У 2022 році на ринку будівельних матеріалів відбулося подорожчання всієї лінійки матеріалів. Підвищення вартості не оминуло й профнастил, металочерепицю та забор жалюзі. У цій статті ми поведемо мову про ці категорії, оскільки всі вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Крім цього, спробуємо спрогнозувати, чого далі очікувати від ринку.

Як правило, в кінці кожного року заводи-виробники профнастилу мають мінімальні запаси рулонної сталі на своїх складах. Причина цього — закінчення сезону будівництва та початок холодної пори, коли замовлення на профнастил поступають рідко. Тому Україна в листопаді закуповує рулонну сталь у трьох найбільших постачальників — Китаю, Південної Кореї та Індії. Трейдери, що закуповують бухти металу в промислових масштабах, контрактуються на нові поставки і очікують їх на початку наступного року.

У 2022 році бухти металу не встигли досягти Одеси та інших українських портів. З боку росії почався масовий обстріл мирних міст. Об’єкти інфраструктури мали терміново закритися. Через це близько 60% вієї фарбованої рулонної сталі, яка б мала потрапити в Україну, залишилися заблокованими. На складах заводів-виробників профнастилу утворився дефіцит.

Рулонну сталь направили кораблями в Туреччину та перевантажили на автомобілі. Звідти її везли сухопутними шляхами, що більш затратні. До того ж в Україні виросла вартість пального. Через це ціна на профнастил виросла на 29% порівняно з довоєнними місяцями. На вартість вплинув курс іноземних валют: долар і євро ростуть порівняно з гривнею, а національна валюта дешевшає.

Металочерепиця подорожчала на 40%

Ситуація з металочерепицею повторяється точно на 100%, як і з профнастилом. У лютому-березні подорожчання ще не так відобразилося на продукції. 75% українських підприємців припинили свою діяльність. Хтось пішов на фронт, хтось допомагав армії, а інші спостерігали за ситуацією. Починаючи з травня, ринок металочерепиці в Україні відновився. Цьому посприяли ремонти будівель, до яких повернулися жителі деокупованих територій. Люди розуміють, що зима 2023 року настане швидко, а покрівлі треба ремонтувати вже зараз, щоб нормально пережити холод.

Тому з середини травня вартість металочерепиці почала рости. Причинами цього стали:

  • дефіцит рулонної сталі в Україні — через затримку транспортування — та в Європі — бо пошуки аналогічної сировини виявилися важкими;
  • зміна логістичного маршруту з морського, дешевого, на сухопутний, дорогий;
  • подорожчання пального в Україні.

До цього додамо коливання вартості долара і євро та знецінення гривні. Все це призвело до того, що ціна на металочерепицю піднялася на 40% порівняно з довоєнними місяцями. А якщо порівняти з доковідними місяцями 2020 року, вартість металочерепиці злетіла майже втричі.

Забори Жалюзі теж виросли в ціні на 30% через війну в Україні

Ситуація з забором жалюзі точно така ж сама, як і з металочерепицею та профнастилом. Він виготовляється з однієї сировини — рулонної сталі. Тому на вартість огорожі вплинули дорога доставка, подорожчання пального, коливання валютного курсу. Тому ціна на забор жалюзі піднялася на 30%.

Які висновки можна зробити з усього вище сказаного? Подорожчання покрівельних матеріалів та виробів для огорожі продовжуватиметься й надалі, якщо курс валют не стабілізується. Якщо долар і євро перестануть рости відносно гривні, то ціна на профнастил, металочерепицю чи забор жалюзі стабілізується. Тому працюймо далі та вірмо в перемогу України над росією.