• Головна
  • протягом останніх чотирьох років на Кіровоградщині спостерігається зменшення кількості дітей-сиріт
15:35, 30 вересня 2014 р.

протягом останніх чотирьох років на Кіровоградщині спостерігається зменшення кількості дітей-сиріт

Майже всі усиновлені нинішнього року діти, які знаходяться на регіональному обліку з усиновлення, залишились на Кіровоградщині.

В обласній державній адміністрації відбулася прес-конференція, приурочена до Дня усиновлення, що відзначається в Україні 30 вересня

Є батьки, які стають мамами і татами не в момент народження малюка, а тоді, коли цей малюк трішечки підріс, набув свого життєвого досвіду, і, можливо, навіть зневірився у тому, що на світі є добрі та люблячі дорослі. Це батьки, які усиновили дитину, взяли її під опіку, піклування, у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу. Саме такі батьки 30 вересня отримують вітання на свою адресу. Цього дня, починаючи з 2009 року, в Україні відзначається День усиновлення.

Ось таким незвичним для чиновницьких заходів спічем розпочала прес-конференцію, присвячену питанням розвитку сімейних форм виховання на Кіровоградщині, заступник начальника служби у справах дітей обласної державної адміністрації Наталія Чернявська. Вона повідомила, що станом на 26 вересня на обліку служб у справах дітей в районах та містах області перебувають 3190 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За січень-вересень поточного року усиновлено 46 дітей, за цей же період осиротіли та втратили рідні сім’ї 274 дитини, з них 47 (23%) – у зв’язку зі смертю батьків, 227 (77%) – у зв’язку з позбавленням батьків їхніх прав. За аналогічний період 2013 року без сім’ї залишилась 331 дитина, у тому числі 72 – у зв’язку зі смертю батьків.

Разом з тим, як свідчить статистика, протягом останніх чотирьох років на Кіровоградщині спостерігається зменшення кількості дітей зі статусом сиріт чи позбавлених батьківського піклування. У 2010 році їх було 617, у 2011 – 590, у 2012 – 481 дитина, у 2013 році – 409 дітей. Скорочується й число вихованців інтернатних закладів. Для порівняння: у 2010 році в таких закладах області усіх типів перебували 817 дітей, на кінець 2013 року – 354, на сьогодні – 289 вихованців.

Щодо, власне, усиновлення, то на даний час на регіональному обліку перебуває 891 дитина. Більшість цих дітей (627) мають братів і сестер, 64 – мають суттєві вади здоров’я.

Наталія Чернявська нагадала, що з метою підтримки сімей, які усиновили дитину, передбачена державна допомога на кожну з них (якщо їх кілька) у розмірі 41280 гривень (кошти виплачуються протягом року). Окрім того, у разі якщо дитина віком старше трьох років, усиновителю надається одноразова оплачувана відпустка тривалістю 56 календарних днів (без урахування святкових та неробочих днів). Заяву про надання такої відпустки необхідно подати роботодавцеві не пізніше трьох місяців від дня набрання законної сили рішення суду про усиновлення.

Стосовно інших форм сімейного виховання, передбачених українським законодавством, то, за словами заступника начальника служби у справах дітей ОДА, із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2155 (67,6%) взяті під опіку та піклування, 665 (20,8%) – виховуються у прийомних родинах та дитячих будинках сімейного типу. Зокрема протягом січня-вересня поточного року під опіку та піклування передано 199 дітей, створено 14 прийомних сімей та 2 дитячі будинки сімейного типу, до яких влаштовано загалом 45 дітей. На сьогодні в нашій області функціонують 42 дитячі будинки сімейного типу та 221 прийомна родина. Мережею сімейних форм виховання, що є реальною альтернативою сиротинцям, охоплено всі райони і міста Кіровоградщини.

Держава, за словами Наталії Чернявської, фінансово підтримує такі родини та сімейні дитбудинки, на кожного їх вихованця щомісяця виплачуються кошти у розмірі двох прожиткових мінімумів з огляду на вік дитини: до 6 років – 2064 гривні, від 6 до 18 років – 2572 гривні.

Разом з тим, як зазначалось на прес-конференції, діти, що опинились у державних виховних закладах при живих батьках, мають шанс не лише потрапити у нові родини, а й повернутися у старі. Протягом дев’яти місяців нинішнього року в нашій області повернуто на виховання рідним батькам (внаслідок поновлення батьківських прав та повернення батьків з місць позбавлення волі) 13 дітей.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо того, які проблеми виникають у родин, що бажають усиновити дитину чи створити прийомну сім’ю, Наталія Чернявська зазначила, що ці проблеми різняться. Основні труднощі при усиновленні дітей полягають у тому, що сім’я, як правило, хоче взяти маленьку дитину – віком, максимум, до року. Для того, щоб, за висловом мами, ростити малюка з пелюшок і відчути справжнє материнство. Зробити це практично неможливо. Таких маленьких діток на регіональному обліку з усиновлення немає, наймолодші – починаючи з шести років.

У черзі на усиновлення зараз перебуває 28 родин. Цього року вперше в області усиновлено 14-річного хлопця і буквально на підході – усиновлення 12-річної дівчинки. Такого дорослого віку дітей на Кіровоградщині ще не усиновляли. Щодо географії усиновлення, то нинішнього року у 99% випадків діти взяті у родини сімейними парами з нашої області.

Що стосується кандидатів, які хочуть створити прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу, то тут теж є певні проблеми. Законодавством визначено, що батьки в таких родинах повинні мати сталу заробітну плату, а дохід на кожного члена сім’ї має бути не меншим від прожиткового мінімуму для працездатної чи непрацездатної особи або для дитини відповідного віку. Тобто, бажаючі є, їх немало, однак не всі відповідають встановленому критерію Окрім того, подружні пари мають пройти спеціальне навчання, яке проводить обласний центр для сім’ї, дітей та молоді, і отримати позитивний вердикт. Наступне навчання для кандидатів взяти дитину у родину відбудеться в листопаді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#діти-сироти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...