• Головна
  • Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон"
16:10, 26 вересня 2019 р.
Надійне джерело

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон"

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон"

"В те времена каждый город называл кино по-своему. В Петербурге ему дали название "синематофаф", в Киеве — "биоскоп" и "биограф". В Одессе молодое искусство носило название "иллюзион". Однако Елисаветград не мог удовлетвориться таким скромным наименованием. В Елисаветграде кино называлось "электроиллюзион".

Это было вдвойне заманчиво ввиду того, что в Елисаветграде электричество было тогда силой весьма мало исследованной и само по себе привлекало толпы зрителей, - писали в одному iз своїх оповiдань Iльф i Петров. - В прочих городах империи фантазия предпринимателей работала вовсю. Какими только словами не обзывали кино: и "электропаноптикум", и "живой стереоскоп", и "жироскопический театр", и даже "магический ящик".

У книзiВолодимира Миславського "Кiно в Українi. 1896-1921. Факти. Фiльми. Iмена", яка була видана у Харковi у 2005 роцi, наведенi кiлька цiкавих фактiв з iсторiї кiно у нашому мiстi. Зокрема, що перший в Єлисаветградi стацiонарний кiнотеатр "Бiоскоп "Звезда" був вiдкритий у 1905 роцi. Знаходився вiн у будинку Марiанi (на знiмку) на розi Дворцової та Миргородської (нинi -Сiм’ї Шульгiних) вулиць. Будинок цей не зберiгся, на його мiсцi нинi пам’ятник єлисаветградському трамваю. Також у цiй книзi сказано, що станом на 1909 рiк в Єлисаветградi було п’ять кiнотеатрiв: бiограф "Заря", бiоскоп "Звезда", бiоскоп "Iлюзiя", бiоскоп "Олiмп" М.Михайлова та патеграф у будинку по вулицi Дворцовiй, навпроти Громадського зiбрання.

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон" , фото-1

Громадське комерцiйне училище на розi вулицьДворцової та Миргородської. Поштова листiвка паперового магазину М.Д.Слуцького, Єлисаветград. На першому поверсi цього будинку був бiоскоп "Звезда" Марiанi.

Та навряд чи це повний i точний список усiх єлисаветградських кiнотеатрiв того часу. Адже у мiсцевiй пресi початку ХХ столiття згадувалися й iншi бiоскопи.

"Сегодня на Большой Перспективной улице в доме наследников Ковалевского открывается театр электробиограф" - читаємо у єлисаветградськiй газетi "Южные отголоски" за 7 жовтня 1906 року.

У кожному номерi мiсцевих газет були оголошенняпро фiльми, якi демонструвалися в єлисаветградських кiнотеатрах. Адмiнiстрацiя "електроiлюзiонiв" витрачала значнi кошти на рекламу, оскiльки без неї глядач не знав би про картини, якi демонструються, i не прийшов би у кiнотеатр.

А ось ще кiлька газетних повiдомлень, у яких йшла мова про

єлисаветградськi бiоскопи:

Известный большой первоклассный биоскоп под гостиницей Мариани с

воскресенья 8 до субботы 14 июля. 48-я программа интереснейших совершенно новых живых картин "Япония: страна, люди, обычаи". ("Голос Юга", 13 липня1907 року).

Газета на экране. В местных биоскопах демонстрируется последним временем новинка кинематографической техники: газета на экране. ("Голос Юга", 21 червня 1910 року).

"Иллюзия". Со второго дня праздников Св. Пасхи в доме Соловьева по

Дворцовой начинает функционировать новый синематограф "Иллюзия". Помещение обставлено очень комфортно с мягкой мебелью, балконом и пр. ("Голос Юга", квiтень 1911 року).

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон" , фото-2

У будинку Соловйова (на знiмку) нинi базується Кiровоградський обласний загальноосвiтнiй навчально-виховний комплекс гуманiтарно-естетичного профiлю.

Восени 1913 року сiнематограф "Iлюзiя" став називатися театром "Мiшель". Очевидно, змiнився власник цього кiнотеатру.

Сдается вешалка в театре "Мишель". ("Голос Юга", 12 вересня 1913 року).

Новый театр "Мишель". В воскресенье 6 и понедельник 7, только два

дня,  "Фантомас", 3 серия. ("Голос Юга", жовтень 1913 року).

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон" , фото-3

Реклама кiнотеатрiв "Iлюзiя" та "Патеграф" у газетi "Голос Юга", 1911 рiк

Биоскоп "Звезда". Чужая птица, разыграно знаменитой Астой Пильзен, которая играла "Женщину-изменницу". Так как "Чужая птица" изобилует несколькими пикантными сценами, то убедительно просим на эту картину детей не брать. ("Голос Юга", 14 березня 1912 року)

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон" , фото-4

Реклама бiоскопа "Звезда" у газетi "Голос Юга", 1911 рiк.  

Кинематограф на открытом воздухе. Арендатор зимнего театра Е.В.Елькинд устраивает в скором времени в саду при летнем театре кинематограф на открытом воздухе. Осенью им будет приступлено к постройке вэтом саду гостиницы, концертного зала и кофейни. ("Голос Юга", 23 березня 1912 року).

Як повiдомляла газета "Голос Юга", 26 грудня 1912 року вiдбулося "открытие прекрасно оборудованного Театра "Сказка". Дирекция Е.В.Элькинда. Управляющий В.Н.Кондратьев... Буфет, три фойе, оркестр музыки. С 1 часа дня до 4 часов вечера по два сеанса для детей и учащихся". За радянської влади тут був кiнотеатрiм.Дзержинського.

Iсторiя реклами: "Єлисаветградський електроілюзіон" , фото-5

У цьому будинку по вулицi Дворцовiй був кiнотеатр "Казка"

Иллюзион в уезде. Херсонский губернатор разрешил А.И.Полонскому открыть илюзион в поселке Новоукраинка Елисаветградського уезда при соблюдении необходимых технических условий. ("Елисаветградский день", 17 сiчня 1915 року).

Театр "Олимп". С четверга 23 июля пойдет грандиозный боевик, 2 серии,"Потоп", драма в 4 частях по роману Генриха Сенкевича. ("Голос Юга", липень 1915 року).

Театр кине-ампир. Строго только для взрослых. С 28 октября сего года по известному роману А.И.Куприна, постановка автора, - "Яма" - художественная драма в пяти частях. Ученикам билеты не продаются. ("Голос Юга", 28 жовтня 1915 року).

Воспрещение демонтстрирования "Ямы". Вчера полициймейстером города Елисаветграда получено от объединяющего военного цензора сообщение о неразрешении дальнейшего демонстрирования в местных биоскопах картины "Яма" про роману А.Куприна. ("Голос Юга", грудень 1915 року).

У 1912 роцi в Єлисаветградi були знятiкiлька документальних фiльмiв. Усi вони - виробництва кiнотеатру "Iлюзiя". Знiмав їх оператор Мельников. Про цi фiльми повiдомляли мiсцевiгазети "Елисаветградские новости" та "Голос Юга".

Так у номерi за 21 квiтня 1912 року "Голос Юга" надрукував наступну замiтку: "Внимание. Администрации театра "Иллюзия" удалось получить монопольное право кинематографической сьемки выставки на ярмарке в Елисаветграде в воскресенье 22 апреля от 2 до 6 часов дня. Постарайтесь быть в это время на выставке, и вы к нам попадете на экран. Каждый должен быть объязательно веселым и интересным. Будем снимать все в самый неожиданный момент. Во время съемки нам будут демонстрировать почти все экспонаты, а потому это будет самое интересное время выставки".

Окрiм фiльму з вiдкриття сiльськогосподарської виставки 21 квiтня, оператор Мельников у квiтнi 1912 року зняв на замовлення адмiнiстрацiї бiоскопу "Iлюзiя" ще кiлька фiльмiв. Зокрема,це парад у день "тезоiменства Государинi Iмператрицi Олександри Федорiвни", скачки на iподромi в Єлисаветградi 22 квiтня, навчання юнкерiвкавалерiйського училища, парад бiля Успенського Собору 23 квiтня. Не виключено, що оператор Мельников був з iншого мiста, i що його запросили до Єлисаветграда на зйомки. На жаль, цi фiльми не збереглися.

Володимир ПОЛІЩУК.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Реклама нашого міста #Єлисаветград #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...