В мистецькому житті Кіровоградщини відбулася непересічна подія

23 липня 2015 року Кіровоградський обласний художній музей презентував нову цікаву виставку«Одеська альма-матір кіровоградських художників», присвячену 150-річчю з дня заснування Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова – одного з найстаріших навчальних закладів Одеси та першого художнього навчального закладу в Україні. За свою історію училище підготувало безліч унікальних та самобутніх фахівців у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, багато з яких стали гордістю нашого степового краю, прославивши його далеко за межами України.

Тому вшанування даного ювілею з боку мистецької Кіровоградщини – явище логічне і закономірне, враховуючи той факт, що близько половини кіровоградських майстрів пензля закінчили саме цей навчальний заклад. А згадавши інші культурні зв’язки між Кіровоградом та Одесою, зокрема – плідну співпрацю з одеськими реставраторами, можна цілком погодитися із твердженнями деяких фахівців, що Одеса і Кіровоград вже давно стали мистецькими побратимами.

Дана виставка презентує чудові мистецькі твори, які зайвий раз підтверджують високий професійний рівень випускників Одеського художнього училища, їх широкий творчий діапазон, розмаїття стилів, напрямків, технік тощо.

Відкривають експозицію роботи Амшея Нюренберга (1887-1979): «Яхти» (1955), «Куточок Сочинського парку» (1964) та заслуженого художника Молдови Олександра Фойницького (1886-1973): «Автопортрет» (1951) та «Перший сніг» (1965) - учніввидатного представника південної школи та професора Одеського художнього училища імені М.Б. Грекова Киріака Костанді.

Продовжують знайомити з експозицією полотна Володимира Федорова (1920-1986): «Автопортрет» та «Натюрморт», творчість якого займає центральне місце в образотворчому мистецтві Кіровоградщини. Вони являють собою кращі зразки реалістичного мистецтва області – це розповідь про історію нашого краю.

Художнє полотно Броніслава Домашина (1927-2000) - «Розплідник нутрій уЧорному лісі» пронизане тишею, спокоєм, гармонією природи, любов’ю до рідної землі, почуттям прекрасного.

«Портрет письменника В.Є.Панченка» Миколи Бондаренка (1914-1999)представляє творчість художника, який працюючи в жанрі станкового живопису писав ще тематичні картини, портрети сучасників, пейзажі степового краю Кіровоградщини, а також батальні твори.

Творчість талановитого педагога Якова Калашника (1927-1967) характеризується тим, що роботи цього майстра пензля завжди самобутні, оригінальні, з особливою творчою манерою виконання. В них він оспівує красу життя, натхнення праці, цілковиту гармонію людини і природи. На виставці представлені його роботи «Українська кераміка» (1961), етюд «Голова дівчинки» (1961) та етюд «Студент» (1961). Щодо останнього твору, то як з’ясувалось, він презентує студентський портрет одного з найвідоміших художників сучасної Кіровоградщини – голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, Народного художника України Михайла Надєждіна.

Самобутність і унікальність характеризують також творчість Миколи Добролежи(1925-2008), який надавав перевагу сценографії, станковій та книжковій графіці. За своє життя майстер оформив близько 20-ти книг та понад 100 вистав, які йшли на театральних сценах Кіровограда, Дніпропетровська, Миколаєва, Одеси, Києва. В експозиції представлена його робота за п’єсою М.Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю». Його брат - заслужений діяч мистецтв України Анатолій Добролежа (1930-2009) також працював в напрямку книжкової графіки, оформивши впродовж свого творчого життя понад 40 книг. Презентує його творчість на виставці його ескіз декорації до фільму «Дума про Британку».

Відвідувач виставки зможе побачити роботи Бориса Вінтенка (1927-2002) - заслуженого художника України, великого прихильника імпресіонізму, вершина пошуків якого – це пейзаж – картина, в якій завжди присутній митець зі своєю ліричною інтонацією, почуттям єдності людини з природою. В експозиції представлений його «Автопортрет» (1997) та чудовий ліричний пейзаж «Після дощу» (1999).

Твори Людмили Ходак (1943-2012) «Мальви» (1980) та Юрія Іващенка (1929-1990) «А.Карпов» (1981) дихають любов’ю до рідної землі, де вони народилися і жили, до людей яких вони зображували, передаючи щедрість душі.

Творчість сучасних художників Кіровоградщини представлена роботами членів Національної спілки художників України, які неодноразово експонували свої твори на персональних та тематичних виставках в експозиційних залах музею.

Окремим блоком представлені твори учасника всесоюзних, республіканських та міжнародних виставок Анатолія Пунгіна (1947 р.н.): «Серія вітражів» (1991), «Музика» (1983), які вирізняються особливою технікою виконання та насиченою кольоровою гамою та Ольги Пунгіної (1968 р.н.): «Купальська ніч» (2000), «Синій подих» (2002), яка працює в галузі графічного дизайну, станкової графіки та монументально-декоративного живопису, роботи якої викликають неабияку зацікавленість.

Кіровоградська земля подарувала Одесі Народного художника України Анатолія Горбенка (1944 р.н.), який на сьогодні очолює Одеську обласну організацію Національної спілки художників України. В своїх творах «Автопортрет» (1971), «Херсонський символ» (1999), «Потепліло» (2004) він пізнає душу людини, природи, розкриваючи для нас її таїни. Його твори – це постійний мистецький пошук, вони заспокоюють, сповнюють оптимізмом і дарують надію.

Ще одним кіровоградцем, чий талант розквітнув на одеській землі став Сергій Дрига (1960 р.н.), представлені роботи «Не в ладах із собою і Богом» (2001) та «Жінка» (1995) заряджають позитивною енергетикою, створюють відповідний настрій, змушують пробудити власну фантазію та уяву.

На виставці представлена робота Валерія Давидова (1954 р.н.) - «Батьківська хата. Романтичний пейзаж» (2006), який працює в напрямку реалістичного живопису, розвиваючи кращі його традиції.

Представлена на виставці і творчість одного з провідних графіків КіровоградщиниІгоря Смичека (1953 р.н.), яка вирізняється особливою багатогранністю.

В пейзажах Леонтія Жаренка (1899-1977) присутній не тільки чудовий краєвид, а й сам митець з його любов’ю до усього, що пов’язано з його Батьківщиною та бажанням відобразити єдність людини з природою. Він прагнув наділити море і небо, трави і землю, квіти і вітер своїми власними думками та почуттями.

Творчість учасника Всеукраїнських та обласних художніх виставок Миколи Алексєєва (1951р.н.) представлена роботою «Перевтілення» (1989).

Окрасою виставки також є твір українського живописця і графіка Наталії Пухінди (1955 р.н.) «Осінь» (2008), яка працює в галузі станкового мистецтва та монументально-декоративного розпису.

Різнобарв’ям фарб насичена робота «Осінній натюрморт» Лариси Яковлєвої (1946 р.н.) - учасниці чисельних виставок різного рівня.

Святкового настрою додає робота Володимира Плітіна (1956 р.н.) «Яблуневий спас» (1992), який працює в галузі іконопису, портретному та пейзажному жанрах.

В експозиції представлені керамічні вироби відомих керамістів Кіровоградщини:Миколи Фірсова (1945 р.н.) ювілейна медаль «255-років з дня заснування м. Кіровограда» (2009), Нелі Фірсової (1947 р.н.) «Впусти переночувати» (2010),Олександра Фірсова (1971 р.н.) декоративна композиція «Космічна споруда. Створення – 2» та Сергія Фірсова (1971 р.н.) «Післямова» (1995), які внесли вагомий вклад в розвиток мистецтва кераміки на теренах рідного краю. Їх творчість відразу привертає увагу глядачів оригінальністю та різноплановістю.

Гобелен «Лев у клітці» (1947) заслуженого художника України, талановитої майстрині Емілії Руденко (1947 р.н.) презентує декоративно – ужиткове мистецтво Кіровоградщини.

Доповнюють експозицію скульптурні роботи відомого скульптора Аркадія Мацієвського (1931-2006) «Скорбота», твори якого зберігаються в багатьох музеях та приватних колекціях Кіровограда, Івано-Франківська, Києва, Чигирина та ін. Жителі Кіровограда добре знайомі з багатьма роботами митця, які встановлені в місті, і сталивже частиною життя кіровоградців.

Два роки учнем Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова був і Анатолій Шаповалов (1949 р.н.) відомий сьогодні на Кіровоградщині пейзажист зі своєю неповторною манерою виконання, яка і принесла йому славу. Його робота «Іриси» (2008)передає тонке відчуття кольору та є яскравим зразком пастозної техніки.

Ця різнопланова виставка є яскравим підтвердженням того, наскільки талановитою є Кіровоградщина, наскільки талановитою є плеяда митців, які зробили вагомий внесок в розвиток культурного життя рідного краю.

Тетяна Костенко – науковий співробітник відділу музею –

картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
13 липня о 06:29 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на автодорозі Кропивницький – Кривий Ріг поблизу с. Василівка Долинського району сталася дорожньо-транспортна пригода: вантажний автомобіль «Renault Magnum» перекинувся на бік, перекривши частково проїжджу частину дороги. На місце події було направлено особовий склад та техніку 27-ї ДПРЧ смт Новгородка. Для виконання робіт також було задіяно автокран ПП «Гранд». Вантажний автомобіл...
Суспільство
Протягом доби, що минула, пожежно-рятувальні підрозділи Кіровоградської області двічі залучались на гасіння пожеж у житловому секторі. Так, 13 липня о 09:28 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу по вул. Центральна с. Приютівка Олександрійського району. Після прибуття на місце виклику було встановлено, що горить 200 кг сіна, 180 м2 покрівлі та 50 м2 перекриття господарчої споруди спільного користування мешканців будинку. О 10:24 пожежу...
Суспільство
Минулої доби рятувальники 1-го ДПРЗ м. Кропивницький двічі виїздили для надання допомоги по усуненню перешкод, що створювали для життєдіяльності населення аварійні дерева, а саме: по вул. Волкова надано допомогу по розпилюванню та прибиранню пошкодженої гілки дерева, яка загрожувала падінням, а по вул. Куроп’ятникова спільно з працівниками ВАТ «Кіровоградгаз» рятувальники прибрали гілку дерева з газової труби.
Суспільство
В понеділок, 13 липня, за дорученням міського голови та обласної комісії техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міської ради Кропивницького управління розвитку транспорту та зв'язку спільно з представниками Укртрансбезпеки в області здійснили рейдову перевірку підприємств, що здійснюють пасажирські перевезення у Кропивницькому, щодо належного дотримання санітарних та протиепідемічних заходів. Зокрема, перевірялась наявність миючих та дез...
Кримінал
Злочинну діяльність 26-річного чоловіка було викрито працівниками управління карного розшуку та слідчого управління поліції області, під процесуальним керівництвом прокуратури області.  У результаті проведення комплексу заходів правоохоронці задокументували факти збуту громадянином двох гранат типу «РГД-5» із запалом, гранати «Ф-1» із запалом та більше 140 набоїв різного калібру.  Громадянину повідомлено підозру, затримано в порядку ст. 208 Кримінального п...
Суспільство
Прокуратурою Кіровоградської області, як спеціально уповноваженим суб’єктом у сфері протидії корупції, у межах наданих законом повноважень вживаються заходи щодо притягнення осіб до відповідальності за вчинення пов’язаних з корупцією правопорушень, виявлення причин та умов, що сприяли їх вчиненню, а також невиконанню вимог Закону України «Про запобігання корупції» в інший спосіб, відшкодування збитків, шкоди, завданих державі внаслідок скоєння таких правоп...
Суспільство
Наразі в Кіровоградській області 222 дошкільних навчальних заклади відновили своє функціонування. Це рівно половина з загальної кількості дитсадків у регіоні. Про це повідомив начальник управління освіти й науки ОДА Володимир Таборанський 13 липня, під час зустрічі з журналістами. «Зараз дошкільні навчальні заклади в області відвідує близько шести тисяч дітей. Це 20% від кількості дошкільнят, які ходили в садки до початку епідемії», – зазначив Володимир Та...
Суспільство
Згідно указу Президента, наступний навчальний рік стане роком математичної освіти в Україні. Відповідно, починаючи з 2021 року, ЗНО з математики вперше стане обов’язковим предметом тестування для абітурієнтів. Про це повідомив начальник управління освіти й науки ОДА Володимир Таборанський 13 липня під час пресконференції. На розвиток і підтримку математичного напряму в школах, професійно-технічних закладах і коледжах цьогоріч виділено 19,6 млн грн. Ці кошт...
Суспільство
Із початку нового навчального року проєкт «Сучасна шкільна їдальня» буде запроваджений одночасно в 48 загальноосвітніх закладах Кіровоградщини. Поступово до його реалізації долучаться усі школи області. Про це повідомив керівник управління освіти й науки ОДА Володимир Таборанський 13 липня під час брифінгу з журналістами. За словами посадовця, у рамках реалізації загальної стратегії безпечного та здорового освітнього середовища пріоритетним є зміна підходу...