В мистецькому житті Кіровоградщини відбулася непересічна подія

23 липня 2015 року Кіровоградський обласний художній музей презентував нову цікаву виставку«Одеська альма-матір кіровоградських художників», присвячену 150-річчю з дня заснування Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова – одного з найстаріших навчальних закладів Одеси та першого художнього навчального закладу в Україні. За свою історію училище підготувало безліч унікальних та самобутніх фахівців у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, багато з яких стали гордістю нашого степового краю, прославивши його далеко за межами України.

Тому вшанування даного ювілею з боку мистецької Кіровоградщини – явище логічне і закономірне, враховуючи той факт, що близько половини кіровоградських майстрів пензля закінчили саме цей навчальний заклад. А згадавши інші культурні зв’язки між Кіровоградом та Одесою, зокрема – плідну співпрацю з одеськими реставраторами, можна цілком погодитися із твердженнями деяких фахівців, що Одеса і Кіровоград вже давно стали мистецькими побратимами.

Дана виставка презентує чудові мистецькі твори, які зайвий раз підтверджують високий професійний рівень випускників Одеського художнього училища, їх широкий творчий діапазон, розмаїття стилів, напрямків, технік тощо.

Відкривають експозицію роботи Амшея Нюренберга (1887-1979): «Яхти» (1955), «Куточок Сочинського парку» (1964) та заслуженого художника Молдови Олександра Фойницького (1886-1973): «Автопортрет» (1951) та «Перший сніг» (1965) - учніввидатного представника південної школи та професора Одеського художнього училища імені М.Б. Грекова Киріака Костанді.

Продовжують знайомити з експозицією полотна Володимира Федорова (1920-1986): «Автопортрет» та «Натюрморт», творчість якого займає центральне місце в образотворчому мистецтві Кіровоградщини. Вони являють собою кращі зразки реалістичного мистецтва області – це розповідь про історію нашого краю.

Художнє полотно Броніслава Домашина (1927-2000) - «Розплідник нутрій уЧорному лісі» пронизане тишею, спокоєм, гармонією природи, любов’ю до рідної землі, почуттям прекрасного.

«Портрет письменника В.Є.Панченка» Миколи Бондаренка (1914-1999)представляє творчість художника, який працюючи в жанрі станкового живопису писав ще тематичні картини, портрети сучасників, пейзажі степового краю Кіровоградщини, а також батальні твори.

Творчість талановитого педагога Якова Калашника (1927-1967) характеризується тим, що роботи цього майстра пензля завжди самобутні, оригінальні, з особливою творчою манерою виконання. В них він оспівує красу життя, натхнення праці, цілковиту гармонію людини і природи. На виставці представлені його роботи «Українська кераміка» (1961), етюд «Голова дівчинки» (1961) та етюд «Студент» (1961). Щодо останнього твору, то як з’ясувалось, він презентує студентський портрет одного з найвідоміших художників сучасної Кіровоградщини – голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, Народного художника України Михайла Надєждіна.

Самобутність і унікальність характеризують також творчість Миколи Добролежи(1925-2008), який надавав перевагу сценографії, станковій та книжковій графіці. За своє життя майстер оформив близько 20-ти книг та понад 100 вистав, які йшли на театральних сценах Кіровограда, Дніпропетровська, Миколаєва, Одеси, Києва. В експозиції представлена його робота за п’єсою М.Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю». Його брат - заслужений діяч мистецтв України Анатолій Добролежа (1930-2009) також працював в напрямку книжкової графіки, оформивши впродовж свого творчого життя понад 40 книг. Презентує його творчість на виставці його ескіз декорації до фільму «Дума про Британку».

Відвідувач виставки зможе побачити роботи Бориса Вінтенка (1927-2002) - заслуженого художника України, великого прихильника імпресіонізму, вершина пошуків якого – це пейзаж – картина, в якій завжди присутній митець зі своєю ліричною інтонацією, почуттям єдності людини з природою. В експозиції представлений його «Автопортрет» (1997) та чудовий ліричний пейзаж «Після дощу» (1999).

Твори Людмили Ходак (1943-2012) «Мальви» (1980) та Юрія Іващенка (1929-1990) «А.Карпов» (1981) дихають любов’ю до рідної землі, де вони народилися і жили, до людей яких вони зображували, передаючи щедрість душі.

Творчість сучасних художників Кіровоградщини представлена роботами членів Національної спілки художників України, які неодноразово експонували свої твори на персональних та тематичних виставках в експозиційних залах музею.

Окремим блоком представлені твори учасника всесоюзних, республіканських та міжнародних виставок Анатолія Пунгіна (1947 р.н.): «Серія вітражів» (1991), «Музика» (1983), які вирізняються особливою технікою виконання та насиченою кольоровою гамою та Ольги Пунгіної (1968 р.н.): «Купальська ніч» (2000), «Синій подих» (2002), яка працює в галузі графічного дизайну, станкової графіки та монументально-декоративного живопису, роботи якої викликають неабияку зацікавленість.

Кіровоградська земля подарувала Одесі Народного художника України Анатолія Горбенка (1944 р.н.), який на сьогодні очолює Одеську обласну організацію Національної спілки художників України. В своїх творах «Автопортрет» (1971), «Херсонський символ» (1999), «Потепліло» (2004) він пізнає душу людини, природи, розкриваючи для нас її таїни. Його твори – це постійний мистецький пошук, вони заспокоюють, сповнюють оптимізмом і дарують надію.

Ще одним кіровоградцем, чий талант розквітнув на одеській землі став Сергій Дрига (1960 р.н.), представлені роботи «Не в ладах із собою і Богом» (2001) та «Жінка» (1995) заряджають позитивною енергетикою, створюють відповідний настрій, змушують пробудити власну фантазію та уяву.

На виставці представлена робота Валерія Давидова (1954 р.н.) - «Батьківська хата. Романтичний пейзаж» (2006), який працює в напрямку реалістичного живопису, розвиваючи кращі його традиції.

Представлена на виставці і творчість одного з провідних графіків КіровоградщиниІгоря Смичека (1953 р.н.), яка вирізняється особливою багатогранністю.

В пейзажах Леонтія Жаренка (1899-1977) присутній не тільки чудовий краєвид, а й сам митець з його любов’ю до усього, що пов’язано з його Батьківщиною та бажанням відобразити єдність людини з природою. Він прагнув наділити море і небо, трави і землю, квіти і вітер своїми власними думками та почуттями.

Творчість учасника Всеукраїнських та обласних художніх виставок Миколи Алексєєва (1951р.н.) представлена роботою «Перевтілення» (1989).

Окрасою виставки також є твір українського живописця і графіка Наталії Пухінди (1955 р.н.) «Осінь» (2008), яка працює в галузі станкового мистецтва та монументально-декоративного розпису.

Різнобарв’ям фарб насичена робота «Осінній натюрморт» Лариси Яковлєвої (1946 р.н.) - учасниці чисельних виставок різного рівня.

Святкового настрою додає робота Володимира Плітіна (1956 р.н.) «Яблуневий спас» (1992), який працює в галузі іконопису, портретному та пейзажному жанрах.

В експозиції представлені керамічні вироби відомих керамістів Кіровоградщини:Миколи Фірсова (1945 р.н.) ювілейна медаль «255-років з дня заснування м. Кіровограда» (2009), Нелі Фірсової (1947 р.н.) «Впусти переночувати» (2010),Олександра Фірсова (1971 р.н.) декоративна композиція «Космічна споруда. Створення – 2» та Сергія Фірсова (1971 р.н.) «Післямова» (1995), які внесли вагомий вклад в розвиток мистецтва кераміки на теренах рідного краю. Їх творчість відразу привертає увагу глядачів оригінальністю та різноплановістю.

Гобелен «Лев у клітці» (1947) заслуженого художника України, талановитої майстрині Емілії Руденко (1947 р.н.) презентує декоративно – ужиткове мистецтво Кіровоградщини.

Доповнюють експозицію скульптурні роботи відомого скульптора Аркадія Мацієвського (1931-2006) «Скорбота», твори якого зберігаються в багатьох музеях та приватних колекціях Кіровограда, Івано-Франківська, Києва, Чигирина та ін. Жителі Кіровограда добре знайомі з багатьма роботами митця, які встановлені в місті, і сталивже частиною життя кіровоградців.

Два роки учнем Одеського художнього училища імені М.Б.Грекова був і Анатолій Шаповалов (1949 р.н.) відомий сьогодні на Кіровоградщині пейзажист зі своєю неповторною манерою виконання, яка і принесла йому славу. Його робота «Іриси» (2008)передає тонке відчуття кольору та є яскравим зразком пастозної техніки.

Ця різнопланова виставка є яскравим підтвердженням того, наскільки талановитою є Кіровоградщина, наскільки талановитою є плеяда митців, які зробили вагомий внесок в розвиток культурного життя рідного краю.

Тетяна Костенко – науковий співробітник відділу музею –

картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»

виставка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Учoра, 15 лютoгo, відбувся другий півфінал націoнальнoгo відбoру на 65-ий міжнарoдний пісенний кoнкурс "Єврoбачення-2020". Прo це пoвідoмляє ТСН, передає 0522.ua. За місце у фіналі змагалися 8 учасників, з яких глядачі (50%) та члени журі (50%) спільними зусиллями oбрали трьoх фіналістів. 22-річний співак зі Знам’янки Khayat виступив із запальним трекoм Call for love. У кoнкурсній пісні викoнавець пoєднав електрoнну музику, етнічні мелoдії та східні мoтиви...
Суспільство
Сьогодні, 16 лютого, панахиду за загиблими захисниками України провели у Кропивницькому. Про це повідомляє кореспондентка  0522.ua. На алеї слави Рівнянського кладовища зібралися рідні та бойові побратими військовослужбовців, які загинули на Сході 5 років тому. Панахиду відправив єпископ Української Православної Церкви Київського патріархату Марк.  Для рідних ще раз хотів би наголосити, що треба жити. Оце найбільша подяка, яку вони можуть проявити своїм во...
Суспільство
16 лютого 2015 року військовослужбовці 3-го полку спецпризначення старшина Сергій Глондар та молодший сержант Олександр Коріньков потрапили у полон під час виконання складного бойового завдання у районі Дебальцевого. Військові супроводжували колону та їхній загін потрапив у засідку, декілька військових загинуло, декілька були поранені, а інших взяли у полон. Про це повідомляє кореспондентка 0522.ua. Обмін полоненими відбувся 29 грудня минулого року, серед...
Кримінал
На Кіровоградщині СБУ викрила розтрату державних коштів Укрзалізниці на майже 600 тисяч гривень. Про це повідомляє пресгрупа УСБУ у Кіровоградській області, передає 0522.ua. Служба безпеки України блокувала у Кіровоградській області схему розкрадання державних коштів, виділених на потреби структурних підрозділів регіональної філії «Одеська залізниця». За даними слідства, керівник підрядного підприємства під час укладання договору щодо технічного переоснаще...
Пригоди
У річці Інгул, неподалік "мосту закоханих" на поверхні води знаходиться тіло жінки. З таким повідомленням на лінію 102 звернулися небайдужі громадяни вчора, близько 21-ї години. Про це повідомляє кореспондентка 0522.ua. Вже за декілька хвилин патрульні були на місці. У воді виявили жінку, яка ледь подавала ознаки життя. Час йшов на секунди. До води дістатися вкрай складно. Висота берега близько 3-х метрів. Потерпіла не рухалась. Двоє поліцейських – команди...
Суспільство
За півроку в Україні закрили близько трьохсот сайтів та телеграм-каналів зі збуту наркотиків. Про це розповів керівник філії Міжнародної Антинаркотичної Асоціації (МАА) в місті Кропивницький Роман Комісаренко, передає 0522.ua. Реабілітаційний центр для алко- та наркозалежних, який працює на її базі, активно співпрацює з поліцією й  соціальними службами в напрямку боротьби з наркозлочинністю. Організація закликає містян інформувати про можливі координати мі...
Кримінал
Сьогодні, 15 лютого, мешканцю Кіровоградщини, який підозрюється у замовному вбивстві обрано запобіжний захід. Про це повідомляє кореспондентка 0522.ua. Ленінським районним судом м. Кропивницького обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб без визначення розміру застави мешканцю Кіровоградщини, який підозрюється у замовному вбивстві (п.11. ч.2 ст.155 ККУ) екс-дружини - співробітниці Національної академії СБУ. Нагадаємо, оперативники спецсл...
Суспільство
15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 31-а річниця виведення військ з Афганістану. Про це повідомляє кореспондентка 0522.ua. День вшанування учасників бойових дій на території інших держав встановлено згідно з Указом Президента від 11 лютого 2004 року. Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР во...
Влада
Вчора, 14 лютого, депутати міської ради міста кропивницького ухвалили рішення про добровільне приєднання Новенської селищної територіальної громади до Кропивницької міської територіальної громади. Про це йдеться на сайті міської ради міста Кропивницького, передає 0522.ua. Депутатський корпус затвердив і план організаційних заходів, які мають забезпечити таке приєднання. Зокрема, буде проведений розрахунок обсягу доходів та видатків територіальної громади м...