15:20, 9 червня 2014 р.
Відкрилася експозиція, присвячена річниці від дня народження поета, генія Олександра Сергійовича Пушкіна
6 червня 2014 року у відділі Кіровоградського обласного художнього музею - картинній галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» - відкрилася експозиція, присвячена 215-ій річниці від дня народження поета, генія російської літератури Олександра Сергійовича Пушкіна (1799-1837).
Народився майбутній поет 6 червня 1799 року у Москві, в невеликій дворянській родині. Дядько поета, Василь Львович Пушкін, який знав декілька мов та був знайомий з багатьма поетами, дуже вплинув на розвиток маленького Олександра. Виховували його французи-гувернери, які навчили майбутнього поета читати у ранньому віці; і вже в дитинстві майбутній російський поет почав писати вірші французькою мовою.
У 1811 році Пушкін вступає до Царськосільського ліцею, де навчається шість років. Тут юний поет пережив події Вітчизняної війни 1812 року, вперше відкрив свій поетичний дар і був високо оцінений сучасниками. Спогади про роки, проведені в Ліцеї, про ліцейське братерство, назавжди залишилися в душі поета. В цей період ним було створено багато віршованих творів. Його надихали французькі поети XVII–XVIII століть, із творчістю яких він познайомився в дитинстві, читаючи книги з бібліотеки батька. Вчителями О.С.Пушкіна - поета стають К.Батюшков – визнаний майстер «легкої поезії», і В.Жуковський – глава вітчизняного романтизму.
Ліцей Олександр закінчив в червні 1817 року в чині колезького секретаря та отримав призначення в Колегію закордонних справ. Він стає постійним відвідувачем театру, бере участь у засіданнях літературного гуртка «Арзамас», в 1819 році вступає в члени літературно-театрального співтовариства «Зелена лампа», та працює на створенням поеми «Руслан і Людмила».
Потім в житті О.С.Пушкіна були Кавказ, Крим, Кишинів, Одеса, де він зустрічається з майбутніми декабристами. В цей період розцвів романтизм поета, а створені твори закріпили за ним славу першого російського поета завдяки ярким характерам та неперевершеній майстерності його таланту. З його пера в ці роки вийшли «Кинджал», «Кавказький бранець», «Демон», розпочата робота над поемою «Євгеній Онєгін».
У липні 1824 року, після конфлікту з начальством, зокрема з графом М.Воронцовим, до жінки якого залицявся Олександр Пушкін, поета висилають в маєток Михайлівський під нагляд батьків. І тут створюється ряд шедеврів - «Я помню чудное мгновенье», «Пророк», «Борис Годунов», виникає тяга та інтерес до історії Росії, до особистості царя-реформатора Петра І, і він пише твори «Полтава» та починає «Арапа Петра Великого».
Одружившись у 1830 році на Наталії Гончаровій, поет їде в маєток свого батька в Болдіно, і цій порі судилося стати знаменитою Болдінською осінню, найвищою точкою пушкінської творчості, коли з-під його пера вилилася ціла бібліотека творів. Це «Повісті Бєлкіна», «Маленькі трагедії», останні глави «Євгенія Онєгіна», «Казка про попа та про робітника його Балду», кілька начерків критичних статей та близько 30 віршів. Друга Болдінська осінь у 1833 році теж була «плодовитою» - «Мідний вершник», «Казка про рибака та рибку», «Осінь» та була розпочата повість «Пікова дама». У листопаді 1833 року О.С. Пушкін повертається до Петербурга, відчуваючи необхідність круто змінити життя. Наприкінці 1834 — початку 1835 років вийшло кілька підсумкових видань творів Пушкіна: повний текст «Євгена Онєгіна» збірки віршів, повістей, поем — всі ці книги розходилися швидко.
У листопаді 1836 року виник конфлікт поета з поручиком Геккереном (Дантесом). Сварка, причиною якої ображено честь Олександра Пушкіна та його дружини, привела до дуелі, і вранці 27 січня 1937 року поет був поранений, куля перебила шийку стегна і проникла в живіт. Поранення виявилось смертельним, через дві доби поет помер. Загибель великого поета стала національною трагедією, так як надбання Пушкіна-генія в російську літературу було безцінним.
Шлях російського поета неодноразово пролягав через нашу область та місто.
Є декілька історичних місць, пов’язаних з ім’ям О.С.Пушкіна і в нашому рідному Кіровограді. Існує вулиця Пушкіна, де свого часу поет зупинявся на кінно-поштовій станції. У 1899 році, тоді ще у місті Єлисаветграді, з нагоди сторічного ювілею поета, була збудована «пушкінська школа», нині це загальноосвітня школа №7 ім. О.С.Пушкіна. У 1949 році, до 150-річного ювілею Олександра Пушкіна Кіровоградському педагогічному інституту було присвоєно ім’я поета (до 1994 року), нині це Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка.
На території сучасної Кіровоградщини поет побував декілька разів. У 1824 році побував у с.Сасівці Компаніївського району у маєтку єлисаветградського предводителя дворянства Л.Добровольського, відвідав поета і перекладача М.І.Гнєдича. у маєтку Шпакове Новомиргородського району. У с.Бовтишці Олександрівського району гостював в родовому маєтку генерала М.М.Раєвського, з родиною якого довгий час підтримував дружні стосунки. Перебуваючи в Україні, О.С.Пушкін знайомився із життям місцевих мешканців, мальовничою природою, цікавився українським фольклором. Всі свої замальовки, спогади та зустрічі відобразив у своїх творах.
В експозиції представлені картини присвячені великому поету та його творчості. Це акварелі народного художника України Георгія Меліхова «Ілюстрації до казки О.С.Пушкіна «Казка про рибака та рибку» (1954 р.), ліногравюра Заслуженого працівника культури України Василя Хвороста «М.Гоголь та О.Пушкін» (2008 р.), графічна робота художника-земляка Леоніда Корнєєва «Бюст О.С.Пушкіна». Живописний твір народного художника СРСР Петра Оссовського «Москва я думал о тебе…» (1982 р.) представляє поета в творчих роздумах, а картина нашого земляка Петра Кодьєва «Пушкін на Україні» (1947 р.) розповідає нам про перебування поета в нашій державі.
Під час відкриття експозиції була проведена тематична програма «Подорож у Країну казок» для учнів з пришкільного табору відпочинку ЗОШ №7 ім. О.С.Пушкіна.
Діти читали вірші, розповідали про творчість поета, про історичні місця нашого міста та області, пов’язані з ім’ям великого генія. Із зацікавленістю школярі взяли участь у вікторині «Казки Олександра Пушкіна» та переглянули мультфільм «Казка про рибака та рибку». До речі мультфільм випуску 1954 року теж святкує своєрідний ювілей.
Для учнів була проведена оглядова екскурсія по залах Кіровоградського обласного художнього музею та вручені пам’ятні сувеніри.
Зберігач фондів І категорії
Кіровоградського обласного
художнього музею
О.В.Шаповал
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Як вибрати найкраще автострахування: поради та рекомендації
Новини компаній
17:00
11 вересня
Понад 3,2 млн грн на підтримку дітей-сиріт зібрано завдяки клієнтам мережі магазинів EVA
Новини компаній
15:00
10 вересня
Як вибрати тактичний рюкзак для військових: поради від експертів
Новини компаній
16:00
29 серпня
Акумуляторна батарея за 3 ₴ - останні дні акції від Dnipro-M
Новини компаній
15:00
27 серпня
16:26
25 серпня
Оголошення
12:42, 13 вересня
106
12:36, 6 вересня
19:45, 12 вересня
15:00, 8 вересня
live comments feed...