У Кіровограді відбулося відкриття персональної виставки «Через терни»

10 липня 2014 року у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки присвяченої 115-ій річниці від дня народження художника – земляка Петра Івановича Кодьєва.

Народився майбутній художник 12 (25) липня 1899 року у містечку Новогеоргієвську Херсонської губернії (нині затопленому Кременчуцьким водосховищем, де поряд м. Світловодськ Кіровоградської області). Родина була бідною, шкільної освіти Петро Іванович не отримав. Життєві шляхи провели його через полум’я громадянської війни. Після війни перебував на відбудові Донбасу і звідти, з Кадієвського рудоуправління, після майстерного оформлення шахтарського клубу, в 1929 році отримав направлення на навчання до Київського художнього інституту. Почала здійснюватися давня мрія стати професіональним митцем.

Будучи ще студентом, у 1931 році Петро Іванович затверджується директором Київського художнього технікуму і запрошує до викладання в ньому корифеїв українського мистецтва: І. Їжакевича, О. Пащенка, Г. Пивоварова, А. Футермана. Школа реалістичного мистецтва, що утворилася тут, у стінах технікуму, відіграла свою роль у розвитку українського мистецтва, хоча технікум проіснував недовго, лише до 1934 року. У цьому ж 1934 році Петра Кодьєва вибрали відповідальним секретарем Оргкомітету Спілки радянських художників України. Одночасно запровадив нову в Україні справу – реставрацію творів мистецтва. І в 1938 році за постановою Ради Народних Комісарів Української РСР була організована Державна науково-дослідна реставраційна майстерня в Києві, керував якою Петро Іванович Кодьєв.

Під час Великої Вітчизняної війни був директором картинних фондів художніх музеїв України, евакуйованих до Уфи. Саме період перебування в Уфі виявився чи не найбільш плідним щодо творчої наповненості доробку художника. Приїхавши до Києва в грудні 1944 року, П.І. Кодьєв повертає колекції в належному стані їх власникам – музеям. У Києві, куди повернувся Петро Іванович, діяла майстерня під головуванням Л.П. Калениченка.

П.І. Кодьєв приймає від нього естафету і стає знову директором реставраційних майстерень до 1962 р. У стінах майстерні (нині це Національний науково-дослідний реставраційний центр України) і зараз живі традиції закладені П.І.Кодьєвим, цим невтомним трудівником, митцем і громадянином. Художник прагнув, щоб втілені ним у полотнах думки й почуття побачили люди. Сам же страхітливий образ війни – звичайно, не міг не лягти на полотна митця. Він майже до останніх днів не переставав працювати над втіленням страшних воєнних вражень. Це ми бачимо в творах «Сполох» (1954), «Весна в окопі» (1946). До речі, художник кілька десятиліть працював над ескізами до картини «Окупація», удосконалюючи її. Останній із них був написаний у 1968 році. Його цікавила не тільки тематика Великої Вітчизняної війни, героїчне минуле України. Особливо він полюбляв такі жанри як натюрморти, портрети, пейзажі, - сповнені натхнення, радісного піднесення, мрійного ліризму. У жанровому розмаїтті творчого доробку художника чинне місце належить творам «Квіти. Натюрморт» (1959), «Листопад» (1963), «Місячна ніч» (1952), «Вечірня мелодія» (1950). Петро Іванович згадував, що коли він малював з натури, йому завжди хотілося хоча б кількома віршованими рядками записати побачене. Від створення таких етюдів живописних та поетичних – він одержував велику насолоду. Думаючи про живопис, він ніколи не забував про поезію, яка збагачувала його уяву про навколишній світ. Тому, працюючи над живописними полотнами, часто писав і вірші. Ось рядки одного з них:

«Ой ти, земле, моя рідна мати,

Скільки в надра свої ти взяла

Так, що бились за тебе завзято,

Щоб ти вільна вічно була!

Щоб цвіла ти, росла і міцніла

Ворогам всім проклятим на страх,

Щоб про славу твою гомоніла

Вся планета в прийдешніх віках».

Ці строки не втратили своєї актуальності і по нині, тим більше – у світлі останніх подій.

За своє життя Петру Івановичу не довелося влаштувати жодної своєї персональної виставки і лише після смерті художника, в Кіровограді було відкрито за останні десятиліття п’ять персональних виставок майстра.

Помер художник 21 грудня 1968 року в м. Києві.

Твори нашого земляка експонуються в Національному художньому музеї України, Національному музеї Тараса Шевченка. В Кіровоградському обласному художньому музеї зберігається близько тридцяти робіт художника, документи, фотографії, та вагомим є монографічний збірник «Петр Иванович Кодьев», який написала донька Петра Івановича, Олена Петрівна – мистецтвознавець, доктор культурології. Саме в цій книзі надруковані спогади друзів, рідних, колег. А епіграфом до спогадів про батька Олена Петрівна поставила слова мами, Ніни Федорівни «Його любили…». Так, він не забутий, його пам’ятають, а молодь дивлячись на його твори відкриває для себе неоціненного майстра пензля.

Всі ці твори, документи, фотографії представлені на даній виставці.

Майже двадцять років з родиною Петра Кодьєва співробітники музею підтримують тісні дружні стосунки. Олена Петрівна і її чоловік Юрій Павлович Рудєв - шановані гості обласного художнього музею і з кожним своїм приїздом вони завжди поповнюють творче надбання колекції Петра Івановича Кодьєва книгами, творами, фотографіями. І відкриття даної виставки не стало виключенням. Під час вернісажу Олена Петрівна Кодьєва передала до фондового зібрання музею картину свого батька «Де в’яжуться човни» (60-ті роки ХХ ст.) та фотопортрет Петра Івановича.

Валентина Ноженко – головний зберігач фондів Кіровоградського

обласного художнього музею

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
Сьогодні,  у Кропивницькому в залі факультету фізичного виховання Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка проходить всеукраїнський турнір з бразильського джиу-джитсу. В турнірі  змагаються учасники з 10 областей України, а це -  417 спортсменів!!!
Суспільство
Сьогодні, 25.05.2019 приблизно о 14.00 в тролейбусі №4, що прямував зі старого автовокзалу у напрямі лісопаркової м. Кропивницкий, стався інциндент. Зловмисник на вигляд приблизно  45-ти років, намагався пограбувати дідуся, витягши в останнього портмоне. Проте, уважний дідусь відчув проведені крадієм маніпуляції та підняв гвалт. Крадій спочатку спробував втекти, проте молодий чоловік, що якраз входив до тролейбусу завадив йому. Тоді, зловмисник спробував у...
Суспільство
Соцмережа Фейсбук, сьогодні, 25 травня, стала надією бути почутими, мешканців мікрорайону Горний м.Кропивницький, адже поліція на жахливі події сьогоднішньої ночі ніяк не відреагувала: "Крик души! Сегодня ночью группа пьяных людей устроила дебош на пос.Горный. Среди них были братья Шаповаловы. Один из них «герой» сначала словесно имел всех куда можно и нельзя «иметь», выбивал металическую дверь подъезда ногами. Потом сел пьянючий за руль и устроил гонку во...
Суспільство
Прес-служба Державної фіскальної служби України повідомляє,-передає 0522 ua. Власники автомобілів з іноземними номерами отримали додатковий час для митного оформлення своїх автівок без посилених штрафних санкцій. З 22 серпня вступають у дію нові санкції. При перевищенні строку доставки транспортних засобів до кордону від 20 до 30 діб передбачено штраф у розмірі 85 тисяч грн. Якщо строк перевищено більше ніж на 30 діб, то розмір штрафу сягатиме 170 тисяч гр...
Суспільство
Неодноразово жителі Кропивницького обговорювали тему неякісних продуктів у мережах супермаркетів обласного центру. Сьогодні, до редакціїї 0522.ua звернувся обурений кропивничанин. Зайшовши до магазину "Копілка", що знаходиться по вулиці Попова, чоловік звернув увагу на  шоколадну пасту зі знижкою, та хотів її придбати. "Взявши до рук пасту, я побачив, що строк придатності продукту вийшов майже місяць тому! Почав передивлятися всі, і виявилось,що із 10 вист...
Суспільство
Прес-служба Кіровоградської обласної адміністрації повідомляє, передає 0522.ua. Станом на 1 січня 2019 року ЗПТ отримують 414 споживачів ін'єкційних наркотиків. Щороку їх кількість зростає (з у 2016 р-316 осіб,2017 р. -350 осіб). Замісну терапію наркозалежні отримують в обласному наркодиспансері, Олександрійському наркодиспансері, Світловодській ЦРЛ, Знам'янській міській лікарня імені А.В. Лисенка, Центрах первинної медико-санітарної допомоги № 1 та №2 (м....
Кримінал
Під час патрулювання  по вулиці Волкова м. Кропивницького близько 20-ї годиним поліцейські роти тактико-оперативного реагування звернули увагу на підозрілого громадянина, який побачивши їх почав сильно нервувати. Здійснивши поверхневу перевірку у 37-річного жителя Кропивницького поліцейські виявили мобільний телефон та три смартфони. Ймовірного викрадача телефонів затримано.Придивіться до фото, можливо серед знайдених телефонів є Ваш.
Суспільство
Як інформує "Утренний город", дерево впало на автомобіль Toyota на  Студентському бульварі біля перехрестя з вулицею Велика Перспективна.   "На мою машину впало дерево. Зараз викликала поліцію. Стою чекаю. Сказати, що я в шоці - це нічого не сказати", — розповіла власниця автомобіля. Проїзд вулицею загородили стрічкою. Обійшлось без постраждалих.
Кримінал
Прес-служба ГУНП повідомляє, передає 0522.ua 21-річний, раніше судимий за крадіжки житель Кіровоградщини, побачивши перехожу, яка розмовляла по телефону, вдарив її, штовхнув на землю та відібрав мобільний телефон і гроші. Правопорушника було оперативно затримано, та вилучено гаманець потерпілої, як речовий доказ кримінального правопорушення. За скоєний злочин, правопорушнику оголошено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст....