• Головна
  • Кропивницький: Чому не можна спалювати листя?
13:49, 23 жовтня 2019 р.
Надійне джерело

Кропивницький: Чому не можна спалювати листя?

Кропивницький: Чому не можна спалювати листя?

Це заняття багатьом з нас здається нешкідливим і звичним: восени жителі приватного сектора збирають і спалюють опале лістя.

Про це інформує 0522.

Таке сприйняття - це відгомін радянського часу, коли була популярна практика осінніх суботників, а вони завжди закінчувалися спалюванням зібраного листя і сміття. Але кілька років тому екологи стали боротися з цим стереотипом, доводячи, що палити листя заборонено, бо такі дії завдають шкоди навколишньому середовищу і здоров'ю людей. Спалювання листя завдає відчутної шкоди навколишньому середовищу. З огляду на те, що це масове явище і беруть участь в ньому тисячі містян, шкоду від диму багать можна порівняти зі шкодою, якої завдають місту промислові підприємства.

Ось, 7 основних причин, чому не можна спалювати листя:

1. У вогнищі горіння відбувається при поганому доступі кисню досить і досить низьких температурах. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє близько 9 кг мікрочастинок диму. Ці мікрочастинки складаються з пилу, окису азоту, чадного газу, важких металів і ряду канцерогенних сполук. В тліючому листі виділяється бензопрен, здатний викликати у людини ракові захворювання. Саме такі шкідливі речовини в димі підсилюють набряк і алергічне запалення слизової. Людей, які страждають на алергічні риніти і бронхіальну астму з кожним роком стає все більше. І вдихаючи отруєне димом повітря палаючого листя, вони будуть відчувати нескінченні напади: кашель, задишка, нежить, закладеність носа і так далі.

2. Особливо шкідливо спалювання листя в багатоквартирних кварталах. Запах диму через відкрите вікно потрапляє в квартири. Надихавшись таким «свіжим» повітрям у людини починається загострення. Ось чому від багаття, що горіло днем, у людей астматиків, які навіть не виходили на вулицю, цілком може статися напад вночі.

3. Дим вогнища з листям містить приблизно в 350 разів більше речовин, які викликають рак, ніж в сигаретному димі.

4. Ні в якому разі не можна спалювати синтетику - пластик, гуму, целофан і т.д. При згорянні цих продуктів утворюється дуже багато отруйних газів.
При згорянні, наприклад, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких для людини є отруйними.

5. Як правило, листя спалюють не на асфальті, а прямо там, де їх зібрали, тобто на землі. В результаті відбувається випалювання верхнього шару грунту. Вогонь знищує необхідні мікроорганізми. Грунт стає субстратом, а не живою екосистемою, і на місці вогнищ довгий час нічого не росте. Існує міф, що ось ми зараз спалимо листя, а потім цією золою удобримо дерева. Насправді, в золі листя немає корисних речовин. Набагато більш корисною в якості добрива стає органіка після перегнивання в компостній ямі.

6. Листя - це поживні речовини, які повинні потрапити в грунт. В результаті, спалювання природного листя грунт біднішає, перетворюється в пісок. А це, в свою чергу, посилює загальну запиленість міста. Якщо вже цієї осені ви залишите листя під деревами, то через два-три роки екологічний баланс відновиться. З'являться мікроорганізми, жучки, черв'ячки і ті самі грунтові бактерії, які легко справляються навіть з шкідливим бензапіреном, що міститься в повітрі великих міст.

7. Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачається штраф за спалювання листя. Його розмір - від 340 до 1700 грн.

Оскільки закон забороняє спалювати листя на території міста, то виникає питання - що робити з опалим листям?

Існує як мінімум три екологічні альтернативи спалюванню. До речі, вони займуть менше часу і сил, ніж розведення вогнища.

Закопати

Викопуємо яму необхідного розміру і глибини і звалюємо туди масу. Засипаємо землею. До весни закопане листя перетвориться в корисний перегній. Агрономи кажуть: в листовому перегної азоту і фосфору майже стільки ж, скільки в коров'ячому гної.

Компостні ями

Якщо ви живете в приватному будинку, можна зробити з листя компост. Риємо яму глибиною в метр, довжиною в півтора-два і шириною три метри. Відступаємо від стінок ями по 20 сантиметрів з кожного боку і робимо всередині дерев'яний короб. Вкопуємо по кутах чотири стовпи і прибиваємо до них дошки. Ми залишаємо між дошками зазори по 5 сантиметрів, щоб всі верстви компосту провітрювалися. Закидаємо дно товстими гілками, корою і соломою - потрібно 10-15 сантиметрів. Це буде дренаж, який відведе зайву вологу. Закриваємо верх споруди плівкою, вона створить парниковий ефект. Тепер запасаємося терпінням: процес перетворення листя в компост займає до двох років.

Вивоз листя

Якщо вам не хочеться копатися в землі, можна вивезти листя в міські оранжереї або спеціально відведені полігони, або ж просто залиште його лежати під деревами, тим самим вбережете дерева від морозів. Якщо ви бачите як палять багаття з листя, не сидіть склавши руки, допомагайте вирішувати цю екологічну проблему. Телефонуйте, скаржтеся. Куди? В міські диспетчерські, МНС - 101, міські екологічні служби або до обласних екоінспекцій. Людина, яка звертається в інспекцію, повинна назвати точну адресу, де саме зафіксовано правопорушення. Якщо людина, яка порушувала закон і спалювала листя, не визнає свою провину, то доказами її провини можуть бути два свідки, або фотографії, на яких зафіксовано факт спалювання листя. Якщо є два свідки, які підтверджують, що був факт спалювання листя, то інспектор може винести постанову про адміністративне порушення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Кропивницький #листя #екологія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...