• Головна
  • У Кіровограді відкрили музейну експозицію Винниченка
11:45, 26 листопада 2009 р.

У Кіровограді відкрили музейну експозицію Винниченка

До 130 – річниці з дня народження.

24 листопада 2009 року в Кіровоградському обласному художньому музеї створено музейну експозицію «Володимир Винниченко. До 130-річчя з дня народження» (1880 – 1951).

Відомий прозаїк, драматург, публіцист, політичний і державний діяч Володимир Кирилович Винниченко народився 28 липня 1880 року в м. Єлисаветграді. З 1890 по 1899 рік навчався у Єлисаветградській чоловічій гімназії, закінчив юридичний факультет Київського університету св. Володимира. Разом із М.Грушевським очолював національно-демократичний рух, спочатку як заступник голови Української Центральної Ради, далі - як голова Генерального Секретаріату УЦР. Обстоював політичну самостійність України, проголошену ІV Універсалом. У листопаді 1918 року очолив Директорію. Після виходу зі складу Директорії мешкав за кордоном, продовжуючи активно займатися політичною й письменницькою роботою. Помер 5 березня 1951 року в м. Мужен (департамент Приморські Альпи, Франція).

Центральне місце в експозиції займає альбом «Володимир Винниченко – художник» (2007), презентований 5 лютого 2008 року в Кіровоградському обласному художньому музеї. Ініціатором створення видання є професор, заслужений діяч мистецтв, академік Академії мистецтв України, редактор журналу «Образотворче мистецтво» Олександр Федорук. У 2007 році Олександр Касянович, також і за створення даного альбому, став лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства ім. О.Осмьоркіна у номінації «Мистецтвознавство та історія мистецтв». В альбомі подано мистецький доробок В.К. Винниченка: близько півтори сотні творів олійного живопису та графіки, а також картини, подаровані родині Винниченка закордонними українськими художниками і зарубіжними митцями.

Цю неоцінену спадщину майстра слова і пензля передала в Україну в 2000 та 2002 роках згідно з заповітом його дружини Розалії Винниченко Українська Вільна Академія Наук у США. Нині колекція зберігається у відділі рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.

Також заслуговують на увагу книга розвідок та мандрівок професора Національного університету «Києво – Могилянська академія», доктора філологічних наук, члена Національної спілки письменників України В. Панченка «Володимир Винниченко: парадокси долі і творчості» (2004) та книга кандидата філологічних наук С.Михиди «Слідами його експериментів. Змістові домінанти та поетика конфлікту в драматургії Володимира Винниченка» (2002).

Представлені макети медалей знаменитого скульптура-медальєра Андрія Німенка (1925 – 2006), присвячені В.Винниченку, зроблені з гіпсу та бронзи. Експозицію доповнюють ескізи скульптурних композицій «Володимир Винниченко» відомих митців нашого краю Аркадія Мацієвського (1931-2006), Віктора Френчка (1949 р.н.) та Григорія Савченка (1958 р.н.)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...