• Головна
  • У Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито виставку до Всесвітнього дня водних ресурсів
10:20, 26 березня 2013 р.

У Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито виставку до Всесвітнього дня водних ресурсів

22 березня 2013 року у Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито виставку до Всесвітнього дня водних ресурсів.

У тебе, вода, немає ні смаку, ні кольору, ні запаху;

Тебе неможливо описати. Тобою насолоджуються,

Не знаючи, що ти таке

Ти - найбільше багатство в світі.

Антуан де Сент-Екзюпері

Ідея проведення Всесвітнього (міжнародного) дня водних ресурсів уперше була озвучена на Конференції ООН з охорони навколишнього сеседовища й розвитку у 1992 році в Ріо-де-Женейро. 22 лютого 1993 року Генеральна Асамблея Обєднаних Націй, прийнявши резолюцію 47/193 оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів.

З 22 березня 2005 року ООН проголошено Міжнародне десятиліття дій «Вода для життя».

2013 - двадцятий ювілейний рік проходить під гаслом «Співпраця: основи глобальних водних цілей»

Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів на сьогодні є унікальною можливістю нагадати людству про, те що проблема чистої питної води є однією з найгостріших, що наявність і якість водних ресурсів розглядається світовим співтовариством як найважливіший фактор стійкого розвитку, економічного росту та соціальної стабільності.

Всесвітній день водних ресурсів покликаний привернути увагу громадськості до проблеми збереження і поліпшення якості і кількості прісної води для нинішнього та майбутнього поколінь.

Упродовж всього історичного розвитку людина прагнула охопити своєю свідомістю якнайширшу картину світу, пояснити, пізнати природу задля того, щоб застосовувати її для своїх потреб.
DSC04957

В українського народу з давніх-давен завжди панувало спадкоємне поклоніння святій воді – криницям, джерелу, річкам, озерам, струмкам тощо. Берегли і леліяли їх, бо добре знали, що вода – джерело життя на землі. Кидати у воду сміття – забруднювати її вважалося тяжким злочином перед небом, богами і добрими людьми. Таких людей старалися ізолювати від громади, власне виганяли з сіл та хуторів. А волхви ще й позбавляли їх «громадянства». Таку особу, за звичаєвим правом, позбавляли рідної землі, Батьківщини, як її заклятого пекельного руйнівника. Та й сховатись від нищівного осуду громади вона була не спроможна, заподіявши велике і непоправне зло екосистемі «бо на небі все видно і все чути».

Як багато складено нашим народом легенд, приказок, прислів’їв, загадок, казок, пісень та повір’їв про воду. Пригадаємо прислів’я та приказки ми сьогодні: «До доброї криниці стежка утоптана», «З глибокої криниці холодна вода», «Вчорашньої води не доженеш», «В глибокій воді-велика риба», «З брудної води іще ніхто чистим не вийшов», «Хоч річка невеличка, а греблі ламає», «Вивели його на чисту воду», «Тиха вода людей топить, а бурхлива – тільки лякає», «Не спитавши броду не сунься у воду», «Не брудни криниці, бо схочеш водиці», «Не плюй у криницю, бо з неї ще будеш пити водицю», «Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця» та ін.

Усі народні повір’я, це специфічна релігійність народного світогляду, його духовність, висока поетичність та естетика: - вода «свята», вода «береться із землі». До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх плювати в неї і говорити лайливі слова. За первісними уявленнями, вогонь та вода, як і земля, також мали чудодійну силу: «Вода як візьме – другому дасть, а вогонь – то пропало». Люди шанували ці дві стихії, але й боялися їх, а тому застерігали: «З вогнем не жартуй, воді не вір», «Вогонь і вода добрі служити, але лихі панувати».

Вода як символ здоров’я, використовується в замовляннях і заклинаннях (вода «з трьох криниць», «з семи криниць», «з дев’яти криниць», «з дванадцяти криниць»). Особливо велику магічну силу мала так звана «непочата вода», набрана з криниці до схід сонця. У ній настояній на зірницях купали новонародженого, вмивалися, нею напували корів. До сьогоднішнього дня шанобливо ставляться до тих, хто копав криниці: «Бо той хто криницю для громади скопає – його рід Бог оберігає, а хто не одну скопав – Бог по смерті зразу до раю забрав».

Воду освячену в церкві на Водохреще і Стрітення (за народним повір’ям - святять воду, щоб душу очистити від гріхів) колись зберігали в кожній родині упродовж року, нею кропили усе в хаті і в господі, щоб вигнати нечистого з двору. Освячена вода вживається як ліки при всіх хворобах. «Біжуча» вода – у стрімку чи річці - могла забрати і понести далеко всі хвороби, варто було лише викупатися в ній до схід сонця у чистий четвер перед Великоднем чи на самий Великодень опівночі.

В різні часи художники оспівували та милувалися красою природи, зокрема води.

На виставці представлені твори із фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею: Глущенка М.П. (1901-1977) «Ранковий Дніпро» (1961) та «Старий міст» (1966), Оссовського П.П. (1925 р.н.) «Похмурий ранок» (2000), роботи подружжя художників Сиротенко Н.О.(1920-2005) та Вовка О.І. (1922-2004) «Біля Канева» (1961), Сидорука В.Ф. (1925-1997) «Повінь на Дніпрі» (1961), Толочка В.І. (1922-2006) «Над морем», Ельберда В.Д. (1927р.н.) «Ленінград. На Неві» (1964), Бондаренка М.Г. (1914-1999) «Полювання на качок» (1992) та «Оксамитова осінь» (1992), Кодьєва П.І. (1899-1968) «Осінь. Конча-Заспа», «Біля Дніпровських порогів» та «Біля тихої затоки» (1956), Федорова В.О. (1920-1986) «Кременчуцька ГЕС» (1976), Покаржевського П.Д. (1889-1968) «Срібний день в Гурзуфі» (1964), Письменного С.І. (1923-2010) «Дніпро біля Канева» та «Старі верби біля ставка» (2010), Іващенка Ю.С. (1929-1990) «Онуфріївський парк».

В експозиції також представлено копії фотографій із книги Масару Емото «Послания воды Тайные коды кристаллов льда» (1999). «С тех пор как я начал делать фотографии кристаллов замерзшего льда, прошло уже более десяти лет.

Задолго до этого я уже проводил исследования по измерению волновых колебаний в воде, однако когда я начал изучать кристаллы, то обнаружил, что вода способна самовыражаться самыми разными способами. Я узнал о том, что в этих фотографиях кристаллов заключена глубокая мудрость, которой мы еще должны научиться. В отличие от воды из-под крана, природная вода обладает способностью образовывать множество превосходных кристаллов, которые становятся еще более прекрасными, если подвергнуть воду воздействию красивой музыки. Удивительно разные кристаллы получаются, если произнести над водой такие несхожие по смыслу фразы, как «спасибо» и «ты дурак». Кристаллы преподадут нам еще много уроков о том, как мы могли бы (и как должны) прожить свою жизнь».

Вчені багатьох країн зробили величезний крок вперед, коли виявили, що загадка води ховається в її структурі. Вода нагадує собою найпотужніший комп'ютер, здатний запам'ятовувати все, з чим контактувала. Існують версії, що від цього проста вода може перетворитися на еліксир життя або в смертельну отруту, залежно від того, як з нею поводитися. Вода точно реагує на людські емоції, змінюючи свою структуру і властивості.

Із прадавніх часів у моєму краю барвінковім

животоки землі у криничних пульсують кругах,

і черпають з них люди натхнення у праці і слові,

щоб зостатись ЛЮДЬМИ

на тернистих життєвих шляхах.

Криниці людяності, чисті і святі,

Вода цілюща треба кожному в житті,

Аби душа добром і совістю цвіла,

ми до криничного прямуємо джерела...

(В.Гутник).

Олена Степанок – зав. відділом науково – просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...