• Головна
  • А чи дійсно вивезли всі небезпечні хімічні речовини з Кіровоградської області?
16:01, 11 лютого 2015 р.

А чи дійсно вивезли всі небезпечні хімічні речовини з Кіровоградської області?

Пестициди – це хімічна сполука, яка використовується для захисту рослин, сільськогосподарських продуктів і боротьби з переносниками небезпечних захворювань. Використання пестицидів було заборонено ще за радянських часів, адже, вони мають надзвичайну токсичну дію хімічних засобів захисту рослин на довкілля та людей. На Кіровоградщині значна частина пестицидів зберігалась на складах. В 2012 році таких складів налічувалось близько 110, які містили понад 1300 тонн отрути.

Про утилізацію складів з пестицидами почали говорити ще в 2010 році. Саме тоді в Кіровограді на прес-конференції директор Департаменту ЦЗ МНС України генерал-майор служби ЦЗ Василь Квашук, повідомив, що впродовж найближчих 5 років на Кіровоградщині планується утилізація небезпечних пестицидів. Трохи пізніше в листопаді 2010 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища України розпочало збирання та перезатарювання непридатних до використання пестицидів та агрохімікатів на території Волинської, Луганської, Тернопільської, Хмельницької, Кіровоградської, Чернівецької областей та АР Крим. Як повідомляв тоді директор Департаменту екологічної безпеки Мінприроди України до 2012 року вони мали намір знищити та утилізувати склади зберігання непридатних до використання пестицидів. Згідно із відповіддю А. Хомича, заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів: «за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у 2012 році з території Кіровоградської області були вивезені усі наявні непридатні до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875,387 тонн. Контроль та за виконанням робіт здійснювала Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області». Але існує загроза в тому, що на території колишніх складів все таки є залишки пестицидів, що досі негативно діють.

А тому, Кіровоградський місцевий осередок Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» взяла під свій контроль виконання програми «Поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами». І впродовж 2014 року для запровадження в Кіровоградській області національної інформаційної кампанії «Майбутнє без непридатних пестицидів» громадська організація в рамках Проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» зібрав інформацію по області, щодо наявності складів, в яких зберігаються або захороненні непридатні до використання або заборонені до використання пестициди та отрутохімікати. А також їх кількість, інвентаризація, знешкодження непридатних та заборонених до використання пестицидів. Крім того поцікавились чи проводилась санація територій колишніх складів, після вивезення непридатних та заборонених до використання пестицидів на знешкодження.

«Протягом 2008-2012 рр. діяла обласна програма поводження з непридатними та забороненими до використання агрохімікатами та пестицидами. До проекту було залучені кошти фондів охорони навколишнього середовища усіх рівнів та кошти місцевих бюджетів області у невеликих обсягах. Протягом 2010 року перезатарено 212,8 тонн непридатних та заборонених до використання пестицидів та агрохімікатів, із них за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 4,0 млн.грн. вивезено за межі області 190,7 тонн для подальшого знешкодження за межами України. У 2011 році за бюджетною програмою було виділено 3051,0 тис грн., на збирання, перевезення, зберігання, оброблення та знешкодження 135,6 тонн непридатних до використання та заборонених до застосування хімічних засобів захисту рослин. У 2012 р. з території області вивезені усі наявні непридатні до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875,387 тонн» — зазначив у відповіді Хомич А., заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА.

Про наявність складів та роботи, які були проведені з отрутохімікатами по районам, з отриманої відповіді на інформаційні запити можна прочитати вдокументі Роботи, які були проведені з пестицидами в районах.

Район

Дії, які були проведені

Кіровоградський район

вивезені речовини в обсязі 190,7 тонн та проведено утилізацію 2012 році

Бобринецький район

в 2010 році силами аварійно-рятувального загону спеціального призначення УМНС України в Кіровоградській області було вивезено 130 тонн відходів за межі району

Вільшанський район

проведено утилізацію наявних НЗПА в 2009 році, а також відбулась санація складів загоном спеціального призначення

Гайворонський район

у 2012 році речовини були перезатарені та вивезені

Голованівська район

2008 році було вивезено 58,853 тонн, склади ліквідовані

Добровеличівський район

у 2012 році непридатні до використання пестициди 17.6 тонн було зібрано, затарені та вивезені за межі району

Долинський район

у 2012 році було вивезено всі отрутохімікати та пестициди, в 2013-2014 роках проводилась інвентаризація

Компаніївський район

не надав відповідь на інформаційний запит, щодо наявності складів із непридатними пестицидами та отрутохімікатами

Знам’янський район

склади в яких зберігаються непридатні пестициди відсутні на території району, в 2013 році було створено комісію з поводження з безхазяйними відходами

Маловисківський район

135,6 тонн речовин було вивезено у 2012 році та на території району відсутні склади;

Новгородківський район

перезатарення та вивезення непридатних пестицидів провели в 2012 році;

Новоархангельский район

у 2012 році було вивезено повністю всі залишки непридатних пестицидів з району, проведена санація складів

Нововмиргородський район

з 2010 по 2012 рік в районі діяла програма поводження з непридатними пестицидами та агрохімікатами і виділено 416,9 тис.грн, речовини були вивезені в 2012 році

Новоукраїнський район

у 2012 році з шести складів було вивезено та знешкоджено 18,5 тонн безхазяйних хімічних засобів

Олександрівський район

не надали відповідь на питання, а попросили звернутись до Державної фітосанітарної інспекції в Кіровоградській області

Олександрійський район

у 2011 році було вивезено всі непридатні до використання пестициди в обсязі 20 тонн та проведено утилізацію підприємством, склади відсутні

Онуфріївський район

відсутні склади та заборонені пестициди

Петрівський район

знешкодження небезпечних відходів проводилось в 2012 році, склади відсутні

Світловодський район

відсутні склади

Ульяновський район

у 2010 році підприємство «Національний центр поводження з небезпечними відходами» здійснив заходи по вивезенню хімічних засобів з району

Устинівський район

не має відповіді

Бюджетна програма «Поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами», яку було прийнято в 2011 році дала свої результати. З території області було вивезено усі наявні непридатні до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875, 387 тонн. З них вивезено 130 тонн з Бобринецького, 58,8 тонн з Голованівського, 17.6 тонн з Добровеличківського, 18,5 тонн Новоукраїнський, 20 тонн з Олександрійського району. Отже, на 2012 рік проблема знешкодження непридатних до використання пестицидів та невідомих отрутохімікатів була актуальною і з отриманих відповідей районних адміністрацій дієвою.

Однак, насторожує те, що у всіх відповідях на інформаційний запит не було зазначено, де саме знаходились склади із непридатними пестицидами та куди їх вивезли для знешкодження. Лише деякі райони уточнили, яке підприємство займалось вивезенням хімічних засобів за межі району. Тому, щоб впевнитись в тому, що наше навколишнє природне середовище не отримує токсичну дію від залишків зберігання в складах непридатних до використання пестицидів та отрутохімікатів, ми знову звернемось до районних державних адміністрацій, щоб отримати відповідь де знаходились склади та куди вивезли пестициди і хто займався їх знешкодженням.

Фактично на документах немає жодного складу на території області. Але варто пам’ятати, що постійне використання пестицидів може привести до зменшення біологічної продуктивності, порушення функціонування ґрунтових мікробіоценозів, накопичення залишків пестицидів і їх похідних у поверхневих водних джерелах та ґрунтових водах може перешкоджати відновленню родючості, зменшення харчової цінності сільськогосподарської продукції. А тому ми закликаємо жителів області звернути увагу та повідомити нас про місця та можливі склади, що знаходяться біля вас. Проте, щоб запевнитись в тому, що шкоди здоров’ю людей і природному середовищу не має, ми плануємо створити Громадський контроль для перевірки територій, де знаходились колишні склади. Перевірка полягатиме в оцінці роботи в складах: утилізація, очищення, санація приміщення.

Марина Кісільова

#хімічні речовини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...