Опалювальний сезон 2014-2015 років: плюси і мінуси Кіровоградщини

Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Кістіон провів селекторну нараду з керівниками областей та міста Києва за участі керівників департаментів житлово-комунального господарства ОДА, міських голів (їх заступників) обласних центрів, керівників теплопостачальних підприємств та інших, відповідальних за проведення опалювального сезону осіб.

З боку органів центральної виконавчої влади у нараді взяли участь представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НАК "Нафтогаз України", Державної служби з надзвичайних ситуацій, Міністерства інфраструктури, Державного агентства автомобільних доріг (Укравтодору), Міністерства оборони, МВС, Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Державної пенітенціарної служби.

Під час селекторної наради розглянуто ряд питань, зокрема, про стан проходження опалювального сезону, про виконання постанови Кабінету Міністрів від 9 липня ц.р. № 296 "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року", стан розрахунків за енергоносії та за житлово-комунальні послуги, стан виконання заходів із заміщення газу альтернативними видами палива, про стан виплати заробітної плати у сфері ЖКГ та інш.

Розпочинаючи нараду, Володимир Кістіон нагадав керівникам областей, що на 1 жовтня всі регіони прозвітували про стовідсоткову технічну готовність до проходження опалювального сезону. Разом з тим, коли у двадцятих числах жовтня відбулося різке зниження температури і Мінрегіон та Міненерговугілля, на виконання вимоги постанови КМУ № 296, направили в регіони лист-погодження про початок опалювального сезону, з’ясувалося, що далеко не всі з них були готові оперативно і якісно це зробити, деякі продовжували вирішувати проблеми, зокрема, з підключенням житлового фонду до тепла.

За прогнозом метеорологів, нині температура повітря на найближчі дні теж має тенденцію до різкого зниження. Тому Володимир Кістіон попередив посадовців у студіях про необхідність забезпечити цілодобову роботу диспетчерських служб, посилити діяльність відповідних територіальних (регіональних) штабів, а також перевірити та забезпечити готовність до роботи аварійно-відновлювальних бригад з відповідним матеріальним та технічним забезпеченням.

Детальніше початок опалювального сезону та досягнення і недоліки регіонів проаналізував заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Андрій Білоусов. Він зазначив, що крім забезпечення стовідсоткової технічної готовності житлово-комунальної інфраструктури до роботи в опалювальному сезоні на сьогодні головним завданням є економія та суттєве зменшення споживання природного газу. Досягти цього планується за рахунок реалізації затверджених керівниками регіонів заходів щодо скорочення обсягів використання газу, у тому числі теплопостачальними підприємствами протягом опалювального сезону на 30%.

Виконання технічних заходів у стовідсотковому обсязі, за словами заступника міністра, забезпечили більше половини регіонів України. У цьому переліку зі знаком плюс і Кіровоградська область. Інші регіони справилися на 80-90%. Винятком, з об’єктивних причин, є донецький та луганський регіони, а також Волинська область (рівень виконання технічних заходів тут склав лише 29%).

Значно гірше виглядає ситуація з переведення котелень на альтернативні види палива. На 99-100% такі заходи виконали Дніпропетровська, Житомирська, Київська, Львівська, Миколаївська, Тернопільська, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ, на 75-90% – Вінницька, Івано-Франківська, Одеська, Рівненська, Харківська, Херсонська, Хмельницька області. Значно відстають від затверджених планів Кіровоградська (65%), Закарпатська (56%), Запорізька (47%) області.

Щодо нинішніх витрат тепловиками природного газу, то Андрій Білоусов нагадав, що реальне виконання затверджених на рівні регіонів заходів зі зменшення споживання газу теплопостачальними підприємствами повинно було б забезпечити фактичне скорочення обсягів блакитного палива, порівняно з минулим опалювальним сезоном, на 30%. У той же час остання інформація НАК "Нафтогаз України" щодо споживання природного газу регіонами свідчить про зовсім іншу картину – на відміну від попередніх місяців. Адже до початку опалювального сезону інформація про стан використання газу теплопостачальниками давала певний оптимізм щодо можливості виконання постанови Кабінету Міністрів № 296, тобто фактичного скорочення споживання газу, в підсумку, на 30%. У серпні, зокрема, споживання газу було меншим від затверджених лімітів на 34%, у вересні – на 30%, у жовтні – майже на 34%. Тобто в цілому протягом серпня-жовтня теплопостачальними підприємствами при затверджених лімітах споживання в обсязі 800 мільйонів кубометрів газу фактично спожито 531 мільйон кубометрів, або на 34% менше від розподілів, затверджених постановою уряду.
– А от показники споживання природного газу в останні дні жовтня та листопаді, – зазначив Андрій Білоусов, – змушують повернутись до регіональних планів зі зменшення його споживання, затверджених керівниками регіонів, та задуматись над рівнем їх відповідальності за виконання взятих на себе зобов’язань.

За останніми даними НАК "Нафтогаз України", обсяг споживання газу теплопостачальними підприємствами у листопаді складає 1 мільярд кубометрів. Перебір становить 314 мільйонів кубометрів, тобто блакитного палива використано на 43% більше від лімітів, затверджених на даний період постановою Кабміну (затверджено 729 мільйонів кубометрів).

Листопадові обсяги споживання, таким чином, не лише перекрили всю економію газу попередніх трьох місяців, а й вийшли за цю цифру на 46 мільйонів кубометрів (або на 3%). Затверджені ліміти, за словами заступника міністра, перевищили всі регіони України. Кіровоградщина – у переліку тих областей (разом з Чернігівською, Миколаївською, Херсонською, Чернівецькою та Донецькою), де рівень перевищення найбільший – на 60 і більше відсотків. Менше, ніж на 30%, перевищили встановлені ліміти Закарпатська, Волинська, Дніпропетровська, Львівська області.

Що стосується ситуації за серпень-листопад, то при затверджених лімітах споживання газу на даний період в обсязі 1,5 мільярда кубометрів фактично спожито 1 мільярд 574 тисячі кубометрів, або на 3% більше від лімітів, затверджених постановою уряду. Не вийшли за доведені обсяги, за підсумками 4 місяців, Запорізька, Волинська, Дніпропетровська області та м. Київ, незначне перевищення допустили Львівська, Закарпатська, Одеська, Херсонська та Вінницька області. Найбільше перевищення затверджених лімітів за серпень-листопад показали практично половину областей, у тому числі Кіровоградська.

Андрій Білоусов попередив, що Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства разом з Міністерством енергетики та вугільної промисловості та НАК "Нафтогаз України" опрацьовується спільна позиція щодо можливого направлення до Кабінету Міністрів та Адміністрації Президента клопотань про притягнення до дисциплінарної відповідальності голів облдержадміністрацій та профільних заступників за недотримання лімітів споживання газу, затверджених постановою уряду № 296, та ігнорування відповідних доручень Кабінету Міністрів з даного питання. Тому керівникам областей необхідно ще раз переглянути затверджені плани зі зменшення споживання природного газу теплопостачальними підприємствами, внести корективи та забезпечити дотримання передбачених постановою лімітів протягом грудня і в подальші періоди.

Також Андрій Білоусов зупинився на питанні заборгованості з виплати заробітної плати у галузі ЖКГ. Станом на 1 листопада її мають 102 підприємства галузі, сума невиплачених заробітків складає 18,8 мільйона гривень. З початку нинішнього року заборгованість зросла на 11 мільйонів гривень (або на 141%). Підприємства комунальної теплоенергетики, зокрема, завинили своїм працівникам 1,6 мільйона гривень, водопровідно-каналізаційного господарства – 5,3 мільйона гривень, житлового господарства – 4,2 мільйона гривень, інші підприємства – 7,7 мільйона гривень.

У розрізі регіонів заборгованість із заробітної плати з початку року зменшилася в Івано-Франківській та Житомирській областях, натомість зросла в Херсонській, Харківській та Вінницькій областях. У семи регіонах вона виникла там, де її раніше не було – це стосується і Кіровоградської області. Зовсім немає зарплатних боргів у житлово-комунальній сфері Миколаївської, Дніпропетровської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Чернігівської областей та міста Києва.

Для Кіровоградщини виступ заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства завершився, все-таки, на хвилі позитиву. Андрій Білоусов виокремив нашу область у складі трьох регіонів (ще Закарпатська та Вінницька), де спостерігається найвищий рівень оплати споживачів за житлово-комунальні послуги. За даними Державної служби статистики, загальний рівень оплати населенням цих послуг у поточному році складає 103%, у т.ч. послуг з газопостачання – 111%, централізованого опалення та гарячого водопостачання – 108%, водопостачання та водовідведення – 91%, утримання будинків – 94%, вивезення побутових відходів – 91%. Найгірше розраховуються за житлово-комунальні послуги споживачі Харківської області.

Щодо інших питань порядку денного, то про проблеми, на які територіям варто звернути увагу, говорили в.о. заступника керівника НАК "Нафтогаз України" Юрій Колупайло, директор департаменту податкового планування і регуляторної політики НАК "Нафтогаз України" Юрій Колбушкін, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Руслан Машляківський.

У селекторному режимі заслуховувались і представники територій. Заступник голови Кіровоградської ОДА Віта Атаманчук зазначила, що опалювальний сезон на території області проходить стабільно. Станом на 2 грудня працюють всі 396 котелень. Стовідсотково опалюються заклади соціальної сфери та житловий фонд. За жовтень-листопад обсяг споживання природного газу підприємствами комунальної теплоенергетики області склав 17,1 мільйона кубометрів або 115% від обсягу лімітів, затверджених постановою Кабміну № 296. Обласною державною адміністрацією направлено листи всім підприємствам з вимогою суворо дотримуватись доведених обсягів споживання газу.

За оперативними даними НАК "Нафтогаз України", у січні-жовтні 2014 року теплопостачальними підприємствами області спожито 61 мільйон кубометрів природного газу на суму 129,7 мільйона гривень. Станом на 27 листопада сплачено 74,73 мільйона гривень, тобто рівень розрахунків складає 57,6%. У листопаді живими коштами сплачено 4,3 мільйона гривень, що з урахуванням різниці в тарифах перевищує вартість газу, спожитого у жовтні ц.р. Такого результату досягнуто завдяки запровадженню рахунків зі спеціальним режимом використання. 11 із 15 теплопостачальних підприємств, у т.ч. всі 5 підприємств-ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відкрили рахунки зі спеціальним режимом використання в установах Державного ощадного банку і подали до Нацкомісії необхідні розрахунки нормативів. Десятьом із зазначених підприємств установлено нормативи перерахування коштів.

Не відкрили поточні рахунки зі спеціальним режимом використання суб’єкти, підпорядковані Міноборони, МВС та Управлінню Державної пенітенціарної служби в Кіровоградській області. Це установи, що мають право обслуговуватися та відкривати розрахункові рахунки виключно в органах державної казначейської служби України. Заборгованість на даних підприємствах відсутня.

Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Кістіон мав два запитання до Віти Атаманчук. Його цікавило, як вирівнюватиметься ситуація у зв’язку з перебиранням газу теплопостачальниками Кіровоградщини та як вирішуватиметься проблема досить великої заборгованості із заробітної плати працівників сфери ЖКГ (1 мільйон 789 тисяч гривень).

Заступник голови облдержадміністрації повідомила, що обидва ці питання – на постійному контролі ОДА. До вирішення проблеми, зокрема щодо зарплатних боргів, буде залучено також місцеві бюджети. Теплопостачальні підприємства активізують свою роботу із споживачами-боржниками, що дасть змогу поповнити надходження підприємств.

Володимир Кістіон, звертаючись до посадовців не тільки Кіровоградщини, а й усіх регіонів держави, на питанні погашення заборгованості із заробітної плати акцентував особливу увагу.
– На календарі – грудень, – зазначив він. – Попереду – новорічні та різдвяні свята, а це означає, що люди повинні отримати свою заробітну плату в повному обсязі. Це ваш обов’язок, як керівників. Це ваша відповідальність.
Володимир Кістіон повідомив, що за підсумками сьогоднішньої розмови буде сформовано протокол, який надійде до Кабінету Міністрів, і на рівні уряду буде надано відповідні доручення щодо забезпечення виконання завдань з метою вирішення проблем, про які йшлося у ході селекторної наради.
Опалювальний сезон
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Сьогодні, 06 червня, у Кропивницькому власник крамниці штор по вулиці Героїв України, 8 на місці, де ріс каштан, почав викладати ділянку плиткою. Близько місяця тому, там росло здорове дерево - каштан. Дерево нікому не заважало до того часу, поки не з'явився новий власник приміщення. За словами мешканців, які проживають за тією адресою, підприємець вже одну липу знищив біля власної крамниці. Наразі він взявся за знищення каштанів. Два тижні тому, теж у суб...
Суспільство
На Кіровоградщині лабораторний центр проведе ПЛР-діагностику на виявлення коронавірусної інфекції мешканцям Львівської області. Наразі йдеться про 300 тестувань, які планують відпрацювати на вихідних. Про це повідомив очільник Кіровоградської ОДА Андрій Балонь, передає кореспондентка 0522.ua. Лабораторний центр на Кіровоградщині з початку епідемії працює без вихідних у посиленому режимі. Збільшення потужностей і створення додаткового робочого місця у вірус...
Суспільство
Ми вже писали про те, що 25-річна Валерія Губанова, у якої діагностували рак головного мозку потребує матеріальної допомоги на дорого вартісне лікування. Було зібрано коштів у сумі 145 тисяч гривень, але завдяки шахрайським діям, ця сума була знята сьогодні вночі.  Шахраї зателефонували мамі хворої дівчини та представилися від імені міського голови Кропивницького Андрія Райковича. Сказали, що хочуть допомогти і для цього треба документи і фото картки. Рідн...
Суспільство
З березня триває ремонт шляхопроводу по автодорозі М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка поблизу станції Канатово у Кропивницькому районі. На даному шляхопроводі склалась критична ситуація з руйнуванням тротуарних блоків, що могло призвести до аварійної ситуації пов'язаної з падінням їх на залізничні колії. Наразі закінчується ремонт шляхопроводу по автодорозі М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка між Кропивницьким та Знам'янкою. Ми випереджа...
Суспільство
В Україні зафіксовано 26514 випадків коронавірусної хвороби COVID-19. Про це повідомляє МОЗ, передає кореспондентка 0522.ua. За даними ЦГЗ, на 6 червня (станом на 9:00) в Україні 26514 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 777 летальних, 11812 пацієнтів одужало. За добу зафіксовано 550 нових випадків. Загалом проведено 414 542 тестування методом ПЛР. Наразі коронавірусна хвороба виявлена:Вінницька область — 1116 випадків;Волинська область — 1...
Суспільство
Сьогодні, 06 червня, на Кіровоградщині переважатиме мінлива хмарність. Без істотних опадів. Вітер південний, 7-12 м/с. Температура вночі 11-16°, вдень 24-29°. По м. Кропивницький - без істотних опадів. Вітер південний, 7-12 м/с. Температура вночі 13-15°, вдень 26-28°. ?07-08 червня мінлива хмарність. Без опадів. Вітер південно-східний, 7-12 м/с. Температура вночі 12-17°, вдень 25-30°.?09-10 червня без опадів. Температура вночі 15-20°, вдень 27-32°.?11-12.0...
Суспільство
На Кіpoвoгpадщині не вистачає лабopантів pізнoгo спpямування. Пpo це пoвідoмляє пpесслужба Кіpoвoгpадськoгo oбласнoгo центpу зайнятoсті, передає кореспондентка 0522.ua. Так,  poбoтoдавці oбласті пoтpебують 3 техніків-лабopантів (пo 1 фахівцю пoтpібні підпpиємствам для масoвoгo механізoванoгo випікання хлібних виpoбів Знам’янки та Кpoпивницькoгo, а такoж oдній з лікаpень Oлександpії). Такoж у Кpoпивницькoму кoмбінат хлібoпpoдуктів пoтpебує начальника (завід...
Політика
Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №3485 про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства. Так, метою законопроєкту є усунення прогалин та неузгодженостей, кореляція строків, спрощення виборчих процедур та їх уніфікації задля забезпечення дотримання міжнародних стандартів проведення виборів та забезпечення сталості демократичних принципів і процедур в Україні. Депутати пропонують внести зміни в усі к...
Суспільство
В Україні оголосили про ослаблення карантину. Поки в уряді планують поступове відновлення соціального життя, українці думають, як відновити особисту. Вихід з карантину, як і його введення - однозначно стрес для всіх. Цьому не можна запобігти зовсім, але цілком можливо мінімізувати стрес. І головне тут - входити в новий ритм життя поступово. Якщо ж відчуваєте напругу - дайте мозку трохи відволіктися. Наприклад, вмийтеся холодною водою. Мозок починає думати:...