У Кіровограді відкрито виставку голограм «Археологічні скарби України»

15 січня 2015 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку голограм «Археологічні скарби України».

Виставки голограм завжди викликають підвищений інтерес, оскільки голограма, як чудо-витвір технічного мистецтва, несе в собі багато незрозумілого, загадкового, навіть – містичного, що завжди приваблює людину.

Фахівці дають наступне визначення голограми: «Голограма являє собою зареєстровану у голографії на фотопластинці картину, яка утворена двома пучками світла, один з яких іде від джерела (опорний пучок) і віддзеркалюється від об’єкта, освітленого тим же джерелом (предметний пучок)». Джерелом самого ж світла є лазер.

Для виготовлення голограми застосовують цілий ряд дуже складних і точних процесів, зокрема – лазерну фотореєстрацію об’єкта, комп’ютерний синтез тощо. На одну голограму можна записати декілька зображень, створити тривимірні зображення зі стереоскопічними і об’ємними ефектами, цілим рядом ефектів руху і інтенсивними кольорами райдуги, які є складовими частинами білого кольору. В залежності від освітлення ми бачимо різні орнаменти, кольори і зображення.

Голограми класифікуються залежно від властивості світлочутливого середовища, в якому здійснюється запис; взаємного розташування голограми, об’єкту і опорного джерела; довжини хвилі випромінювання при записі та відновленні голограми; фізичної природи хвильового поля, записуваного на голограмі; призначення голограми тощо.

У зв’язку з цим виділяють наступні види голограм - двовимірні, тривимірні, геліограми, радужні, цифрові, багаторакурсні, деметалізовані тощо. Кожен з цих видів по своєму унікальний і неповторний, і крім задоволення естетичних почуттів має велике практичне значення у житті людства, часто стаючи запорукою подальшого технічного прогресу.

Унікальність відкритої в обласному художньому музеї виставки полягає хоча б в тому, що частину її складають зображенням предметів, які були частиною легендарного Глодоського скарбу.

Село Глодоси Новоукраїнського району Кіровоградщини розташоване практично в самому географічному центрі України – за 12 кілометрів від встановленого на околиці смт Добровеличківка сусіднього району відповідного пам’ятного знака. Офіційна історія села бере початок із середини XVIII століття, але люди почали тут селитися набагато раніше і першими поселенцями стали запорозькі козаки, чиї зимівники-хутори займали у XVI-XVII століттях значну територію сучасної Кіровоградщини. Вже пізніше сюди переселились молдавани, серби, гуцули і навіть німці.

Саме з молдаванами пов’язують нинішню назву села, отриману ще у 1784 році. Навесні болотисті береги річки Сухий Ташлик, вкриті густими заростями терену, приваблювали своїм цвітом багато диких бджіл і ос. Поєднання молдавського слова «глод» (болото) і назви цих комах нібито й породило назву – Глодоси.

З самого початку Глодоси мали статус військового поселення. Їм довелося бути сотенною слободою Новослобідського полку, шанцем Єлисаветградського пікінерського полку (з 1764 року). Згодом тут розміщувався Молдавський гусарський полк. Пізніше (після 1825 року) на території села квартирували підрозділи Третьої української уланської дивізії.

Про рівень національної свідомості жителів Глодос свідчить хоча б той факт, що за часів УНР село відправило в українську армію цілий полк вояків, який згодом став називатися Глодоською дивізією. Можна згадати і про те, що легендарний останній отаман Холодноярської республіки Орел - не хто інший, як селянин з Глодос Герасим Нестеренко.

Але для багатьох краєзнавців та любителів надзвичайних історій село Глодоси асоціюється перш за все зі скарбом, на який випадково натрапив влітку 1961 року учень десятого класу глодоської школи Володя Чухрій. Одного червневого дня, після роботи на колгоспному полі, хлопець повертався додому вздовж берега ставка, облаштованого на річці Сухий Ташлик. І раптом, побачив зовсім близько на пагорбі великого степового орла, який шматував щойно спійману здобич. Мабуть в цю мить у Володі прокинувся інстинкт мисливця. Він нахилився і схопив камінь, що стирчав на схилі невеликого ярка. Несподівано з-під каменя посипалася земля і на сонці заблищали якісь предмети.

Так було виявлено Глодоський скарб – один з найбагатших, знайдених на Україні. Він включає 100 золотих унікальних витворів мистецтва загальною вагою 2,6 кілограмів та 70 срібних предметів загальною вагою більше 1 кілограма. Серед них, зокрема – плетені з золотого дроту ланцюги з медальйонами, золоті браслети, персні, сережки з перлинами, срібний посуд, кінська збруя, піхви меча, бляшки тощо. Всі знайдені речі діляться фахівцями на три групи – місцевого, візантійського та східного походження. Частину з них можна побачити в Музеї історичних коштовностей України.

На думку вчених, знахідка датується VII-початком VIII століття нашої ери і скоріше за все там було поховано заможного слов’янського князя чи військового вождя віком 20-40 років, що належав до племені уличів. Знайдена черепна кістка з слідами розсічення дає підставу гадати, що людині завдано смертельного удару гострим знаряддям по голові. Виявлені біля поховання зі сторони степу два довгі заокруглені рови могли бути залишками валів-укріплень на місці стоянки сторожового загону уличів, який боровся проти кочовиків-хозарів. За язичницьким звичаєм вождя спалили на місці загибелі разом з усім його багатством, а прах закопали поруч на березі річки. Наявність жіночих прикрас, перемішаних з попелом, наводить на думку про ритуальне спалення разом з ним ще й жінки. Як відомо, на подібні ритуали часто звертали увагу в своїх описах іноземні мандрівники.

На виставці можна побачити зображення предметів, що свого часу були частиною Глодоського скарбу - лунниця, перехрестя, окуття руків’я меча, окуття піхов, виконані у техніці лиття і гравірування. Фахівці сходяться на думці про візантійське походження цих речей.

Не менш цікавою складовою виставки голограм можна вважати зображення предметів так званого Мартинівського скарбу, який датується VI-VII ст. н.е. Скарб нараховує близько 120 виробів із срібла, знайдених на березі річки Рось у селі Мартинівка (сучасна Черкаська область) 1909 року і зберігається на сьогодні у Музеї історичних коштовностей України. Існує кілька думок про культурну приналежність знахідок, але найчастіше їх пов'язують із пеньківською археологічною культурою, що представляє антів.

Фахівці найчастіше відзначають наступні предмети Мартинівського скарбу - ступні предмети: чотири антропоморфні фігурки, п'ять зооморфних фігурок, три пальчасті фібули, шість браслетів, налобні вінчики, сережки, скроневі підвіски, гривна, поясні бляшки, накладки, навершшя ременів, уламок тарелі, дві срібні чаші, ложка для євхаристії з клеймами візантійських майстрів. Матеріал виробів — срібло 400–900 проби різного походження. Найбільший художній інтерес становлять срібні фігурки людей та тварин, виконані у специфічному стилі. У ньому деякі дослідники вбачають впливи гунів, аварів.

Серед предметів скарбу вирізняються срібні бляшки — зображення постаті чоловіка розміром 7,6 см, на ліктьових згинах фігурки присутні два отвори, ймовірно бляшку нашивали на одяг або на кінське сідло. Ноги чоловіка зігнуті в колінах, руки — покладені на стегна, що нагадує танцюриста. Сорочку чоловіка оздоблюють перехрещені по діагоналі насічені лінії, які нагадують вишивку. На виставці «Археологічні скарби України» представлені зображення саме таких литих фігурок для упряжі, а також фібули (пряжки, що скріплювала плащ) (Візантія, VІ ст. н.е.; техніка – лиття, гравірування).

Специфічною рисою виставки є те, що зображені предмети мають досить широку географію та хронологічні рамки:

Візантію (крім вище перелічених предметів) презентують леків (VІ ст. н.е., техніка – кераміка) та елементи окуття книги з релігійним сюжетом (Х-ХІІ ст.ст. н.е., техніка – гравірування);

Київську Русь - колти (жіночі прикраси) (Х-ХІІ ст.ст. н.е., техніка - перегородчата емаль, зернь, лиття, гравірування); скроневі кільця, гривня, браслети (Х-ХІІ ст.ст. н.е., техніка – лиття, гравірування);

Європу - дукачі (жіночі нагрудні прикраси) (ХVІІ -ХVІІІ ст.ст. н.е., техніка – лиття, гравірування), дарохранительниця (ХVІІ -ХVІІІ ст.ст. н.е.);

Близький Схід – предмети нехристиянського культу (ХІХ ст. н.е.);

Персію - коштовний посуд (ХVІ -ХVІІІ ст.ст. н.е.);

Японію - різні фігурки (ХVІІІ -ХІХ ст.ст. н.е.).

Частину експозиції складають зображення ювілейних медалей минулого століття, у тому числі – колишнього Радянського Союзу, будучи своєрідним дзеркалом тієї епохи.

Олег Юрченко, старший науковий співробітник

Кіровоградського обласного художнього музею

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Помiчнiй Добровеличкiвського району раптово помер тримiсячний Iванко. Сталося це за добу пiсля планового огляду в лiкаря. Про це повiдомляє «КП». Розтин показав, що бiда сталася через вроджену патологiю серця. Батьки звинувачують педiатра, що та вчасно не помiтила хворобу i вимагають покарання. Медик же переконує – врятувати малюка не мала можливостi. У мiстi вiдсутнiй стацiонар i немає медичного транспорту. Вiд народження тримiсячний Iванко зi здоров’ям...
Суспільство
У Кропивницькому патрульні перейшли на поcилений режим cлужби через проведення чергового етапу виборчого процеcу. Про це повідомили в преc-cлужбі патрульної поліції. "Наша головна мета під чаc проведення виборів – не допуcтити порушень виборчого законодавcтва та захиcтити право на вільне волевиявлення кожного громадянина", – йдетьcя в повідомленні. Патрульні проcять у разі виявлення порушень виборчого законодавcтва звертатиcя на лінію "102".
Пригоди
На Кіровоградщині 16 квітня в автівці виявили тіло чоловіка. В черевній порожнині загиблого – колото-ріжуча рана. Про це повідомляє УНН. "ВАЗ" знайшли у Кропивницькому районі. Чоловік був  у cидячому положенні. За цим фактом інформацію внеcли до Єдиного реєcтру доcудових розcлідувань. Обcтавини пригоди з’яcовують cлідчі.
Суспільство
У Мiжнародний день пам’яток та iсторичних мiсць  Кропивницький висловив слова пiдтримки Парижу в нелегкий для Францiї час, коли один iз символiв свiтової культури - Собор Паризької Богоматерi сильно постраждав вiд пожежi. Про це повiдомили в мiськiй радi. Незабаром учасники зразкового хору "Согласiє" музичної школи №2 iменi Юлiуса Мейтуса  поїдуть в Париж  на 13-й Мiжнародний фестивалю мистецтв. Напередоднi поїздки спiваки приєдналися до акцiї пiдтримки на...
Суспільство
Cьогодні, 19 квітня, війcькові дадуть концерт для жителів міcта - 3-й окремий полк cпеціального призначення імені князя Cвятоcлава Хороброго відновлює щорічну традицію. Про це повідомили у полку. Відтепер кожної п'ятниці о 18:00 війcьковий духовий оркеcтр полку буде проводити музичні вечори для жителів та гоcтей міcта на театральній площі Кропивницького. «Про можливу зміну локації будемо попереджувати заздалегіть», - зазначили організатори.
Новини компаній
Діти дорослішають на диво швидко. І все раніше і раніше починають прагнути до самостійності. Самостійно ходити в секцію, повертатися зі школи або грати на вулиці без нагляду. Навіть самий самовідданий батько не в змозі бути з дитиною кожну хвилину. Але для кожного з батьків завжди важливо знати, що дитина в безпеці. Смарт-годинник для дітей вирішують цю проблему. Вони дозволяють не тільки знати, де дитина, але і як і з ким він спілкується. Це сучасний кори...
Суспільство
У рамках проведення профiлактичних заходiв викрили 54-рiчного громадянина Азербайджанської Республiки, що ранiше притягувався до адмiнiстративної вiдповiдальностi за порушення мiграцiйного законодавства та стосовно нього прийнято рiшення про примусове повернення до країни походження. Про це повiдомили в ГУ НП в областi. Нелегальний мiгрант у встановлений термiн Україну не залишив, вiдтак 17 квiтня Устинiвський районний суд задовольнив адмiнiстративний поз...
Суспільство
Монiторингова група Секретарiату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини працює у Кропивницькому. Про це повiдомила прес-службi мiської ради. Комiсiя вивчає конфлiктну ситуацiю, що склалася навколо ринку «Європейський»  в обласному центрi. Члени групи здiйснюють монiторинг дотримання майнових прав громадян – пiдприємцiв Кропивницького та їхнiх прав на пiдприємницьку дiяльнiсть.
Суспільство
Науковi дослiдження з виявлення та обґрунтування доцiльностi заповiдання цiнних природних територiй буде проводити Центральноукраїнський державний педагогiчний унiверситет iменi В. Винниченка. Про це повiдомляють «Олександрiйськi новини». Як зазначається на порталi публiчних закупiвель «Прозорро», замовником наукових дослiджень є департамент екологiї та природних ресурсiв обласної державної адмiнiстрацiї. Вартiсть робiт унiверситету департамент оцiнив у 19...