У Кіровограді відкрито виставку творів Надії Падурської «На своїх полотнах я вільна, як Бог…»

27 квітня 2015 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку творів Надії Падурської «На своїх полотнах я вільна, як Бог…». Співорганізатором виставки є відділ мистецтв Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського.

Надія Іванівна Падурська народилась 26 квітня 1943 року у смт Помічна Добровеличківського району Кіровоградської області.

Надія народилась здоровою, швидкою та веселою дівчинкою. У родині вона була найменшою дитиною. Як їй розповідала її мати, маленька Надійка любила вилазити на дерево й співати там пісні. Одного разу сталась трагедія – в 5-ти річному віці дівчинка впала з дерева і сильно пошкодила хребет. Вона залишилась живою, але з того часу стала обмеженою в деяких фізичних можливостях. Але все-таки ходила до школи, гарно навчалась, та найкраще в неї виходило малювати. Після закінчення школи обдаровану дівчинку прийняли на роботу художником-оформлювачем у кінотеатр «Мир» м. Помічної. Там вона малювала афіші, оголошення, стенди та ін.

Навчалася в Московському заочному університеті народного мистецтва. У 1980-х роках познайомилась з кіровоградським художником Володимиром Плітіним. Саме він дав їй багато професійних порад і переконав більше писати олійними фарбами. Він змусив її повірити в те, що вона може бути справжнім художником.

Перша картина Надії була про матір: на фоні червоного неба сидить стара ненька і вузлуватими натруженими пальцями тримає газету, випромінюючи спокій і віру…

Яскраве образне бачення навколишнього світу та ще й величезна любов до людей пробудили у Надії Падурської бажання взятися за пензель.

Творчість Надії Іванівни співзвучна із творчістю Катерини Білокур – відомої української художниці, майстра народного декоративного живопису, представниці «наївного мистецтва». Надія Іванівна навіть намалювала портрет художниці. Коли до її рук потрапив альбом творів Катерини Білокур, то художниця відчула справжнє свято квітів: з кожної сторінки усміхалися красолі, ромашки і жоржини, і мальви з чорнобривцями, айстрами та нагідками, переповиті виноградом і крученими паничами – ніби живі виростали на сторінках книги. Відтоді і сама Надія почала пильно придивлятися до кожного стебельця, квіточки, і ще більше хотіла так малювати. Ця подія стала вагомим поштовхом до творчості. У 1993 році в Яготинському державному історичному музеї була відкрита виставка робіт Надії Падурської.

Про «феномен провінційної художниці» почали багато писати і говорити. У 2002 році вона була нагороджена подякою Київського міського педагогічного коледжу. У цьому ж коледжі створена ціла галерея мистецтв, започаткована роботою Надії.

Надія Іванівна – учасниця республіканського вернісажу, який проводився 1987 року у м. Києві в рамках роботи 2-го Всесоюзного фестивалю самодіяльного і народного мистецтва, була відзначена нагородою цього фестивалю. Також була нагороджена дипломами, подяками, грамотами, серед яких - «Медаль Лауреата Всесоюзного фестивалю народної творчості» у м. Москва у 1987 році, яка зберігається у фондовому зібранні Добровеличківського районного краєзнавчого музею.

Перша персональна виставка Надії Падурської була відкрита у Кіровоградському художньому салоні у 1989 році й викликала великий інтерес шанувальників мистецтва і професіоналів. Адже роботи художниці дуже цікаві та оригінальні, відрізняються своєрідною манерою сприйняття навколишньої дійсності. У своїх картинах вона живе, страждає, вірить, мріє. Її твори випромінюють любов до квітучої української природи, життєствердність, святковість та оптимізм. Ніби світлі дитячі посмішки, ясніють вогники оранжевих пелюсток у серпанку, а серед них зграйка пташок. Це – «Спогади про дитинство», «Моє рідне село», «Казковий птах» (1994 ), «Усе живе, усе співає» (2015).

Образотворче мистецтво художниці, самобутнє та народне, сповнене філософським змістом, силою духа, мужністю, а головне – жагою до життя. Про її творчість кажуть, що ці роботи, неординарні за технікою виконання і за безмежною щирістю, з якою вона ділиться своїм світобаченням. Природа у роботах Падурської подана у своєрідній інтерпретації, через картини з нами наче говорить оточуюче, минуле, природа, життя…

У Добровеличківському районному краєзнавчому музеї знаходиться 49 живописних творів художниці та численні малюнки, зберігається і відеофільм кіровоградської журналістки Людмили Ніколаєвської «Храм добра Надії Падурської». Також у музеї були відкриті дві персональні виставки - «Моє мистецтво тобі, Україно!» (2004), «Бережи іскру Божу» (2005).

Надія Іванівна поетизує своїх героїв – чи то дитя, що вперше пішло, чи літня людина, на долю якої випало лихоліття війни. Вона неодноразово висловлювала свою любов до України, бажаючи їй процвітання і достатку. Художниця вважає, якщо щось «зачіпило» людину за живе, значить вдалося зловити ту мить і те високе, що є у кожного.

Щедро обдарована талантами Надія Іванівна має гарний голос, з дитинства закохана в народну пісню. Відчуває музику слова, образи її багатого внутрішнього світу проявляються і в поетичній формі. Її поетичний твір увійшов до збірки віршів та пісень поетес та композиторів Кіровоградщини «Зоря материнства» (2005).

Виставка творів Надії Іванівни Падурської «На своїх полотнах я вільна, як Бог…» – перша персональна виставка художниці в стінах Кіровоградського обласного художнього музею. В експозиції представлені її живописні й графічні роботи з фондового зібрання Добровеличківського районного краєзнавчого музею, Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І. Чижевського, надані з приватних колекцій Юрія Любовича, Володимира Нагорного, Валентини Кондратенко - Працун та ін.

Роботи Надії Падурської знаходяться не лише в музейних збірках України, а й у приватних колекціях, в тому числі США, Японії, Німеччині.

Зараз Надія Іванівна проживає у пансіонаті для ветеранів війни та праці з геріатричним відділенням у смт Власівка Світловодського району. Не дивлячись на всі перепони, вона вперто крокує по життю і радіє кожній його миті. Головним у своєму житті вона вважає служіння мистецтву, сповна віддаючи йому душу.

Приїхали на відкриття виставки і земляки художниці: заступник голови Добровеличківської районної ради Сергій Іванович Хрущ, директор Добровеличківського районного краєзнавчого музею Валентина Миколаївна Грінченко, завідуюча шкільним музеєм, бібліотекар Помічнянської ЗОШ №3 Тетяна Валентинівна Ружанська. Під час теплого вітального слова земляки художниці передали до фондів Кіровоградського обласного художнього музею дві роботи Надії Іванівни Падурської «Ранок» та «Пам’яті Катерини Білокур».

Під час урочистого відкриття виступали люди, доля яких так чи інакше перетиналася із життєвим шляхом художниці. Заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Віта Вікторівна Атаманчук, яка стала ініціатором проведення даної виставки, поділилась цікавими моментами з її особистої переписки з Надією Іванівною. Викладач Кіровоградської міської дитячої художньої школи імені О.О.Осмьоркіна Олександр Іванович Кривко, член Національної спілки письменників України, член обласного літературного об’єднання «Степ», поетеса, громадський діяч Антоніна Михайлівна Корінь, керівник Кіровоградського муніципального камерного хору, заслужений діяч мистецтв України Юрій Васильович Любович, викладач-методист Кіровоградського музичного училища Людмила Іванівна Френчко, поетеса Валентина Фоківна Кондратенко-Процун (смт Добровеличківка), колишня співробітниця відділу мистецтв Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського Елла Михайлівна Янчукова розповіли про історію їх спілкування з Надією Падурською. Світлана Анатоліївна Ушакова – завідуюча відділом мистецтв Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського дала творчу характеристику представлених творів.

На відкритті виставки також було презентовано буклет робіт Надії Падурської.

Сподіваємось, що проведення даної виставки стане ще однією сходинкою на нелегкому шляху художниці до визнання серед широких верств населення.

Тетяна Костенко – науковий співробітник відділу музею – картинної

галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
За інформацією прес-служби Черкаської місцевої прокуратури , 18 травня 26 – річна жінка, жителька Кіровоградщини, ввечері зателефонувала оператору служби "102" та повідомила завідомо неправдиву інформацію про замінування ТЦ "Кооператор" по бульвару Шевченка в м. Черкаси, після чого поклала слухавку. Наступного дня вона повторно, за аналогічних обставин повідомила оператора служби "102" про замінування Головного управління Національної поліції в Черкаській...
Аферисти в Кропивницькому
Як повідомлено у відеосюжеті ТСН,  в Кропивницькому поліцією відкрито шість кримінальних проваджень за фактом шахрайства, які вчинили жінка поважного віку разом зі своїм сином. Розмістивши в інтернеті оголошення за "гарячою ціною" за три години встигли здати в оренду одну і ту саму квартиру десятку людей та в сумі отримали 50 000 гривень. Постраждалі змогли зрозуміти, що їх ошукали, після того як намагалися заселитися, та не змогли відкрити двері помешканн...
Суспільство
За інформацією міської ради Кропивницького, для вирішення проблеми  відсутності аптечних пунктів у віддалених мікрорайонах міста, депутатами міської ради під час спільного засідання двох постійних депутатських комісій  з питань бюджету та охорони здоров’я було прийнято рішення перспективи створення мережі комунальних аптек міста.   Хотілося б дізнатися думку мешканців міста з цього питання. Тому, 0522.ua пропонує відповісти на питання опитувння в постійній...
Суспільство
Оперативники управління захисту економіки у Кіровоградській області Нацполіції встановили, що голова однієї з районних рад у 2017 році придбала у власність легковий автомобіль вартістю 286 тисяч гривень, та несвоєчасно подала  е-декларацію про суттєві зміни у своєму майновому стані, який перевищував 50 прожиткових мінімумів, у 10-тиденний термін до Національного агентства з питань запобігання корупції з дня отримання доходу. За складеним протоколом за ч. 2...
Новини компаній
Стильне і надійне рішення Up-brella – це стильна парасолька зворотнього складання, дуже зручна у використанні. Це нове конструктивне рішення для захисту від дощу. Вона стане у нагоді у будь-яку зливу, град, сніг або вітер, що леденить. Ця незвичайна парасолька ніколи не залишить калюжу на Вашій підлозі, не намочить Вас і Ваш одяг. Адже це так неприємно! На Вас не впаде ні крапельки, коли Ви виходитимете з машини, з дома або заходитиме в магазин. Більше нія...
Суспільство
За даними прес-центру Кіровоградобленерго відбудуться планові відключення світла з 9.00 до 17.00 за адресами:
Суспільство
Вчора, 21 травня відбулось перше  ЗНО з математики. Всього на сесію зовнішнього незалежного оцінювання в цьому році винесено 11 предметів. Реєстрацію пройшло 3 850 абітурієнтів: випускники шкіл, коледжів, технікумів та ПТУ. Не зважаючи, на  попередньо проведену інформаційну роботу, під час якої учнів  неодноразово попереджали про те, які предмети заборонено брати з собою на ЗНО, металодетекторам було виявлено у двох учнів телефони, які діти взяли з собою,...
Суспільство
За даними Кірoвoградського oбласного центру з гідрoметеoрoлoгії, сьогодні, 22 травня, по всій Кіровоградській області пройдуть дощі, особливо сильні вони будуть вдень.  Очікується грoза, а вдень місцями пройде град. Температура внoчі 11-16º, вдень 20-25º. Вітер південнo-західний, 7-12 м/с. Під час грoзи буде шквальний вітер 15-20 м/с.  У Крoпивницькoму хмарнo з прoясненням, дощ, грoза. Вітер південнo-західний, 7-12 м/с, під час грoзи буде шквальний вітер 1...
Суспільство
Незважаючи на гучні заяви новообраного президента В.О.Зеленського, валютний ринок сприятливо поставився до них. На сьогодні, 21 травня, НБУ  встановив офіційний курс гривні до американського долара 26,20 гривні.   Проте, на наступному тижні, як прогнозує  старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб, долар на міжбанку може торгуватися в межах 26,3 гривні, а готівковий долар в банках – близько 26,2-26,4 гривні.  Вцілому, різниця між середнім продажем і покупкою ско...