Ми звикли до чорних та зелених чаїв, але рано чи пізно хочеться спробувати незвичні смаки. Наприклад, легендарний пуер з Піднебесної. Напій, який бадьорить, піднімає настрій та оздоровлює організм.

Сьогодні, як і багато століть тому назад, чай пуер виготовляють лише в Китаї. Це чай, який колись пили імператори, доставляли караванами в інші країни, цінували на вагу золота.

Різновиди пуеру – Шу и Шен

Зовні пуер може кардинально відрізнятися, він буває світлим і темним. Багато століть тому назад з'явився Шен, який називають сирим або зеленим. Пізніше, у 70-х роках минулого століття, винайшли рецепт виготовлення Шу.

Чим Шен пуер відрізняється від Шу:

  1. Зовнішнім виглядом. Шен називають зеленим. Зовні він і справді нагадує зелені сорти. У нього смарагдове листя, світло-оливковий прозорий настій. Шу пуер чорний, густий і міцний. Настій виходить янтарно-коричневим, а якщо заварити дуже міцно – майже чорним.
  2. Технологією обробки. Шен і Шу пуери відрізняються ферментацією. Перший після пресування ще довго дозріває, за цей час поліпшується смак, як у дорогого вина. Чим старший такий пуер, тим цінніший. Іноді за млинцями, яким близько 20 років, полюють колекціонери. Шу виготовляють за рецептом прискореної ферментації. З часом смак теж змінюється, але незначно. Для чорного пуера важливіша якість сировини.
  3. Смаком. У настої Шена трав'яна свіжість і легкі квіткові відгомони. У смаку Шу пуера нотки горіхів, чорносливу, шоколаду та деревної кори.

У якісного пуера має бути рівномірна поверхня, без грубих гілок і сміття. Добротний чай пахне приємно, без нот сирого підвалу і цвілі.

Види пресування пуеру

Колись пуер продавали розсипним. Потім для зручності продажу, транспортування та сплати податків почали пресувати. Традиція зберіглася донині.

Яким буває пуер:

  • Млинець (коржик), зазвичай важить 357 грамів.
  • Цеглина.
  • Точа.
  • Гриб.
  • Гарбуз.
  • Мініточа і таблетка (порційний пуер).

Найчастіше Шу і Шен пресують у млинці. Порційні чаї у точах або таблетках зручно заварювати в офісі, подорожі, коли немає часу на церемонії. Від млинця доведеться акуратно відколювати порцію для чаювання.

Форма не впливає на смак чаю. Має значення якість сировини, місцевість, де збирали чайне листя, сезон збору та особливості обробки.

Для заварювання пуера краще використовувати метод проток. Одну порцію (приблизно 5-7 грамів) заливають водою, чекають 15-30 секунд, потім зливають настій і п'ють. З кожним разом збільшуйте час витримки. Використовуйте м'яку воду (джерельну, бутильовану, але не мінеральну). Якщо є тільки з-під крана, постарайтеся заздалегідь відстояти її.

Користь пуера

Пуер містить комплекс вітамінів, антиоксидантів та мінералів. Якщо пити його регулярно, поліпшується настрій, нормалізується обмін речовин, зміцнюється імунітет. Шу і Шен пуер покращує травлення та еластичність судин, освіжає колір обличчя та очищує кров.

Щоб отримати від чаювання користь, дотримуйтеся простих правил:

  1. Не пийте чай на голодний шлунок.
  2. Слідкуйте, щоб настій був свіжим (пити учорашній або навіть холодний чай забороняється).
  3. Не захоплюйтеся без міри.

Приємних чаювань!