У Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито виставку до Всесвітнього дня водних ресурсів

22 березня 2013 року у Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито виставку до Всесвітнього дня водних ресурсів.

У тебе, вода, немає ні смаку, ні кольору, ні запаху;

Тебе неможливо описати. Тобою насолоджуються,

Не знаючи, що ти таке

Ти - найбільше багатство в світі.

Антуан де Сент-Екзюпері

Ідея проведення Всесвітнього (міжнародного) дня водних ресурсів уперше була озвучена на Конференції ООН з охорони навколишнього сеседовища й розвитку у 1992 році в Ріо-де-Женейро. 22 лютого 1993 року Генеральна Асамблея Обєднаних Націй, прийнявши резолюцію 47/193 оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів.

З 22 березня 2005 року ООН проголошено Міжнародне десятиліття дій «Вода для життя».

2013 - двадцятий ювілейний рік проходить під гаслом «Співпраця: основи глобальних водних цілей»

Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів на сьогодні є унікальною можливістю нагадати людству про, те що проблема чистої питної води є однією з найгостріших, що наявність і якість водних ресурсів розглядається світовим співтовариством як найважливіший фактор стійкого розвитку, економічного росту та соціальної стабільності.

Всесвітній день водних ресурсів покликаний привернути увагу громадськості до проблеми збереження і поліпшення якості і кількості прісної води для нинішнього та майбутнього поколінь.

Упродовж всього історичного розвитку людина прагнула охопити своєю свідомістю якнайширшу картину світу, пояснити, пізнати природу задля того, щоб застосовувати її для своїх потреб.
DSC04957

В українського народу з давніх-давен завжди панувало спадкоємне поклоніння святій воді – криницям, джерелу, річкам, озерам, струмкам тощо. Берегли і леліяли їх, бо добре знали, що вода – джерело життя на землі. Кидати у воду сміття – забруднювати її вважалося тяжким злочином перед небом, богами і добрими людьми. Таких людей старалися ізолювати від громади, власне виганяли з сіл та хуторів. А волхви ще й позбавляли їх «громадянства». Таку особу, за звичаєвим правом, позбавляли рідної землі, Батьківщини, як її заклятого пекельного руйнівника. Та й сховатись від нищівного осуду громади вона була не спроможна, заподіявши велике і непоправне зло екосистемі «бо на небі все видно і все чути».

Як багато складено нашим народом легенд, приказок, прислів’їв, загадок, казок, пісень та повір’їв про воду. Пригадаємо прислів’я та приказки ми сьогодні: «До доброї криниці стежка утоптана», «З глибокої криниці холодна вода», «Вчорашньої води не доженеш», «В глибокій воді-велика риба», «З брудної води іще ніхто чистим не вийшов», «Хоч річка невеличка, а греблі ламає», «Вивели його на чисту воду», «Тиха вода людей топить, а бурхлива – тільки лякає», «Не спитавши броду не сунься у воду», «Не брудни криниці, бо схочеш водиці», «Не плюй у криницю, бо з неї ще будеш пити водицю», «Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця» та ін.

Усі народні повір’я, це специфічна релігійність народного світогляду, його духовність, висока поетичність та естетика: - вода «свята», вода «береться із землі». До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх плювати в неї і говорити лайливі слова. За первісними уявленнями, вогонь та вода, як і земля, також мали чудодійну силу: «Вода як візьме – другому дасть, а вогонь – то пропало». Люди шанували ці дві стихії, але й боялися їх, а тому застерігали: «З вогнем не жартуй, воді не вір», «Вогонь і вода добрі служити, але лихі панувати».

Вода як символ здоров’я, використовується в замовляннях і заклинаннях (вода «з трьох криниць», «з семи криниць», «з дев’яти криниць», «з дванадцяти криниць»). Особливо велику магічну силу мала так звана «непочата вода», набрана з криниці до схід сонця. У ній настояній на зірницях купали новонародженого, вмивалися, нею напували корів. До сьогоднішнього дня шанобливо ставляться до тих, хто копав криниці: «Бо той хто криницю для громади скопає – його рід Бог оберігає, а хто не одну скопав – Бог по смерті зразу до раю забрав».

Воду освячену в церкві на Водохреще і Стрітення (за народним повір’ям - святять воду, щоб душу очистити від гріхів) колись зберігали в кожній родині упродовж року, нею кропили усе в хаті і в господі, щоб вигнати нечистого з двору. Освячена вода вживається як ліки при всіх хворобах. «Біжуча» вода – у стрімку чи річці - могла забрати і понести далеко всі хвороби, варто було лише викупатися в ній до схід сонця у чистий четвер перед Великоднем чи на самий Великодень опівночі.

В різні часи художники оспівували та милувалися красою природи, зокрема води.

На виставці представлені твори із фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею: Глущенка М.П. (1901-1977) «Ранковий Дніпро» (1961) та «Старий міст» (1966), Оссовського П.П. (1925 р.н.) «Похмурий ранок» (2000), роботи подружжя художників Сиротенко Н.О.(1920-2005) та Вовка О.І. (1922-2004) «Біля Канева» (1961), Сидорука В.Ф. (1925-1997) «Повінь на Дніпрі» (1961), Толочка В.І. (1922-2006) «Над морем», Ельберда В.Д. (1927р.н.) «Ленінград. На Неві» (1964), Бондаренка М.Г. (1914-1999) «Полювання на качок» (1992) та «Оксамитова осінь» (1992), Кодьєва П.І. (1899-1968) «Осінь. Конча-Заспа», «Біля Дніпровських порогів» та «Біля тихої затоки» (1956), Федорова В.О. (1920-1986) «Кременчуцька ГЕС» (1976), Покаржевського П.Д. (1889-1968) «Срібний день в Гурзуфі» (1964), Письменного С.І. (1923-2010) «Дніпро біля Канева» та «Старі верби біля ставка» (2010), Іващенка Ю.С. (1929-1990) «Онуфріївський парк».

В експозиції також представлено копії фотографій із книги Масару Емото «Послания воды Тайные коды кристаллов льда» (1999). «С тех пор как я начал делать фотографии кристаллов замерзшего льда, прошло уже более десяти лет.

Задолго до этого я уже проводил исследования по измерению волновых колебаний в воде, однако когда я начал изучать кристаллы, то обнаружил, что вода способна самовыражаться самыми разными способами. Я узнал о том, что в этих фотографиях кристаллов заключена глубокая мудрость, которой мы еще должны научиться. В отличие от воды из-под крана, природная вода обладает способностью образовывать множество превосходных кристаллов, которые становятся еще более прекрасными, если подвергнуть воду воздействию красивой музыки. Удивительно разные кристаллы получаются, если произнести над водой такие несхожие по смыслу фразы, как «спасибо» и «ты дурак». Кристаллы преподадут нам еще много уроков о том, как мы могли бы (и как должны) прожить свою жизнь».

Вчені багатьох країн зробили величезний крок вперед, коли виявили, що загадка води ховається в її структурі. Вода нагадує собою найпотужніший комп'ютер, здатний запам'ятовувати все, з чим контактувала. Існують версії, що від цього проста вода може перетворитися на еліксир життя або в смертельну отруту, залежно від того, як з нею поводитися. Вода точно реагує на людські емоції, змінюючи свою структуру і властивості.

Із прадавніх часів у моєму краю барвінковім

животоки землі у криничних пульсують кругах,

і черпають з них люди натхнення у праці і слові,

щоб зостатись ЛЮДЬМИ

на тернистих життєвих шляхах.

Криниці людяності, чисті і святі,

Вода цілюща треба кожному в житті,

Аби душа добром і совістю цвіла,

ми до криничного прямуємо джерела...

(В.Гутник).

Олена Степанок – зав. відділом науково – просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Інтерв'ю
Матвій – колишній військовослужбовець. Півтора роки тому повернувся в райцентр. Два питання, які не давали спокою: як звикнути до мирного життя, як прийняти ВІЛ-статус і гепатит?... Про обидва захворювання він дізнався з третього разу. Двічі приходив у лікарню здавати тести на ВІЛ і гепатит. Двічі не приходив за результатами.         Я ходила до нього взимку у лікарню, де він лежав. Я вислухала все – як він кричав, як плакав. Він так кричав у палаті, що до...
Суспільство
Сьогодні, 21 листопада, у приміщенні Кіровоградського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького відбувся обласний фестиваль світових культур «Єдина родина в центрі України» приурочений до Міжнародного дня толерантності» та «Дня гідності і свободи». Про це повідомляє кореспондентка 0522. Головна мета фестивалю - налагодження міжкультурного діалогу, співпраці, порозуміння, створення дієвих практик толерантності, рівних можливо...
Кримінал
Прoкуратура в судoвoму пoрядку відстoяла пoвернення частки теплoпoстачальнoгo підприємства теритoріальній грoмаді м. Світлoвoдська. Про це інформує прес-служба прокуратури Кіровоградщини, передає 0522. 20 листoпада 2019 рoку Гoспoдарським судoм Кірoвoградськoї oбласті задoвoленo пoзoвні вимoги oрганів прoкуратури прo визнання прoтиправними та скасування реєстраційнoї дії державнoгo реєстратoра внаслідoк чoгo заснoвникoм oднoгo із теплoпoстачальних підприєм...
Суспільство
Сьогодні, 21 листопада, Україна відзначає шосту річницю Революції гідності. Про це повідомляє кореспондентка 0522. Саме цими днями в Україні розпочалися Помаранчева революція 2004 року та Революція гідності 2013 року. Ці події змінили історію нашої країни. А найтрагічнішою стала для українців боротьба за справедливість, що почалася рівно 6 років тому з Євромайдану. Згодом ця акція перетвориться в Революцію гідності та свободи. Протест у центрі столиці наз...
Кримінал
За хабарництвo судитимуть начальника кoмунальнoгo підприємства. Про це інформує прес-служба прокуратури області, передає 0522. Під прoцесуальним керівництвoм прoкуратури Кірoвoградськoї oбласті завершенo дoсудoве рoзслідування у кримінальнoму прoвадженні за фактoм вимагання та oтримання неправoмірнoї вигoди начальникoм oднoгo з кoмунальних підприємств Гайвoрoнськoгo райoну. Oбвинувальний акт віднoснo підoзрюванoгo за ч. 1 ст. 368 (прийняття прoпoзиції, oбі...
Суспільство
У селі Ясинове Олександрівського району попрощалися з військовим Сергієм Подуфаловим, якого поранили під час вибухів в Балаклії. Про це повідомляє UA: Кропивницький, передає 0522. Помер 43-річний старший солдат, водій, у неділю в реанімації лікарні невідкладної допомоги Харкова. До будинку, де жив Сергій Подуфалов, попрощатись з ним прийшли рідні, знайомі та колеги по службі. Нагадаємо, 15 листопада, у військовій частині в Балаклії пролунали вибухи. Внаслі...
Суспільство
Дві OТГ з Кірoвoградщини пoтрапили дo четвірки найбільш спрoмoжних грoмад України. Про це поінформувала прес-служба ОДА, передає 0522. У Києві відбулася третя кoнференція партнерів прoграми USAID DOBRE "Стратегічний рoзвитoк та інвестиції". Під час кoнференції директoр прoграми Беррі Рід oгoлoсив oб’єднані теритoріальні грoмади, щo набрали найвищі бали Індексу спрoмoжнoсті місцевoгo самoврядування. Дo переліку таких грoмад увійшли Нoвoукраїнська та Малoвис...
Суспільство
Бійці 1-гo ДПРЗ м. Крoпивницький надали дoпoмoгу з ліквідації наслідків ДТП Про це 0522 провыдомили в прес-службі У ДСНС області. 20 листoпада o 07:34 дo Служби пoрятунку «101» надійшлo пoвідoмлення прo те, щo пoблизу с. Гаївка Крoпивницькoгo райoну внаслідoк ДТП автoмoбіль «JAC» перекинувся на бік. Травмoваних та загиблих немає. Рятувальники 1-гo Державнoгo пoжежнo-рятувальнoгo загoну м. Крoпивницький, які прибули на виклик, за дoпoмoгoю лебідки пoставили...
Суспільство
Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) – відзначають щорічно у третій четвер листопада в більшості країн світу. Він встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 році після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку. Про це повідомляє Регіональний Центр Громадського Здоров"я Кіровоградської обласної ради, передає 0522. У Кропивницькому відбулася акція...