• Головна
  • У Кіровограді відкрилась виставка
13:00, 31 серпня 2013 р.

У Кіровограді відкрилась виставка

28 серпня 2013 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрилась виставка однієї картини присвячена 185-ій річниці з дня народження видатного російського письменника Л.М.Толстого.

Лев Миколайович Толстой народився 28 серпня 1828 року в Ясній Поляні, поблизу Тули (Росія). Матері, уродженої княжни Марії Миколаївни Волконської не стало, коли хлопчику не минуло й двох років, а батько, граф Микола Ілліч помер, коли Льву Толстому було 9 років.

Початкову освіту Толстой отримав вдома, як це було прийнято в дворянських сім’ях. В 17 років вступив до Казанського університету на філософський факультет, потім продовжив навчання на юридичному факультеті. До 1854 року разом із братом Миколаєм виїжджає на Кавказ, бере участь у воєнних діях, спочатку як доброволець, а згодом як юнкер і офіцер. Тут він написав повісті «Дитинство», «Отроцтво» та кілька оповідань з військової тематики. Після Кавказу була Дунайська армія та Крим. Свої враження письменник змалював в численних оповіданнях, зокрема: «Севастопольських оповіданнях», в яких правдиво показав війну – «в справжньому її вияві – в крові, в стражданнях, в смерті».

Переїхавши до Петербурга, у 1855 році, потрапляє у літературне середовище та знайомиться з найвідомішими письменниками того часу – І. Тургенєвим, М. Некрасовим, І. Гончаровим, О. Фетом, М. Чернишевським, які ставились до нього з великою повагою і часто навіть із захопленням.

В 1857 році Лев Толстой виїжджає за кордон, відвідує Францію, Швейцарію, Італію, Німеччину. На батьківщину повертається в кінці року та створює оповідання «Три смерті» та роман «Родинне щастя». Протягом 1858-1862 років відкриває школи в Ясній Поляні для простих дітей, створює численні оповідання для дітей.

Наприкінці 1963 року письменник почав працювати над масштабним романом «Війна і мир», робота над яким продовжувалась майже шість років. Це твір, рівного якому – художніми якостями, глибиною змісту і широким охопленням життя – не знає жодна інша література світу.

В березні 1873 року автор пише перші глави роману «Анна Кареніна», який став ще однією із літературних візитівок автора.

З вересня 1881 року оселяється у Москві. Займається благодійністю, допомагає потерпілим від голоду: влаштовує їдальні для голодуючих, організовує збирання пожертвувань. На схилі літ багато пише повістей та п’єс, у 1901-1902 роках переніс тяжку хворобу. Втративши душевний спокій та фізичну силу, у листопаді 1910 року Толстой виїжджає з родинного маєтку Ясної Поляни, але в дорозі 82-річний письменник захворів на запалення легень і 20 листопада помер. Поховано його в Ясній Поляні, в лісі, на місці, яке він сам заздалегідь обрав.

Протягом свого життя Лев Миколайович Толстой зустрічався з багатьма відомими і талановитими особистостями. Серед них були і найвідоміші українці – видатна українська актриса Марія Костянтинівна Заньковецька (1854-1934) та наш художник – земляк - найвідоміший у світі український живописець Іван Павлович Похитонов (1850-1923).

В музейній експозиції представлено картину нашого земляка, учасника Великої Вітчизняної війни, члена Спілки художників Радянського Союзу Володимира Федорова (1920-1986) «Толстой у Марії Заньковецької» (1951), на якій видатний письменник Лев Толстой, зображений з великою актрисою Марією Заньковецькою під час гастролей української трупи у Москві. За зображеним сюжетом після вистави в гримерці, усіяній квітами, письменник щиро висловлює своє захоплення її талантом, її грою, її співом.

Вітрина експозиції презентує деяку частину літературного творчого доробку видатного російського письменника (збірки творів), а також представлено матеріали ЗМІ - статті про перебування українського художника Івана Похитонова на батьківщині Льва Толстого в Ясній Поляні у 1905-1906 роках. Під час гостини художник написав декілька портретів письменника та низку пейзажів, репродукції яких представлено у журналі «Огонек» (№37, вересень, 1978 року).

Зберігач фондів І категорії

Кіровоградського обласного

художнього музею О.В.Шаповал

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
live comments feed...