограді, він спілкується дуже часто. Достатньо просто зателефонувати й дізнатися, як у них справи, адже пережите наклало свій відбиток і важливо підтримувати кожного з них.

В Афганістан Сергій потрапив у грудні 1982 року. Служив стрілком при батальйоні винищувачів на аеродромі. Проте часто доводилося супроводжувати колони з боєприпасами та пальним, тож смерть стояла за плечима часто. Він не шкодує за пережитим: армія дала йому багато – витримку, загартованість, навчила за жодних обставин не втрачати віри в себе і свої сили. Тож, тепер, відчуваючи свою силу, він допомагає тим своїм товаришам, які потребують його участі й підтримки.

Мирне життя також вимагало стійкості. Воїн-афганець має дружину та двох доньок – Ірину та Марину, які пишаються таким бойовим татом та батьком.

ПРИКЛАД ВИТРИМКИ ТА СТІЙКОСТІ

Михайло Вінник згадує, як довго – цілих 11 днів – їхав він із афганської війни додому. Саме в ті дні в Москві відбувалася спортивна Олімпіада, тож добирався через Куйбишев. Рідний Кіровоград зустрів мирним життям, до якого ще потрібно було звикнути – спати в тиші, а не під вибухи, ходити вулицями, де не стріляють, бачити щодня маму Ніну Данилівну та тата Івана Івановича. Нині цих рідних людей уже немає серед живих, а тоді, у далекому 83-му на їхні плечі ліг важкий тягар довгого чекання. А ще надії на те, що все буде добре. Певно, лише надією жив і Михайло, коли отримав кулю у спину від снайпера. До життя хлопця повернули за два місяці, але наслідки відчуваються й нині. Проте не скаржаться на життя ветерани – чи то не звикли, чи то просто не вміють. А складнощів в їхньому житті вистачає: моральних, матеріальних, психологічних, тож хочеться, щоб на державному рівні на цю категорію пільговиків звернули більше уваги – саме тому, що не скаржаться й нічого не просять, а допомога потрібна.

Михайло Іванович, який у газовій службі працює слюсарем по експлуатації та ремонту, розповів, що разом із дружиною Оленою Анатоліївною виростили й виховали сина Олексія, для якого батько – приклад життєвої витримки та стійкості.

НА ВІЙНІ, ЯК НА ВІЙНІ

Володимир Старіцин прослужив в Афганістані півтора роки. Розповідати про цей період свого життя він не любить, як і всі колишні афганці. Так, було складно, увесь час відчувалася безпосередня загроза життю, але на війні, як на війні – отримав наказ, тож виконуй! Володимир Вікторович не вважає ту війну чужою – то була війна за життя кожного з них. І нині, коли минуло багато років, відчуття війського братства допомагає жити, тож потрібно об’єднуватися в громадські організації й активно підтримувати одне одного.

У “Кіровоградгазі” В. Старіцин працює із 2006 року, водієм. Робота подобається. Має сім’ю: дружину, доньку. Успіхів Вам!

… А свято продовжувалося – із вітаннями, піснями, виступами. Так, афганців “Кіровоградгазу” прийшли привітати гості. Обласний військовий комісар Ярослав Кучер говорив про те, що дуже поважає воїнів-інтернаціоналістів за їхню службу, бо так берегти військове братство можуть лише вони. Він вруIMG_8299чив героям свята військові відзнаки.

Заслужений журналіст України, головний редактор всеукраїнської газети “Діалог”, колишній воїн-афганець Анатолій Безтака розповів, як знайшов себе в мирному житті, як не забуває про своїх побратимів і пообіцяв руку допомоги кожному афганцю, який того потребує, а ще подарував кожному афганцю по цілому комплекту газет, які читає вся область (“Діалог” “Домашній адвокат”, “Домашній доктор-цілитель”, “Домашня смакота” та “Домашня смакота” (великоформатна), “Друг пенсіонера”, “Порадник”, “Водій-авто” та “Діточки-квіточки”. Варто зазначити, що комплект діалогівських видань – справжня енциклопедія знань та досвіду. Читайте й передплачуйте!).

Голова об’єднаної профспілкової організації ВАТ “Кіровоградгаз”, учасник бойових дій у Чехословаччині Володимир Карасьов згадав про горе матерів, які чекали своїх синів із тієї війни, а дехто з них, плачучи, чекає й нині.

Схвилював виступ дружини воїна-афганця Наталії Рогожко – як приклад розуміння, підтримки та допомоги чоловіку.

Але особливо запам’ятався виступ ще одного заступника голови правління “Кіровоградгазу” Андрія Сулімовського. Він розповів, як у його рідному місті вшановують героїв війни. Чоловік настільки перейнявся ветеранськими проблемами, памяттю про війну, що, виступаючи, не міг стримати ридань.

Ще довго того дня після офіційної частини не стихали розмови про Афган, загиблих друзів, повернення воїнів до мирного життя, про рани, які болять і про які нікому, крім близьких, не розповіси. Частіше б так зустрічатися, і не лише з приводу певних подій. Тож, спасибі Вам, Андрію Юлійовичу, за ідею й організацію.

Бажаємо вам, шановні інтернаціоналісти, лише мирних залпів, лише гарних подій! Живіть довго й щасливо – ви того варті!

На святі побувала, побачила й записала Лариса ДІДЕНКО.

Діалог
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Кримінал
Поліцейськими вилучено 5 кілограмів конопель у жителів області. Про це повідомляє пресслужба ГУНП у Кіровоградській області, пише 0522. Вчора працівниками Світловодської поліції було проведено розслідування. У рамках яких були проведені обшуки у домоволодіннях місцевих жителів.У результаті вжитих заходів у мешканця Світловодська було виявлено та вилучено близько 2 кілограмів висушених рослин конопель та 15 кущів на присадибній ділянці.  Цього ж дня в одног...
Суспільство
Рятувальники Кропивницького: громадяни пивинні відповідально ставитись до власної безпеки. Про це повідомляє пресслужба ДСНС у Кіровоградській області, пише 0522. Працівники Служби порятунку проводять просвітницьку роботу з метою закликати містян дотримуватись правил пожежної безпеки у побуті. Профілактичні відпрацювання проводяться як у житловому секторі обласного центру, так і в населених пунктах Кіровоградщини. Рятувальники нагадують громадянам, що, для...
Кримінал
За добу до поліції області надійшла 21 заява щодо порушень виборчого законодавства. Про це повідомляє пресслужба ГУНП у Кіровоградській області, пише 0522. Усього по Україні 395 порушень. Найбільше повідомлень зафіксовано:  в Одеській – 73, у Київській – 35, у Харківській – 30, у місті Києві – 28, по 25 – у Закарпатській та Львівській, у Донецькій – 22, у Миколаївській – 17, у Дніпропетровській – 16, у Луганській – 11, по 10 – у Вінницькій, Запорізькій, По...
Суспільство
Рятувальники здійснюють дезінфекційні заходи на Кіровоградщині. Про це повідомляє пресслужба ДСНС у Кіровоградській області, пише 0522. Одним зі способів запобігання поширенню COVID-19 є проведення дезінфекції. За зверненнями, що надходять від місцевих органів влади, спеціальним дезінфікуючим розчином, що є безпечним для здоров’я людей і тварин, із ранцевих пульверизаторів, рятувальники у захисних костюмах проводять обробку місць найбільшого скупчення люде...
Суспільство
ДСНС закликає дотримуватись правил пожежної безпеки у побуті! Про це повідомляє пресслужба ДСНС у Кіровоградській області, пише 0522. Перші осінні холоди означають, що настав час починати опалювальний сезон. Фахівці Служби порятунку Кіровоградщини щодня проводять профілактичні рейди серед громадян та нагадують правила пожежної безпеки та правила безпеки при використанні різних систем та приладів опалення. Досвід аналізу пожеж фахівців Служби порятунку дає...
Суспільство
МОЗ у Кіровоградській області доводить до відома стосовно ситуації захворювань на COVID-19. Про це повідомляє пресслужба Кіровоградської обласної ради, пише 0522. Всього: 1784 позитивних результатів; проведено тестувань - 53897; одужали - 1064; летальних випадків - 75. За минулу добу: 88 позитивних результатів; проведено тестувань - 609; одужали - 7; летальних випадків - 1.
Спорт
Скелелаз із Кропивницького - срібний призер чемпіонату України у багатоборстві. Про це повідомляє пресслужба Кропивницької міської ради, пише 0522. У період із 15 по 19 жовтня у Нікополі проходив чемпіонат України зі скелелазіння серед юніорів, молоді та юнаків за програмою болдеринг та у  багатоборстві. У змаганнях були представлені 187 спортсменів із 10 регіонів України: 1. Дніпропетровська, 2. Кіровоградська, 3. Донецька, 4. Харківська, 5. Одеська, 6....
Кримінал
Ціла артилерія була вилучена працівниками поліції. Про це повідомляє пресслужба ГУНП у Кіровоградській області, пише 0522. Працівники Бобринецького відділення поліції отримали інформацію про те, що в лісосмузі поблизу одного з сіл знаходяться предмети, схожі на набої та гранати, яка у ході перевірки знайшла підтвердження.На місце події прибула слідчо-оперативна група та фахівці-вибухотехніки. Правоохоронці виявили та вилучили: - 18 гранат «Ф-1»; - 16 грана...
Суспільство
У багатоповерхівках будинків кількох мікрорайонів Кропивницького не буде води. Про це повідомляє пресслужба ОКВП "Дніпро-Кіровоград", пише 0522. Оскільки робіти по реконструкції ВНС «Зона-2Б» продовжуються, то з 09.00 - 21.00 год. 28 жовтня 2020 року буде відсутнє водопостачання багатоповерхових будинків мікорайонів: Н.Миколаївка, АРЗ, ШВЛП. Просимо зробити необхідний запас питної води та вибачити за тимчасові незручності. На час припинення водопостачання...