Світлої пам’яті Петра Павловича Оссовського

1 серпня 2015 року завершилося земне життя художника – земляка,народного художника СРСР, лауреата Державної премії СРСР, Міжнародної премії ім. М. Шолохова, дійсного члена Російської Академії мистецтв, заслуженого художника України, одного з найвидатніших художників другої половини ХХ – початку ХХІ ст.Петра Оссовського.

Петро Павлович Оссовський увійшов в історію мистецтва як один із основоположників «суворого стилю», був відзначений численними міжнародними, державними, церковними, громадськими та іншими нагородами.

Петро Павлович Оссовський народився 18 травня 1925 року в с. Мала Виска на Кіровоградщині. І хоча митець прожив на Кіровоградщині лише перші шість років свого життя, він завжди стверджував: «Моя Батьківщина - Україна», його зв'язок з малою батьківщиною ніколи не переривався. Своєю громадською, міжнародною та культурною діяльністю, утвердженням ідеалів миру Петро Оссовський вніс значний вклад у визнання нашого краю в світі.

Колекція творів художника на Кіровоградщині почала формуватися ще з 80-х років минулого століття. Спочатку Дирекцією художніх виставок СРСР у нього було закуплено дві живописні картини та передані до Кіровограда. В тих же 80-х роках Петро Павлович подарував картинній галереї міста 14 живописних та 10 графічних робіт.

У 2002 році Петро Оссовський передав в дарунок Кіровоградському обласному художньому музею десять своїх робіт (7 живописних та 3 графічних).

18 травня 2007 року, в Міжнародний день музеїв та день народження художника відбулося відкриття картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна». Для експозиції картинної галереї П. Оссовський подарував 53 свої роботи. Саме Петро Павлович створив експозицію галереї, дизайн приміщення та освітлення. До відкриття галереї художником було створено каталог. В експозиції галереї представлені серії робіт «Чехія та Словаччина», «Болгарія», «Україна», «Польща», «Куба», «Мексика», «Сказання про Байкал», «Слов’янські портрети», «Мати і Батько» та «Автопортрет». Картинна галерея на сьогодні стала одним із важливих культурних центрів, що веде активну роботу по пропаганді образотворчого мистецтва, насичену культурно-просвітницьку діяльність, несе людям розуміння глибокого мистецтва, безцінним даром якого збагатилася культурно-мистецька скарбниця нашого краю.

Загалом безцінною складовою фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею стало близько 100 живописних та графічних творів і понад 300 одиниць документально – архівних матеріалів П. Оссовського.

Кіровоградщина є батьківщиною першого професійного українського реалістичного театру, фундатором якого став М.Л. Кропивницький. Одним з учнів та соратників М. Кропивницького був Дмитро Гайдамака-Вертепов (1867-1936). Петро Павлович – онук Дмитра Гайдамаки, акторами були його бабуся Юлія Шостаківська та мати. У 2008 році Петро Оссовський видав книгу свого діда «Дневник Терского казака». Примірники видання Оссовський передав в музейні та бібліотечні заклади.

Видання щоденника Дмитра Гайдамаки – не єдиний вклад Петра Оссовського у справу популяризації українського театру. Ним був написаний портрет Марії Заньковецької (саме на прохання працівників музею), який нині знаходиться у відділі Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва України – в меморіальному будинку-музеї М. Заньковецької у Києві. Також П. Оссовський передав фотографії своїх діда та бабусі – видатних діячів української сцени до відділу Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – меморіального музею М.Л. Кропивницького. В цьому музеї зберігаються портрети М. Кропивницького, Д. Гайдамаки, Ю. Шостаківської, написані Петром Оссовським.

Серед митців сучасності Петро Павлович вирізнявся ще й неперевершеним даром майстра художнього слова. В його творчому доробку і опис свого життя (цикл «Записные книжки художника»), яскраві авторські тексти до всіх альбомів та каталогів («Моя художественная жизнь», «Пушкин и земля Псковская», «Псковские мотивы», «Мир и Отчизна», «Пространство времени», «Вспоминая былое…» та ін.).

У 2008 році Петром Павловичем був створений автопортрет для Національної портретної галереї «Українці у світі», що представляє визначних особистостей, які прославляють Україну далеко за її межами.

У 2010 році в музеї пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Картинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» - як вагомий туристичний об’єкт України. Творчий доробок Петра Оссовського», присвячена 85-річчю з дня народження художника. В роботі конференції особисто взяв участь Петро Павлович.

У 2013 році Петром Оссовським був переданий до зібрання Національного художнього музею України триптих «Степова Еллада», створений у 2008 році та присвячений малій батьківщині. Цей твір був представлений на виставках Петра Павловича, що проходили у 2009-2012 роках, зокрема, і на персональній виставці в Російській академії мистецтв до 85-річчя з дня народження художника та 70-річчя його творчої діяльності.

У травні 2015 року свій 90-річний ювілей Петро Павлович відзначив великою виставкою в залах Російської Академії мистецтв. Картинна галерея «Світ і Вітчизна» на малій батьківщині художника теж не залишилась осторонь цієї визначної події та відкрила експозицію, в якій представлені кращі твори митця, що представляють усе різноманіття та багатогранність таланту Петра Оссовського.

Протягом останніх років картинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» знайомила своїх відвідувачів із творчим надбанням Петра Павловича останніх років. В рамках цієї роботи у галереї «Світ і Вітчизна» були відкриті виставки репродукцій творів «Розписи Ізборської палати», «Вікові образи Петра Оссовського», «Італія Петра Оссовського», «Живописна містерія Петра Оссовського».

Твори митця зберігаються в Національному художньому музеї України, Київському національному музеї російського мистецтва, Донецькому обласному художньому музеї, Одеському обласному художньому музеї, Харківському художньому музеї, Кіровоградському обласному художньому музеї, Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї, Національному художньому музеї Республіки Білорусь, Державній Третьяковській галереї, Державному Російському музеї та в інших музеях, галереях, приватних зібраннях України, Росії, а також в чисельних закордонних колекціях.

Для Кіровоградського обласного художнього музею митець був справжнім і щирим другом, членом нашої великої музейної родини та завжди бажаним гостем, вражаючи колектив музею не тільки оригінальністю своїх робіт, а й, в першу чергу – душевними якостями: силою духу, батьківською підтримкою і теплом, позитивною енергетикою, великою працелюбністю і мудрістю. Починаючи з 2003 року тісна співпраця Петра Павловича з музеєм подарувала кіровоградцям та гостям міста багато цікавих заходів, теплих зустрічей, а картинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» стала зразком сучасного музею високого рівня.

4 серпня 2015 року відбулася церемонія прощання та відспівування у Нікольському соборі Ізборська Псковської області. Поховали митця в Ізборську недалеко від Труворового городища біля Городнищенського озера.

Світла пам'ять про Петра Павловича Оссовського, художника зі світовим ім’ям назавжди залишиться в серцях шанувальників образотворчого мистецтва, а творчий шлях художника та його жертовна праця стануть прикладом для наслідування для майбутніх поколінь.

З глибоким сумом колектив Кіровоградського обласного художнього музею висловлює щирі співчуття рідним та близьким Петра Павловича Оссовського.

Петра Оссовського
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
33 просмотра в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Спеціалізована інспекція міської ради Кропивницького в межах своїх повноважень контролює благоустрій та санітарний стан міста, здійснює рейдові перевірки на предмет дотримання усіма без виключення суб'єктами благоустрою Правил благоустрою міста. За інформацією керівника міської спецінспекції Андрія Максюти, власники, користувачі або балансоутримувачі об'єктів благоустрою зобов'язані проводити косіння газонів періодично, при досягненні трав'яним покровом ви...
Новости компаний
Novinki.top предлагает топ-5 необходимых вещей для школы, которые можно заказать в один клик и не нервничать у прилавков магазинов. 1. Рюкзак Bobby. Это рюкзак нового поколения с защитой от намокания и карманников. Он имеет систему распределения веса, что является идеальным вариантом для современного школьника.Многослойные стенки уберегут ценные вещи от воришек, падений и увеличат срок эксплуатации самого важного аксессуара для школы.Bobby Compact смогут г...
Политические новости
Один из лидеров украинской оппозиции Александр Вилкул заявил, что Оппозиционный блок может победить на выборах и президента, и Верховной Рады в 2019 году. «Желательно, чтобы был один кандидат, который представляет людей, которые думают, как мы. Для меня это должен быть авторитетный человек, который не пойдет на договорняки с властью, не предаст. Есть ли у такого человека шанс победить, гипотетически? Уверен, что есть», - сказал Вилкул в интервью Елене Бонд...
Криминал
Співробітники Служби безпеки України спільно з Нацполіцією виявили на території одного з районів Кіровоградської області плантацію наркомістких конопель. Правоохоронці встановили, що один із місцевих фермерів виростив понад  тисячу двісті кущів наркотичної рослини посеред соняшникового поля. За цінами на «чорному ринку» вартість виявленого канабісу становить понад три з половиною мільйонів гривень. Наразі вилучені рослини направлені на експертне дослідженн...
Новости компаний
Поступление абитуриента в учебное заведение в другом городе – процесс волнительный и трудоемкий. Даже когда все экзамены уже сданы и бывший школьник становится полноправным первокурсником, нерешенных вопросов связанных с учебой остается вдоволь. Одним из таких является – поиск жилья. Общежитие – классический вариант Про проблему с общежитием наслышан почти каждый. Студентам катастрофически не хватает мест. Счастливые обладатели такого жилья могут столкнуть...
Общество
Сезон ремонту доріг на території Кропивницького у розпалі. Бригади спеціалістів і спеціальна техніка активно працюють, виконуючи капітальний і поточний ремонт дорожнього покриття на вулицях обласного центру. За інформацією головного управління житлово-комунального господарства міської ради, станом на сьогодні, 16 серпня, поточний ремонт дорожнього покриття вже виконано по провулку Василівському, на вулицях Пацаєва, Київській, Ялтинській, Генерала Родимцева...
Политические новости
Компромисс между политиками, между регионами и странами–соседями Украины станет основой для урегулирования ситуации на Донбассе, для вывода Украины из политического и экономического кризиса. Об этом в эфире телеканала NewsOne говорил лидер политической партии «Основа», народный депутат Украины Сергей Тарута, презентуя программу «5 шагов в компромиссу». «Тема компромиссов очень важная. Мы предлагаем 5 основных шагов к компромиссу, которые действительно пере...
Политические новости
Один из лидеров украинской оппозиции Александр Вилкул прокомментировал на странице в Facebook решение суда об отмене постановления Кабмина №780 от 11.10.2016. Оппозиционер отметил, что «Кабмином была установлена заниженная, не соответствующая реальности потребительская корзина, на основании которой определяется прожиточный минимум» и потребовал, чтобы прожиточный минимум был пересчитан в соответствии с реальным ростом тарифов и цен. 7 августа Киевский апел...
Промо
Есть два способа продать машину: через посредника и самостоятельно. В первом случае вы теряете 20-30% от стоимости, во втором — тратите много усилий и времени. Оптимальным вариантом, при наличии хотя бы небольшого запаса времени, будет самостоятельная продажа. 1. Подготовка машины к продаже Именно от товарного вида зависит насколько быстро вы найдете покупателя и какой будет итоговая цена продажи. Гораздо выгоднее немного потратиться на устранение бросающи...
Ответственный за раздел
Матусевич Артур Вадимович
Журналисты сайта 0522.ua к вашим услугам.

Пишите нам, звоните, сообщайте о городских новостях и событиях - мы надеемся, что с Вашей помощью горожане узнают о жизни Кропивницкого больше.

Вместе с Вами мы сделаем наш город лучше!


Редакция 0522.ua:

E-mail: news@0522.in.ua