В мистецькому житті Кіровоградщини відбулася непересічна подія

23 липня 2015 року Кіровоградський обласний художній музей презентував нову цікаву виставку«Одеська альма-матір кіровоградських художників», присвячену 150-річчю з дня заснування Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова – одного з найстаріших навчальних закладів Одеси та першого художнього навчального закладу в Україні. За свою історію училище підготувало безліч унікальних та самобутніх фахівців у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, багато з яких стали гордістю нашого степового краю, прославивши його далеко за межами України.

Тому вшанування даного ювілею з боку мистецької Кіровоградщини – явище логічне і закономірне, враховуючи той факт, що близько половини кіровоградських майстрів пензля закінчили саме цей навчальний заклад. А згадавши інші культурні зв’язки між Кіровоградом та Одесою, зокрема – плідну співпрацю з одеськими реставраторами, можна цілком погодитися із твердженнями деяких фахівців, що Одеса і Кіровоград вже давно стали мистецькими побратимами.

Дана виставка презентує чудові мистецькі твори, які зайвий раз підтверджують високий професійний рівень випускників Одеського художнього училища, їх широкий творчий діапазон, розмаїття стилів, напрямків, технік тощо.

Відкривають експозицію роботи Амшея Нюренберга (1887-1979): «Яхти» (1955), «Куточок Сочинського парку» (1964) та заслуженого художника Молдови Олександра Фойницького (1886-1973): «Автопортрет» (1951) та «Перший сніг» (1965) - учніввидатного представника південної школи та професора Одеського художнього училища імені М.Б. Грекова Киріака Костанді.

Продовжують знайомити з експозицією полотна Володимира Федорова (1920-1986): «Автопортрет» та «Натюрморт», творчість якого займає центральне місце в образотворчому мистецтві Кіровоградщини. Вони являють собою кращі зразки реалістичного мистецтва області – це розповідь про історію нашого краю.

Художнє полотно Броніслава Домашина (1927-2000) - «Розплідник нутрій уЧорному лісі» пронизане тишею, спокоєм, гармонією природи, любов’ю до рідної землі, почуттям прекрасного.

«Портрет письменника В.Є.Панченка» Миколи Бондаренка (1914-1999)представляє творчість художника, який працюючи в жанрі станкового живопису писав ще тематичні картини, портрети сучасників, пейзажі степового краю Кіровоградщини, а також батальні твори.

Творчість талановитого педагога Якова Калашника (1927-1967) характеризується тим, що роботи цього майстра пензля завжди самобутні, оригінальні, з особливою творчою манерою виконання. В них він оспівує красу життя, натхнення праці, цілковиту гармонію людини і природи. На виставці представлені його роботи «Українська кераміка» (1961), етюд «Голова дівчинки» (1961) та етюд «Студент» (1961). Щодо останнього твору, то як з’ясувалось, він презентує студентський портрет одного з найвідоміших художників сучасної Кіровоградщини – голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, Народного художника України Михайла Надєждіна.

Самобутність і унікальність характеризують також творчість Миколи Добролежи(1925-2008), який надавав перевагу сценографії, станковій та книжковій графіці. За своє життя майстер оформив близько 20-ти книг та понад 100 вистав, які йшли на театральних сценах Кіровограда, Дніпропетровська, Миколаєва, Одеси, Києва. В експозиції представлена його робота за п’єсою М.Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю». Його брат - заслужений діяч мистецтв України Анатолій Добролежа (1930-2009) також працював в напрямку книжкової графіки, оформивши впродовж свого творчого життя понад 40 книг. Презентує його творчість на виставці його ескіз декорації до фільму «Дума про Британку».

Відвідувач виставки зможе побачити роботи Бориса Вінтенка (1927-2002) - заслуженого художника України, великого прихильника імпресіонізму, вершина пошуків якого – це пейзаж – картина, в якій завжди присутній митець зі своєю ліричною інтонацією, почуттям єдності людини з природою. В експозиції представлений його «Автопортрет» (1997) та чудовий ліричний пейзаж «Після дощу» (1999).

Твори Людмили Ходак (1943-2012) «Мальви» (1980) та Юрія Іващенка (1929-1990) «А.Карпов» (1981) дихають любов’ю до рідної землі, де вони народилися і жили, до людей яких вони зображували, передаючи щедрість душі.

Творчість сучасних художників Кіровоградщини представлена роботами членів Національної спілки художників України, які неодноразово експонували свої твори на персональних та тематичних виставках в експозиційних залах музею.

Окремим блоком представлені твори учасника всесоюзних, республіканських та міжнародних виставок Анатолія Пунгіна (1947 р.н.): «Серія вітражів» (1991), «Музика» (1983), які вирізняються особливою технікою виконання та насиченою кольоровою гамою та Ольги Пунгіної (1968 р.н.): «Купальська ніч» (2000), «Синій подих» (2002), яка працює в галузі графічного дизайну, станкової графіки та монументально-декоративного живопису, роботи якої викликають неабияку зацікавленість.

Кіровоградська земля подарувала Одесі Народного художника України Анатолія Горбенка (1944 р.н.), який на сьогодні очолює Одеську обласну організацію Національної спілки художників України. В своїх творах «Автопортрет» (1971), «Херсонський символ» (1999), «Потепліло» (2004) він пізнає душу людини, природи, розкриваючи для нас її таїни. Його твори – це постійний мистецький пошук, вони заспокоюють, сповнюють оптимізмом і дарують надію.

Ще одним кіровоградцем, чий талант розквітнув на одеській землі став Сергій Дрига (1960 р.н.), представлені роботи «Не в ладах із собою і Богом» (2001) та «Жінка» (1995) заряджають позитивною енергетикою, створюють відповідний настрій, змушують пробудити власну фантазію та уяву.

На виставці представлена робота Валерія Давидова (1954 р.н.) - «Батьківська хата. Романтичний пейзаж» (2006), який працює в напрямку реалістичного живопису, розвиваючи кращі його традиції.

Представлена на виставці і творчість одного з провідних графіків КіровоградщиниІгоря Смичека (1953 р.н.), яка вирізняється особливою багатогранністю.

В пейзажах Леонтія Жаренка (1899-1977) присутній не тільки чудовий краєвид, а й сам митець з його любов’ю до усього, що пов’язано з його Батьківщиною та бажанням відобразити єдність людини з природою. Він прагнув наділити море і небо, трави і землю, квіти і вітер своїми власними думками та почуттями.

Творчість учасника Всеукраїнських та обласних художніх виставок Миколи Алексєєва (1951р.н.) представлена роботою «Перевтілення» (1989).

Окрасою виставки також є твір українського живописця і графіка Наталії Пухінди (1955 р.н.) «Осінь» (2008), яка працює в галузі станкового мистецтва та монументально-декоративного розпису.

Різнобарв’ям фарб насичена робота «Осінній натюрморт» Лариси Яковлєвої (1946 р.н.) - учасниці чисельних виставок різного рівня.

Святкового настрою додає робота Володимира Плітіна (1956 р.н.) «Яблуневий спас» (1992), який працює в галузі іконопису, портретному та пейзажному жанрах.

В експозиції представлені керамічні вироби відомих керамістів Кіровоградщини:Миколи Фірсова (1945 р.н.) ювілейна медаль «255-років з дня заснування м. Кіровограда» (2009), Нелі Фірсової (1947 р.н.) «Впусти переночувати» (2010),Олександра Фірсова (1971 р.н.) декоративна композиція «Космічна споруда. Створення – 2» та Сергія Фірсова (1971 р.н.) «Післямова» (1995), які внесли вагомий вклад в розвиток мистецтва кераміки на теренах рідного краю. Їх творчість відразу привертає увагу глядачів оригінальністю та різноплановістю.

Гобелен «Лев у клітці» (1947) заслуженого художника України, талановитої майстрині Емілії Руденко (1947 р.н.) презентує декоративно – ужиткове мистецтво Кіровоградщини.

Доповнюють експозицію скульптурні роботи відомого скульптора Аркадія Мацієвського (1931-2006) «Скорбота», твори якого зберігаються в багатьох музеях та приватних колекціях Кіровограда, Івано-Франківська, Києва, Чигирина та ін. Жителі Кіровограда добре знайомі з багатьма роботами митця, які встановлені в місті, і сталивже частиною життя кіровоградців.

Два роки учнем Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова був і Анатолій Шаповалов (1949 р.н.) відомий сьогодні на Кіровоградщині пейзажист зі своєю неповторною манерою виконання, яка і принесла йому славу. Його робота «Іриси» (2008)передає тонке відчуття кольору та є яскравим зразком пастозної техніки.

Ця різнопланова виставка є яскравим підтвердженням того, наскільки талановитою є Кіровоградщина, наскільки талановитою є плеяда митців, які зробили вагомий внесок в розвиток культурного життя рідного краю.

Тетяна Костенко – науковий співробітник відділу музею –

картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Про цe інформує Златопіль з посиланням на власні джерела в правоохоронних органах, передає 0522. Відповідна інформація до поліції надійшла від фeльдшeра швидкої мeдичної допомоги. Як встановила слідчо-опeративна група, подружжя посварилося за місцeм свого проживання. Нeтвeрeзий чоловік кілька разів вдарив жінку. Від отриманих тілeсних ушкоджeнь потeрпіла помeрла на місці пригоди. Згідно до довідки Долинської ЦРЛ, підозрюваний  у тяжкому злочині з 2002 року...
Суспільство
Під час акції пeрeдбачeні: вимірювання АТ, ваги, очного тиску та пeрeвірка зору, киснeва пінка, консультації окуліста, нeвропатолога, кардіолога, гастроeнтeролога, ігровий майданчик для дітeй "Майбутній лікар". Лікарі запрошують кропивничан подбати про своє здоров'я і нe оминути акцію, дe можна отримати цінні поради щодо профілактики захворювань та збeрeжeння власного здоров'я та життя. Акція триватимe з 11 до 16.00
Спорт
Прo цe інформує "Акула" з посиланням на сторінку у ФБ заснoвника клубу "Бoрeць" та трeнeра Ярoслава Євгeн Скирда, пeрeдає 0522. "Сьoгoдні знакoвий дeнь для українськoгo джиу-джитсу, впeршe в істoрії український спoртсмeн увійшoв дo світoвoгo рeйтингу, в пeршу дeсятку кoричнeвих пoясів за вeрсією автoритeтнoгo журналу FloGrappling (цe як для бізнeсмeна пoтрапити в списoк Фoрбс). Дeв'ять бразильців і oдин українeць", - пишe трeнeр.
Кримінал
Прo це пoвідoмляє DOZOR, передає 0522. Злoвмисник вже мав 10 судимoстей. Слідствo встанoвилo, щo 8 березня він викрав з магазину шість нoркoвих шуб "Imperia Furs"  загальнoю  вартістю 232 225 гривень та  12 000 гривень гoтівкoю.  Злoвмисник під час судoвих засідань пoяснював, щo приїхав у містo, щoб "зарoбити". Він зайшoв дo магазину "Пoдіум", пoпрoсив прoдавців пoказати, де висять нoркoві шуби. Рoздивився рoзташування стелажів, вийшoв з магазину і став ч...
Суспільство
Єлисавeтградські газeти пeріодично повідомляли на своїх сторінках про успіхи місцeвих підприємців. Бeзумно, найбільш титулованим є завод Eльворті. На конкурсах та виставках за пeріод з 1882 по 1911 рік його продукція  отримала більшe 50 нагород, сeрeд яких 37 золотих  та срібних мeдалeй.  А пeршу свою мeдаль, а вона була срібною, eльвортівська сівалка отримала на міжнародній виставці у 1882 році. У 1896 році на Всeросійській виставці у Нижньому Новгороді т...
Кримінал
Про це 0522 повідомили в прес-службі поліції Кіровоградщини. "Дo Oлeксандрійськoгo відділу пoліції надійшлo пoвідoмлeння прo викрадeння з oглядoвoгo кoлoдязя в oднoму з райoнів міста кабeлю дoвжинoю близькo 120 мeтрів. У хoді слідчo-рoзшукoвих захoдів працівники кримінальнoї пoліції встанoвили причeтність дo скoєння злoчину 25-річнoгo ранішe судимoгo місцeвoгo житeля", - рoзпoвів начальник Oлeксандрійськoгo відділу пoліції Вoлoдимир Хвoстoв. Свoїми прoтипр...
Суспільство
Про це 0522 повідомили в прес-службі У ДСНС області. Тaк, чотири рaзи бійці 1-го ДПРЗ м. Кропивницький прибирaли aвaрійні дeрeвa по вул. Брaтислaвськa, Глінки, В. Пeрспeктивнa тa Єгоровa в облaсному цeнтрі. Рятувaльники 13-ї Дeржaвної пожeжно-рятувaльної чaстини смт Головaнівськ розпиляли тa прибрaли aвaрійнe дeрeво, якe впaло нa проїжджу чaстину aвтодороги по вул. Соборнa рaйцeнтру. Aнaлогічну допомогу нaдaли рятувaльники 17-ї Дeржaвної пожeжно-рятувaль...
Суспільство
Про це 0522 повідомили в БО "100 відсотків життя. Кропивницький". 20 вересня з 11:00 дo 12:30 у центрaльнoму сквері містa Крoпивницькoгo грoмaдські aктивісти БO "100 відсoтків життя. Крoпивницький" в рaмкaх Прoект USAID HealthLink тестувaтимуть нa ВІЛ всіх oхoчих. Aкція відбудеться нaпередoдні Дня містa. Тестувaння прoхoдитиме безкoштoвнo тa aнoнімнo. Під чaс aкції пoширювaтимуть інфoрмaційні мaтеріaли тa зaсoби кoнтрaцепції.
Суспільство
Про це 0522 повідомили очевидці. Пoблизу гoтелю "Київ" впала на зупинці, на тротуар суха береза. Пoстраждала жінка, викликали швидку. "Жінку, яка зазнала ушкoджень унаслідoк падіння дерева, медики гoспіталізували дo міськoгo травмпункту. Зараз її oбстежують лікарі", - прокоменьували ситуацію в патрульній поліції.
Новини по темі
На Кіровоградщині святкують 49-те свято театрального мистецтва
"Вересневі самоцвіти" на Кіровоградщині: у цьогорічних заходах візьмуть участь вісім театральних колективів України
Кіровоградщина: ювілейні "Вересневі самоцвіти" відбудуться в період з 9 по15 вересня
31,5 мільйона гривень вкладено у створення навчально-практичних центрів на базі закладів профтехосвіти області
Працівники відділу з охорони культурної спадщини шукають партнерів для нових проектів
Кіровоградщина: який район став лідером за якістю надання освіти
Визначено першочергові завдання освітньої галузі Світловодського району
Міський голова Кропивницького заявив, що треба підвищувати рівень освіти
Міський професійний духовий оркестр привітав кропивничан з Днем Конституції України (ФОТО)
Витинанковий вернісаж до Дня молоді відкрився у Кропивницькому в музеї Осмьоркіна (ФОТО)