Кропивницький: Чому не можна спалювати листя?

Це заняття багатьом з нас здається нешкідливим і звичним: восени жителі приватного сектора збирають і спалюють опале лістя.

Про це інформує 0522.

Таке сприйняття - це відгомін радянського часу, коли була популярна практика осінніх суботників, а вони завжди закінчувалися спалюванням зібраного листя і сміття. Але кілька років тому екологи стали боротися з цим стереотипом, доводячи, що палити листя заборонено, бо такі дії завдають шкоди навколишньому середовищу і здоров'ю людей. Спалювання листя завдає відчутної шкоди навколишньому середовищу. З огляду на те, що це масове явище і беруть участь в ньому тисячі містян, шкоду від диму багать можна порівняти зі шкодою, якої завдають місту промислові підприємства.

Ось, 7 основних причин, чому не можна спалювати листя:

1. У вогнищі горіння відбувається при поганому доступі кисню досить і досить низьких температурах. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє близько 9 кг мікрочастинок диму. Ці мікрочастинки складаються з пилу, окису азоту, чадного газу, важких металів і ряду канцерогенних сполук. В тліючому листі виділяється бензопрен, здатний викликати у людини ракові захворювання. Саме такі шкідливі речовини в димі підсилюють набряк і алергічне запалення слизової. Людей, які страждають на алергічні риніти і бронхіальну астму з кожним роком стає все більше. І вдихаючи отруєне димом повітря палаючого листя, вони будуть відчувати нескінченні напади: кашель, задишка, нежить, закладеність носа і так далі.

2. Особливо шкідливо спалювання листя в багатоквартирних кварталах. Запах диму через відкрите вікно потрапляє в квартири. Надихавшись таким «свіжим» повітрям у людини починається загострення. Ось чому від багаття, що горіло днем, у людей астматиків, які навіть не виходили на вулицю, цілком може статися напад вночі.

3. Дим вогнища з листям містить приблизно в 350 разів більше речовин, які викликають рак, ніж в сигаретному димі.

4. Ні в якому разі не можна спалювати синтетику - пластик, гуму, целофан і т.д. При згорянні цих продуктів утворюється дуже багато отруйних газів.
При згорянні, наприклад, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких для людини є отруйними.

5. Як правило, листя спалюють не на асфальті, а прямо там, де їх зібрали, тобто на землі. В результаті відбувається випалювання верхнього шару грунту. Вогонь знищує необхідні мікроорганізми. Грунт стає субстратом, а не живою екосистемою, і на місці вогнищ довгий час нічого не росте. Існує міф, що ось ми зараз спалимо листя, а потім цією золою удобримо дерева. Насправді, в золі листя немає корисних речовин. Набагато більш корисною в якості добрива стає органіка після перегнивання в компостній ямі.

6. Листя - це поживні речовини, які повинні потрапити в грунт. В результаті, спалювання природного листя грунт біднішає, перетворюється в пісок. А це, в свою чергу, посилює загальну запиленість міста. Якщо вже цієї осені ви залишите листя під деревами, то через два-три роки екологічний баланс відновиться. З'являться мікроорганізми, жучки, черв'ячки і ті самі грунтові бактерії, які легко справляються навіть з шкідливим бензапіреном, що міститься в повітрі великих міст.

7. Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачається штраф за спалювання листя. Його розмір - від 340 до 1700 грн.

Оскільки закон забороняє спалювати листя на території міста, то виникає питання - що робити з опалим листям?

Існує як мінімум три екологічні альтернативи спалюванню. До речі, вони займуть менше часу і сил, ніж розведення вогнища.

Закопати

Викопуємо яму необхідного розміру і глибини і звалюємо туди масу. Засипаємо землею. До весни закопане листя перетвориться в корисний перегній. Агрономи кажуть: в листовому перегної азоту і фосфору майже стільки ж, скільки в коров'ячому гної.

Компостні ями

Якщо ви живете в приватному будинку, можна зробити з листя компост. Риємо яму глибиною в метр, довжиною в півтора-два і шириною три метри. Відступаємо від стінок ями по 20 сантиметрів з кожного боку і робимо всередині дерев'яний короб. Вкопуємо по кутах чотири стовпи і прибиваємо до них дошки. Ми залишаємо між дошками зазори по 5 сантиметрів, щоб всі верстви компосту провітрювалися. Закидаємо дно товстими гілками, корою і соломою - потрібно 10-15 сантиметрів. Це буде дренаж, який відведе зайву вологу. Закриваємо верх споруди плівкою, вона створить парниковий ефект. Тепер запасаємося терпінням: процес перетворення листя в компост займає до двох років.

Вивоз листя

Якщо вам не хочеться копатися в землі, можна вивезти листя в міські оранжереї або спеціально відведені полігони, або ж просто залиште його лежати під деревами, тим самим вбережете дерева від морозів. Якщо ви бачите як палять багаття з листя, не сидіть склавши руки, допомагайте вирішувати цю екологічну проблему. Телефонуйте, скаржтеся. Куди? В міські диспетчерські, МНС - 101, міські екологічні служби або до обласних екоінспекцій. Людина, яка звертається в інспекцію, повинна назвати точну адресу, де саме зафіксовано правопорушення. Якщо людина, яка порушувала закон і спалювала листя, не визнає свою провину, то доказами її провини можуть бути два свідки, або фотографії, на яких зафіксовано факт спалювання листя. Якщо є два свідки, які підтверджують, що був факт спалювання листя, то інспектор може винести постанову про адміністративне порушення.

Кропивницький листя екологія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
Пoрушників швидкіснoгo режиму на дoрoгах oбласнoгo центру дoпoмагатимуть виявляти прилади TruCAM. Про це інформує 0522 з посиланням на прес-службу патрульної поліції області. Відсьoгoдні кількість ділянoк, де патрульні вимірюватимуть швидкість транспoртних засoбів приладoм TruCAM, збільшується. Згіднo з картoю рoзташувань цих пристрoїв на теритoрії України патрульні фіксуватимуть пoрушення швидкіснoгo режиму і в Крoпивницькoму, а саме на вулицях Янoвськoгo...
Влада
На медичну галузь Крoпивницькoгo у 2020 рoці неoбхіднo 34 млн грн: міська рада звернулася дo Уряду. Про це поінформували в міській раді, переедає 0522. З метoю свoєчаснoї та у пoвнoму oбсязі виплати зарoбітнoї плати медичним працівникам, для уникнення сoціальнoї напруги в медичних кoлективах та недoпущення пoрушення закoнoдавства прo oплату праці депутати міськoї ради звернулися дo Кабінету Міністрів України з ініціативoю збільшити медичну субвенцію місту...
Суспільство
В Олександрії шукають свідків жорсокого вбивства тварини. Про це інформує Суспільне, передає 0522. Начальник Oлександрійськoгo відділу пoліції Вoлoдимир Хвoстoв рoзпoвів - шукають тих, хтo прив'язав сoбаку дo машини ланцюгoм і тягнув пo дoрoзі. За жoрстoке пoвoдження з тваринами загрoжує арешт на стрoк дo шести місяців абo oбмеженням вoлі дo трьoх рoків. Нагадаю, в Oлександрії двoє невідoмих прив'язали сoбаку дo машини ланцюгoм і тягнули пo дoрoзі. Тварина...
Кримінал
Під час патрулювання поліцейські помітили водія, який, керуючи автомобілем Toyota, не дотримався вимог дорожніх знаків. Про це повідомляє Патрульна поліція Кіровоградської області, передає  0522. Подія сталася у понеділок, близько 11-години, по вулиці Перша виставкова у Кропивницькому. У ході розмови з водієм його пасажир звернувся до поліцейських та передав їм грошову купюру номіналом 200 гривень. Чоловік навіть не приховував, що хоче «домовитись» без скл...
Суспільство
Станом на сьогодні, 20 листопада, запущено в роботу 6 котелень у Світловодську. Про це повідомляє прес-служба Світловодської міської ради, передає  0522. Кореспондентка  0522 провела опитування серед жителів міста Світловодська, за якими адресами вже подано тепло. В результаті опитування виявляється, що більшість будинків на даний час знаходяться без опалення. Також мешканці надають інформацію про те, де є пориви. І в той момент, коли представники влади зв...
Суспільство
В обласному центрі донори прийшли до станції переливання, щоб поділитися своє кров`ю. Про це рoзпoвів завідувач дoнoрськoгo відділу Вадим Чернишoв, передає 0522. 12 літрів крoві здали у Крoпивницькoму за дві гoдини для пoтреб oбласнoї станції переливання крoві. Акцію oрганізували працівники центральнoї міськoї лікарні.  Участь у ній взяли 32 людини.  Для кого здаваали кров, в сюжеті Суспільного:
Суспільство
Станом на ранок, 20 листопада, у Кропивницькому зафіксовано 4 пориви на тепломережах КП «Теплоенергетик». Про це повідомляє прес-служба міської ради, передає 0522. Ремонтні бригади підприємства працюють над ліквідацією аварійних ситуацій на теплопроводах для невідкладного відновлення послуги з централізованого опалення мешканцям трьох будинків , які перебувають на обслуговуванні ЖЕО: по вулицях Гоголя, 95, 95-г та  Академіка Тамма, 19 та трьох багатоповерх...
Суспільство
Дoрoжньo-транспoртна пригoда сталася сьoгoдні, 20 листoпада, у Крoпивницькoму на рoзі вулиць Вoкзальнoї та Oлінськoгo. Про це інформує кореспондентка 0522. "У результаті зіткнення легкoвoгo автoмoбіля Мазда та автoбусу БАЗ транспoртні засoби зазнали механічних пoшкoджень. Ніхтo з людей не пoстраждав. Встанoвленo, щo за кермoм власнoгo транспoртнoгo засoбу марки Мазда перебував пoліцейський. Працівниками пoліції віднoснo ньoгo складенo прoтoкoл за фактoм п...
Суспільство
Лисиця-Кропивниця, Лисиця Дніпровська та Песець, на зібрані кошти волонтери викупили трьох тварин з хутрової ферми. Про це повідомила активістка Надія Паливода на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook, передає 0522.  Кропивничанка - одна з цих чорненьких, це дівчинка. Вони будуть жити в затишному притулку для тварин, а якщо хтось стане зовсім ручним - того зможуть забрати додому люди.  Лисички поки що злякані, звикають до нового місця. Через кілька д...