• Головна
  • У Кіровограді розгорнуто експозицію творів Надії Мовчан до Свята Маковея
15:35, 15 серпня 2014 р.

У Кіровограді розгорнуто експозицію творів Надії Мовчан до Свята Маковея

14 серпня 2014 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію творів Надії Мовчан до Свята Маковея.

Головними святковими подіями серпня є Спаси. І за церковними, і за народним календарем 14 серпня – свято Першого Спаса, мокрого Спаса, Спаса на воді – медового Спаса.

У язичницькій релігії Спас – це божество, яке втілювало в собі дух урожаю, а можливо, очолювало цілий пантеон духів поля, лісу, луки тощо. За традицією предків, цього дня необхідно чистити та впорядковувати криниці,бо вода на Маковея вважалася цілющою, а також цього дня найбільше слід вживати меду, маку. Сакральний статус маку в українців був доволі високим. Ним обсипали корів і господу «від усього лихого». На Черкащині маком обсипали «всяку новопримножену тварину», приказуючи: «Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин».

Це свято збігалося з початком важливих сільськогосподарських робіт - сівби озимини «Перший Спас-перший засів».

Пізніше християнство наповнило Спасівські святки іншою ідейною суттю.

Християни з самого ранку йдуть до церкви, щоб посвятити колоски жита, квіти, мак, мед і воду. Після посвяти квіти та маківки клали за образи і зберігали там до весни, на весні мак розсіювали по городі а засушені квіти дівчата вплітали у косу - «щоб волосся не випадало».

В експозиції представлено роботи самодіяльної художниці Надії Мовчан, які присвячені темі літнього буйноцвіття: розквіту польових квітів: соняхів, ромашок, маку, волошок, тощо, виблискуванню на сонці червонобоких яблук, пломенінню кетяг калини.

Мовчан Надія Григорівна народилася 14 січня 1961 року в селі Турія Новомиргородського району Кіровоградської області. Наприкінці 60-х років Надія разом із батьками переїжджає в районний центр. У 1977 році закінчує Новомиргородську ЗОШ №1. Після отримання атестата про середню освіту продовжує навчання в Кіровоградському професійно технічному училищі № 4. Стає закрійником, так як малюванням, конструюванням та шиттям ще захоплювалася з дитинства. Після закінчення училища працювала за фахом – закрійником верхнього одягу у місті Кіровограді, а згодом у місті Новомиргороді. У 2001 році заснувала та очолила ательє «Надія». У 2011 році Надія Григорівна знову повернулася до давнього захоплення малювання.

Перша робота, яку написала самодіяльна художниця два роки тому був пейзаж. Далі настільки захопилася малюванням, що у березні 2013 у відділі краєзнавства кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського було відкрито першу персональну виставку «Весна дарує нам Надію». У червні 2014 році на батьківщині відкрито виставку до Дня міста Новомиргород. Також Надія Мовчан приймала участь у виставці - ярмарку ІХ Міжнародної акції «Ніч музеїв», присвяченої Міжнародному дню музеїв у Кіровоградському обласному художньому музеї (2013 р.).

Впродовж двох років Надія Григорівна приймає активну участь у різноманітних мистецьких Інтернет – конкурсах та проектах, і як результат у цьому році три роботи Надії зайняли призові місця.

В експозиції до Свята Маковея представлені роботи «А за вікном…» (2013), «Польові маки»(2013), «Польові квіти»(2014), «Натюрморт. Спас» (2014).

Олена Степанок – завідуюча відділом науково-просвітницької роботи

Кіровоградського обласного художнього музею

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#виставка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...